صلاحیت پرونده های مناطق آزاد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش مهر نیوز به نقل از دادگاه، جلسه ستاد اجرای سیاست اقتصادی اعتراض در قوه قضائیه با حضور مقامات عالی دیوان و دبیر شورای عالی آزاد برگزار شد. مناطق تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی.

در ابتدای این دیدار محمد مصدع معاون رئیس قوه قضائیه ۱۰ سال امامت و ولایت و عید سعید فطر را به حجت الاسلام و المسلمین تبریک گفت. گدیرگفت: این جلسه هر ماه برای اجرای سیاست کلی اقتصاد اعتراضی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۸ و اجرای قانونی راه پیگیری اجرای سیاست کلی اقتصادی اعتراض برگزار می شود. و همچنین اقدامات سال ۱۳۹۸ رئیس قوه مجریه دادگاه.

وی در ادامه گفت: مناطق آزاد به دلیل معاف بودن از رعایت برخی قوانین و مقررات و معافیت از مالیات، سود و عوارض گمرکی و عدم تشریفات رسمی مشخص در این مناطق، مناطق آزاد یا ویژه اقتصادی نامیده می شوند.

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به اینکه اقداماتی برای تسهیل واردات و صادرات در مناطق آزاد در حال انجام است، خاطرنشان کرد: این جلسه برای دریافت مسائل و چالش های موجود در مناطق آزاد تشکیل می شود. اقتصاد مقاومتی

وی در ادامه گفت: واحدهای تولیدی و شرکت های دانش بنیان زیادی در منطقه آزاد مستقر هستند که طبق اطلاعات دریافتی، این شرکت ها دچار مشکل شده اند و با توجه به اینکه بررسی ها مربوط به موضوع است، آماده حمایت از این شرکت ها هستیم. مقامات قضایی برای حل مسائل مرتبط با قضات منطقه آزاد.

حجت الاسلام و المسلمین مصدّه گفت: مصوبات مطرح شده در این جلسه با جدیت دنبال می شود و تلاش می شود تا به نتیجه برسد، بررسی شود.

وی در ادامه گفت: قوه قضائیه با جدیت به موضوع تعدی به اراضی دولتی رسیدگی می کند و در این راستا پرونده های مربوط به دخل و تصرف در اموال دولتی و دولتی به صورت قاطع بررسی می شود.

معاون اول دادگستری منطقه آزاد کشور در خصوص ماده ۶۵ قانون و اجرای آن گفت: برای اجرای مفاد این قانون باید موارد به صراحت تبیین شود.

وی در ادامه گفت: یکی از برنامه های آتی قوه قضائیه برای رسیدگی به پرونده های مناطق آزاد ایجاد شعبه ویژه در دادسرای منطقه مذکور است که به زودی اجرایی خواهد شد.

در صورت لزوم دادسرا به موضوع ماده ۴۷۷ منطقه آزاد ورود می کند

در ادامه جلسه دادستان کل کشور گفت: چندین بار از بازارهای کیش و قشم بازدید کردیم و مشاهده شد که این بازارها به بازارچه های حیله گر تبدیل شده است.

حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری افزود: نمایندگان مجلس وقتی لوایح را تصویب می کنند، نگاهشان ملی نیست بلکه منطقه ای است.

دادستان کل کشور خطاب به مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی منطقه آزاد تجاری، صنعت و ویژه اقتصادی گفت: استفاده از توانمندی های شورای عالی سران قوا تاکید شد. این بستر و این کمیته ویژه راهی برای بررسی و بررسی مسائل کشور است.

وی در ادامه گفت: برخی از مسائل حقوقی و قضایی در چارچوب قانون قابل حل است و برخی مسائل در مناطق آزاد کشورمان رایج است، بنابراین شایسته است برای آشنایی قضات با این موضوعات جلسه فوق العاده ای تشکیل شود. ، تا مشکلات و روش ها حل شود.مشکلات دادگاه باید به قضات تبیین و آموزش داده شود.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری درباره بررسی پرونده های ماده ۴۷۷ در مناطق آزاد گفت: دادستانی کل کشور به مصالح عمومی و حقوق مردم اهمیت می دهد. پول شما می توانید در آن شرکت کنید، اما در اصل از این رو حکم رئیس اداره کل دادگاه به قائم مقام محول شد.

شرایط صلاحیت برای مدیران مناطق آزاد

ذبیح الله خدایان رئیس اداره کل بازرسی کل کشور در ادامه این جلسه گفت: باید بستری فراهم شود تا شایستگی مدیران منطقه آزاد محک زده شود.

وی با اشاره به به تعویق افتادن جلسه عادی شورای منطقه آزاد گفت: می بینیم که بحث ادغام ماده ۶۵ در منطقه آزاد مطرح نیست و تاریخ اجرای بسیاری از پروژه ها به تعویق افتاده است. بررسی و تصمیم گرفت.»

ماده ۶۵ شامل مناطق آزاد نمی شود

حجت الاسلام و المسلمین حکمت علی مظفری رئیس دیوان عدالت اداری در بخشی دیگر از این دیدار گفت: در خصوص منطقه آزاد دغدغه و پرونده خاصی نداریم.

وی در ادامه گفت: اگرچه ماده ۶۵ قانون مناطق آزاد کشور وجود دارد اما مفاد این قانون در عمل اجرا نمی شود.

سعید محمد، دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی و مشاور رئیس جمهور نیز به تشریح گزارش عملکرد ۱۵ بهمن ماه ۱۴۰۰ این شورا پرداخت و تاکید کرد: اقدامات قابل توجهی در حال انجام است. حوزه اقتصاد و مدیریت و اداره توسعه اشتغال، فرهنگ، جامعه و گردشگری. ، حقوقی، مسائل و برنامه های مجلس کم اهمیت در شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعت و ویژه اقتصادی بحث توسعه زیرساخت ها مطرح شد.

وی در ادامه گفت: در این مدت ۷۱ طرح شامل ۳۲ طرح صنعتی، ۳۵ طرح عمرانی و ۴ طرح کشاورزی اجرا شد که در نتیجه این اقدامات برای ۴ هزار و ۴۰۰ شغل ایجاد و ۵۱ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری شد. در مناطق ویژه ۱۲۵۰۰ میلیارد ریال پروژه قابل افتتاح است.

دبیر شورای عالی منطقه آزاد تجاری، صنعت و ویژه اقتصادی گفت: با همکاری و تعامل دادگاه ۱۰ میلیون و ۸۰۸ هزار مترمربع زمین به ارزش مالی ۸۳۷ هزار میلیارد ریال از توقیف خارج و به بیت عودت می شود. پول بازگشت