ساماندهی سردر و محوطه مسجد کبود تبریز


ساماندهی سردر و محوطه مسجد کبود تبریز

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از ساماندهی سردر و میدان مسجد کبود تبریز خبر داد.

خبر دادن گلو به گزارش میراث آریا، روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی، احمد حمزه زاده روز سه شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۱ با اعلام این خبر گفت: ساماندهی و مرمت مسجد تاریخی کبود «عملیات در تبریز ادامه دارد. پروژه ساماندهی ورودی و محوطه این مسجد توسط تیم ویژه میراث فرهنگی استان در حال انجام است.»

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی ادامه داد: در این مرحله از ساماندهی فعالیت ها، اقداماتی برای تغییر و اتمام راه ورودی، تغییر سنگفرش میدان، ساماندهی ورودی های شمالی و جنوبی در حال انجام است. طرف‌های معبد آبی در حال اجرا هستند.”

حمزه زاده گفت: همچنین برای تسهیل دسترسی گردشگران به مسجد کبود و موزه عصر آخان ساماندهی مسیرهای گردشگری این دو مکان تاریخی در دستور کار این اداره کل قرار گرفته است.

مسجد کبود تبریز

لازم به ذکر است که ساخت معبد آبی تقریباً ۴۰ سال طول کشیده است. در سال ۱۳۵۵ کار ساخت و ساز به پایان رسید و کلیسای آبی دوباره درخشید.

در طول این سال ها معبد آبی چندین بار بازسازی شده است و هنوز هم نیاز به بازسازی گسترده دارد تا زیبایی خود را برای همیشه حفظ کند.

زیبایی بی نظیری که با هیچ قلم و زبان و حتی تصویری بیان نمی شود.

به گفته «نادر میرزایی قاجار» در کتاب «تاریخ و جغرافیای دارالسلطان تبریز»: «هر که از بنای مسجد کبود جهانشاه حرف بزند، خودش درد مفتی را گرفت و به او عزت داد. کاما هو حکاه (انگار شایسته است) نتوانست بر آن غلبه کند.

مسجد کبود، ویرانه ای زیبا در قلب تبریز

انتهای پیام

نگرانی ایرانی ها چیست؟
اینجا را ببین