شیوع آنفولانزای A در کشور/اهمیت ایزوله سازی و ایزوله سازی بیماران – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، ویروس آنفولانزا امسال از ابتدای پاییز در کشور آغاز شد که منجر به شیوع آنفولانزا در کشورمان زودتر از سال های گذشته شد.

بر اساس گزارش های وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی کشور، این ویروس در اکثر استان ها مشاهده شده است. البته شدت بیماری در برخی مناطق کشور بارزتر است. وزیر بهداشت هم شیوع آنفولانزا داشت م.

امیرحسین اورندی، معاون درمان مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) با اشاره به اهمیت ایزوله بیماران آنفولانزا در این بخش، گفت: با توجه به محدودیت تخت های بستری، باید این موضوع را جدی بگیریم تا کمبودی نداشته باشیم. ما باید الزامات ایمنی بیماران در بخش را در حین پیگیری رعایت کنیم.

وی افزود: همچنین باید برنامه ای برای تسریع روند پاسخگویی به آزمایش PCR برای کووید-۱۹ و آنفولانزا داشته باشیم. این موضوع برای مدیریت درمان آنفولانزا در روزها و ماه های آینده که بیماری در اوج خود است، مهم است.

آرش سیفی، رئیس بخش بیماری های عفونی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در خصوص شیوع آنفلوآنزا گفت: این معضلی است که هر ساله با شروع فصل سرما باید به آن رسیدگی شود. گرفتن اما در دو سال اخیر به دلیل بحران کرونا کمی ضعیف شده است.

وی افزود: از ابتدای مهر امسال شاهد گسترش جدی بوده ایم آنفولانزا تیپ A یکی از مشتریان مجتمع می باشد. البته واکسیناسیون کادر درمانی، ایزوله سازی بیماران مبتلا به آنفولانزای بستری در بیمارستان و مرخصی استعلاجی همکاران در صورت ابتلا به این ویروس حائز اهمیت است.

سیفی ادامه داد: جامعه باید توجه داشته باشد که اگر دستورالعمل جدیدی برای آنفولانزا وجود ندارد، دستورالعمل های قبلی همچنان پابرجاست و همه باید آن را رعایت کنند.

وی در ادامه گفت: با نظر اعضای کمیته مرخصی استعلاجی آنفلوانزا در صورت بروز علائم بیماری تا سه روز در صورت مصرف دارو. اسولتامیویر (طعم جریان) در صورت تداوم علائم در صورت مثبت بودن تست PCR تا پنج روز قابل تمدید است و در سایر موارد با نظر پزشک عفونی تصمیم گیری خواهد شد.

سیفی گفت: همچنین در خصوص ایزوله سازی بیماران مبتلا به آنفلوآنزای بستری، بیمار باید در بخش ایزوله شود، در صورت مشکوک به آنفولانزا، ماسک زده، فاصله ایمن را رعایت کرده و تا حصول نتیجه PCR منتظر بمانیم. ، بیمار باید بلافاصله پس از مثبت شدن آزمایش ایزوله شود.

وی افزود: تست آنفولانزای PCR برخلاف کووید ۱۹ از دقت بالایی برخوردار است، بنابراین نتیجه منفی به معنای عدم ابتلای بیمار به ویروس آنفولانزا است. با توجه به اینکه آنفولانزا کمتر از کووید عفونی است، می توان منتظر ماند تا نتایج PCR با استراتژی های فوق در دسترس باشد.

محمدرضا صالحی متخصص بیماری های عفونی با توصیه به مشارکت کادر درمانی در واکسیناسیون آنفلوانزا بر لزوم ایزوله سازی بیماران بستری مبتلا به آنفلوانزا در واحدهای بالینی برای جلوگیری از شیوع این ویروس تاکید کرد. قبل از بیماران مشکوک به آنفولانزا باید از ساعت ۱۲ به آزمایشگاه ژنتیک اعزام شوند تا در نوبت دهی بیمار تسریع شود.

اسماعیل محمدنژاد، دبیر کمیته کنترل عفونت مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) گزارشی از روند کاهش نتایج مثبت آزمایشات PCR برای کووید-۱۹ و افزایش نتایج مثبت آزمایشات PCR برای آنفولانزا در ماه های مرداد، شهریور و شهریور ارائه می کند. سپتامبر. وی در مهر ماه ۱۴۰۱ گفت: متأسفانه طبق تحقیقات روزافزون در روزهای اخیر با آنفولانزا مواجه هستیم، لذا در نظر داریم پیشگیری و درمان را در مجموعه ساماندهی کنیم.