سه هدف ترکیه در عراق به گفته یک کارشناس عراقی در گفت وگو با فارس


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، هیثم الخزعلی کارشناس عراقی گفت: سکوت دولت کنونی عراق و رهبران اقلیم کردستان در برابر تجاوزات ترکیه انگیزه سیاسی و با هدف جلب رضایت ترکیه است.

الخزعلی در گفت وگو با خبرگزاری فارس گفت: چه کسی به ترکیه اجازه اشغال و بمباران عراق را در پاسخ به تجاوزات ترکیه به شمال عراق داد؟ وی گفت: ترکیه به شدت نسبت به مناطق شمالی عراق حریص است و وجود پ.ک.ک را بهانه ای برای اشغال خاک عراق قرار داده است. اگرچه با دولت کردستان عراق توافق شد تا پ.ک.ک به کوه های قندیل در شمال عراق منتقل شود.

گفت ترکیه سه گل این توسعه طلبی به شرح زیر است. اولین اروپا با تسلط بر ذخایر ۲۰۰ میلیارد متر مکعبی گاز طبیعی در سلیمانیه، به ویژه به این گاز نیاز دارد و ترکیه و امارات برای سرمایه گذاری در این بخش ها با هم رقابت می کنند، زیرا تحقیقات ثابت کرده است که ترکیه پایگاه های شرکت دانا گاز امارات را بمباران کرده است. در سلیمانیه». ساخته شده است

دوما: تمایل به دستیابی به منابع انرژی نفت از میادین کرکوک و موصل و تسلط مجدد ترکیه بر موصل و توابع آن که ترکها از آن به عنوان «حکومت ملی» یا کل کردستان یاد می کنند.

ثالثا: تسلط بر سنجار، چهارراه مهم ژئوپلیتیکی جاده ابریشم.

یک کارشناس عراقی در خصوص سکوت اقلیم کردستان و دولت عراق در قبال تجاوزات ترکیه نیز گفت: سکوت اقلیم کردستان به دلیل حمایت رجب طیب اردوغان در اصلاح حزب دمکرات در ریاست جمهوری به ویژه پس از ترکیه است. وجود ۹ پایگاه، ۱۱ قرارگاه و قرارگاه امنیتی در کردستان تاثیرگذار است.

وی همچنین خاطرنشان کرد که سکوت دولت بغداد (به رهبری الکاظمی) به این دلیل است که مصطفی الکاظمی برای ماندن در نخست وزیری نیازمند حمایت منطقه ای و تایید ترکیه است.

در حمله روز چهارشنبه ترک‌ها به تفرجگاهی در استان دهوک در شمال عراق ۹ نفر کشته و ۲۳ نفر زخمی شدند.


مصاحبه: معصومه فروزان


انتهای پیام/ص
این مقاله را در صفحه اول توصیه کنید