سهم مناطق آزاد در جذب سرمایه گذاری خارجی اندک است – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، رئیس دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد ویژه تجاری- صنعتی و اقتصادی با بیان اینکه سهم مناطق آزاد در بخش صادرات یک تا دو درصد است، بیان کرد: درصد این مناطق است. مراکز تولید در کشور سه، جذب سرمایه گذاری خارجی حدود ۱۰ درصد است.

به گزارش ایسنا، نصرالا ابراهیمی در گردهمایی فعالان اقتصادی و نمایندگان گروه های کیش، فعالان اقتصادی را سلاح قدرتمند و ارزشمند نظام اقتصادی دانست و گفت: فعالان اقتصادی که به دلیل بیماری کرونا و تحریم های ظالمانه در شرایط سخت اقتصادی قرار دارند، می توانند باشند. با یکدیگر. دولت تا با کمک آنها این زمان را با سربلندی پشت سر بگذاریم.

ابراهیمی با تاکید بر اینکه نقش ما رهبری و خدمت است، تصریح کرد: سرمایه گذاری در بخش اقتصادی جانبازان، در نظام اسلامی با آرمان های اسلامی و ارزش آفرینی باید در مسیری باشد که مورد رضایت خداوند متعال قرار گیرد. همه باید از ائمه عطار (علیهم السلام) الهام بگیرند که تا آخر عمر به مردم خود خدمت کنند و برای حل مشکلات کشور تلاش کنند.

بر اساس بیانیه شورای عالی مناطق آزاد، وی گفت: امروز اقتصاد جهانی با هوشمندی، دیجیتالی شدن و ابزارهای مدرن برای ارتقای بهره وری و بهره وری به سمت اقتصاد اقیانوس محور حرکت می کند. نرخ رشد اقتصادی و همینطور در کشور ما. .

رئیس دفتر شورای عالی منطقه آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: قانون نحوه تنظیم منطقه آزاد و قوانین مربوطه باید به طور کامل اجرا و به طور منسجم اجرا شود.

ابراهیمی در ادامه با تاکید بر اهداف منطقه آزاد کشور خاطرنشان کرد: انتقال فناوری و فناوری های پیشرفته، صادرات کالا و خدمات، توسعه تولید، تسهیل در تولید و تامین منابع مالی لازم از طریق سرمایه گذاری خارجی از اهداف عالی منطقه آزاد است. . مناطق.دارند می روند.

رئیس دفتر شورای عالی مناطق آزاد ویژه تجاری، صنعتی و اقتصادی، نقش مناطق آزاد فعال در صادرات کشورمان را طی ۳۰ سال گذشته یک تا دو درصد عنوان کرد.

ابراهیمی مراکز تولیدی را جزء اقتصاد کشور دانست و خاطرنشان کرد: سهم مناطق آزاد از تعداد این مراکز در کشور حدود ۳ درصد و برای جذب سرمایه گذاری خارجی حدود ۱۰ درصد است.

وی احداث ناقص زیرساخت های ارتباطی و انرژی را یکی از عوامل بازدارنده برای تحقق هدف منطقه آزاد عنوان و خاطرنشان کرد: در دنیا گاهی مناطق آزاد خارج از مناطق مسکونی انتخاب می شود و سپس زیرساخت هایی ایجاد می شود اما در گذشته، در کشور ما، این کار به مدت سی سال انجام می شود، بدون تکمیل مدار اولیه زیرساخت انجام می شود.

رئیس دفتر شورای عالی مناطق آزاد تجاری و صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه مناطق آزاد جایگاه قابل توجهی در بازار سرمایه بین المللی دارند، گفت: با افتتاح بورس بین المللی، مبادلات تجاری بین المللی ایجاد می شود. و بازارهای مشترک و مناطق آزاد ایجاد می شود و اقتصاد بین الملل را با سیاست های اقتصادی پیوند می دهد و روابط دیپلماتیک فعال بین کشورهای هدف ایجاد می کند.

ابراهیمی درباره قانون بودجه سال ۱۴۰۱ تاسیس بانک های برون مرزی خاطرنشان کرد: برای ایجاد این بانک ها در منطقه آزاد کشور با بانک مرکزی که متولی زیرساخت ها است ارتباط و همکاری کامل خواهیم داشت.

وی با اشاره به رویداد کیش اینوکس ۲۰۲۲ گفت: این رویداد فرصتی مغتنم برای سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی است تا ظرفیت های سرمایه گذاری و بازار سرمایه بین المللی را بشناسند و به دنبال احیای آن باشند. وزارت اقتصاد، دارایی و معاونت های ذیربط به طور جدی حمایت می شوند و به عنوان پیگیری کار می کنند.

رئیس دفتر شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی با تاکید بر اینکه بدون تکیه بر یک مدیریت واحد و یک سیاست نمی توانیم اقتصاد کشور را با قوانین غیرفعال و انتزاعی مدیریت کنیم. در حوزه اقتصادی تصریح می‌شود: کل بخش اقتصادی باید یکپارچه شود، سیاست واحدی در سراسر کشور دنبال شود و استقلال حقوقی هر زیرمجموعه حفظ شود و قوانین دولتی اجرا شود.

ابراهیمی تاکید کرد: انتظار فعالان اقتصادی صاحب نرم‌افزار و سخت‌افزار در بخش تولید و صادرات، ارائه ایده‌های مبتنی بر قضاوت و دانش کارشناسی برای عبور استقرایی از وضعیت موجود در بخش است. و نظرات، زیرا تنها راه حل مشکلات در بخش اقتصاد و سرمایه گذاری علم و مدیریت دانش محور است.

سازمان‌های مناطق آزاد را بنگاه‌های اقتصادی می‌گویند و تمام دارایی‌ها متعلق به دولت است، سازمان‌های مناطق آزاد موجب تسهیل توسعه اقتصادی، کاهش زمان فرآیندهای اداری، کاهش هزینه‌ها، شفاف‌سازی و اجرای فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران در این حوزه‌ها می‌شوند. روی سرمایه گذاری

ابراهیمی با تاکید بر اینکه تلاش جدی در حوزه گردشگری در حال انجام است تصریح کرد: جزیره کیش از این ظرفیت به خوبی استفاده خواهد کرد و سایر مناطق آزاد نیز می توانند در مواردی مانند اقتصاد دریامحور، گردشگری دریایی و گردشگری ورزشی از ظرفیت مناسب خود استفاده کنند. شرکت‌های دانش‌بنیان باید در حوزه‌های گردشگری سلامت و گردشگری علمی فعالیت کنند و این حوزه‌ها به نفع اقتصاد کشور، ایجاد نسل جدید درآمد پایدار و استفاده از ابزارهای جدید برای دور شدن از اتکا به فروش زمین باشد.

وی بر ایجاد مرکز تحقیقات فعالان اقتصادی تاکید کرد و اتحاد و همکاری فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران تاثیر مهمی در حل مسائلی مانند اجاره بها در مناطق آزاد خواهد داشت و خدمات آنها باید برای مردم و مردم باشد. منفعت مردم.رسیدن

رئیس دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی در پایان افزود: همه فعالان اقتصادی به ویژه در جزیره کیش موظفند با تفاهم و همکاری مردم را برای کاهش اجاره بها یاری دهند. ساختمان ها و برای رضایت خدا و مردم سخت کوشید.