سیل مرداد خطرناک ترین سیل ایران است


سیل مرداد خطرناک ترین سیل ایران است

خبر دادن گلو برخی از دوستان پرسیدند چرا در مرداد ماه این همه باران و سیل می آید؟

برخی از آنها این سوال را مطرح کرده اند که آیا این کار عمدی است، برای مثال بارورسازی ابرها.

خیر، این باران ها تحت تأثیر پدیده موسمی هند است که بادهای ۱۲۰ روزه را نیز تولید می کند.

دکتر رضا شهبازی مدیرکل مخاطرات زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با بیان اینکه شیفت صبح امروز در منطقه امامزاده داود مربوط به بارندگی های تابستانی است، گفت: این بارندگی ها متاثر از تمدید زمان باران های موسمی اگر فقط باشد اگر به جنوب شرق کشور سرازیر شود به جریان های خشک تبدیل می شود که گرد و غبار می آورد و رطوبت زیادی ایجاد می کند و پدیده ای که امامزاده داود مشاهده می کند رخ می دهد.

امامزاده داود، مدیرکل دفتر مخاطرات زیست محیطی و مهندسی سازمان زمین شناسی با بیان اینکه هجوم رسوبات زیادی به داود طبیعی است، تصریح کرد: این منطقه دارای شیب زیاد و شرایط جوی بسیار سخت است و گیاهان خاصی در آن رشد می کنند. روی این کوه شیب دار هیچ شیبی نیست. .

وی ادامه داد: شدت و مدت بارندگی نیز در این رویدادها حائز اهمیت است، یعنی میزان بارندگی زیاد در مدت زمان کوتاه.

شهبازی با تاکید بر اینکه چنین پدیده هایی اغلب اتفاق نمی افتد، گفت: چنین اتفاقاتی ممکن است در هر دهه رخ دهد، البته در سال ۲۰۱۸ شاهد چنین اتفاقی در این منطقه بودیم که نشان می دهد زمین آمادگی جذب این میزان آب را در طول دوره زمانی ندارد. فصل خشک.”

وی هشدار داد: بنابراین طبیعی است که حجم زیادی رسوب به سمت رودخانه هدایت شود و مردم نباید در اطراف این حوضه ها وارد شوند.

برخی از بزرگترین و مخرب‌ترین سیل‌های ایران در مرداد ماه عبارت بودند از:

تبریز ۱۳۱۳، جنوب ایران ۱۳۵۵، بوزجان ۱۳۶۶، تجریش ۱۳۶۶، ماسوله ۱۳۷۷، نکا ۱۳۷۸، گلستان ۱۳۸۰، گلستان ۱۳۸۴، ماکو ۱۳۸۷، سیستان بلوچستان ۱۳۹۵، شمال ایران ۱۳۹

همچنین بخوانید:

کن و سولهان برای عبرت گرفتن چقدر باید زجر بکشند؟

ترس از سیل ستایش می شود

سیل در استهبان; فاجعه دوباره رخ داد

سیل دشمن حافظه است

انتهای پیام

ایرانی ها نگران چه هستند؟
اینجا را ببین