شرایط واردات خودرو همراه با انتقال دانش – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، یکی از اعضای هیات رئیسه کمیسیون شورای اسلامی صنایع و معادن در خصوص انتقاد دبیر انجمن واردکنندگان خودرو مبنی بر اینکه چرا خودروسازان باید جلوی واردات خودرو را بگیرند و حمایت کنند؟ تولیدکنندگانی مانند ایران خودرو و سایپا هستند، اما حدود ۳۰۰ شرکت، نکته دیگری در این زمینه فعال است و اگر این واردکنندگان خودرو وارد کنند، باید پاسخگوی موضوع بعدی این خودروها باشند.

ایسنا نوشت: علی جدای، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در رابطه با انتقادات اخیر به مقررات واردات خودرو گفت: آیین نامه قبلی در رسانه ها منتشر شد و آیین نامه جدید نیز به طور کامل در رسانه ها منتشر شد. قانون ارائه شده توسط پارلمان کردستان بر این اساس توسط شورای تصویب اصلاح شد که ساماندهی واردات خودرو باید همراه با انتقال دانش و فناوری انجام شود.

عضو کمیسیون صنعت و معدن مجلس: در این ماده مقرر شده است که واردکنندگان خودرو را به صورت تجاری وارد نکنند، با توجه به اینکه افرادی که قصد واردات خودرو دارند باید مالکیت دوگانه تولید و دانش را داشته باشند.

وی در ادامه بیان کرد: بنابراین مجموعه های خصوصی و دولتی و همه دست اندرکاران صنعت خودرو می توانند واردات و همچنین انتقال دانش را انجام دهند. یعنی می توانند دانش فنی گیربکس و موتورهای هیبریدی را وارد کنند و یا در قرارداد با خودروسازان بین المللی برخی قطعات الکترونیکی را که در کشور ما موجود نیست وارد کنند.

هنگام واردات خودرو باید آگاه باشد

جدی ادامه داد: در ماده ۴ قانون سازمان واردات خودرو آمده است که واردات باید همراه با دانش و فناوری باشد و این موضوع در آیین نامه مصوب دولت منعکس شده است. حالت تجاری آنها را قادر می سازد تا در حین واردات برخی از تخصص های فنی را کسب کنند.

یکی از اعضای هیات رئیسه کمیسیون صنعت و معدن مجلس در پاسخ به انتقاد دبیر انجمن واردکنندگان خودرو مبنی بر اینکه خودروسازان تولیدکننده هستند، چرا باید به واردات برسند و حمایت کنند؟ ایران خودرو و سایپا.» اما حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ شرکت در این زمینه فعال هستند و اگر بررسی ها مشخص شود که واردات آنها ممکن است با دانش یا فناوری همراه باشد، قطعاً وزارت حراست مخالفتی نخواهد داشت.

اما نکته دیگری وجود دارد که این واردکنندگان باید بتوانند خدمات پس از فروش ارائه دهند و در صورت واردات خودرو مسئولیت پیگیری این خودروها را بر عهده بگیرند.

وی هشدار داد: البته این مشکل مشکلاتی را ایجاد می کند زیرا در گذشته واردکنندگان خودروهای چینی وارد می کردند اما قطعات یدکی وجود نداشت و به همین دلیل مردم دچار مشکل شدند.