ضرورت احیای تالاب های بین المللی جازمور


ضرورت احیای تالاب های بین المللی جازمور

طبق اطلاعات گالونی این روزها کمپینی برای درخواست احیای تالاب بین المللی جازمور به راه افتاده است.

در متن این کمپین خطاب به استاندار کرمان آمده است:

شهرستان های خلیل رود و جازموریان مانند رودبارجنوب، گیرافت، بافت، کهنوج، رابر، کالا گنج، منوجان، فاریاب، عنبرآباد، سیستان و بلوچستان دلگان با جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر بوده اند. یکی از دلایل اصلی کمبود آب شرب و سطح آب زیرزمینی، سد گیرافت، سد بافت و ۲۴ سد خاکی در کنار این سد است. رودخانه خلیل رود به طول ۴۰۰ کیلومتر، تالاب بین المللی جازمور، بزرگترین دریاچه آب شیرین کشور را خشک می کند.

ساخت این سدها عواقب جبران ناپذیری برای مردم در کنار تالاب های خلیل رود و جازمور داشته است.

رکود رودخانه خلیل رود و خشک شدن تالاب های بین المللی جازمور باعث کاهش سطح آب های زیرزمینی، افزایش گرد و غبار و کمبود آب برای مصارف شرب، کشاورزی و صنعتی، آسیب به اکوسیستم های گیاهی و جانوری و تغییر ساختار گیاهان در حاشیه رودخانه خلیل رود می شود. تخریب تالاب ها و مزارع جازمور، تخریب درختان، تخریب مراتع، تخریب دام، توسعه تپه های ماسه ای برای مسکن، کشاورزی، پارک ها و سایر مسائل منطقه ای.

در چنین شرایطی اجرای طرح انتقال آب از سرشاخه های خلیل رود به کرمان همه این مشکلات را تشدید کرده و کل منطقه را نابود می کند.

خلیل رود و حوضه جازمور جمعیت زیادی از کشاورزی و دامداری را در خود جای داده و یکی از قطب های اقتصادی و کشاورزی کشور به شمار می رود.

به گفته خانم ابتکار، تولید محصولات زراعی و دامی در این مناطق مختل نمی شود، بیکاری کاهش می یابد، از مهاجرت به استان های همجوار جلوگیری می شود، اقتصاد خانواده تامین می شود و از همه مهمتر ریزگردها در تالاب جازمور افزایش نمی یابد. . رئیس سازمان محیط زیست گفت: ۲۵ درصد گرد و غبار کشور از تالاب جازمور است و باید سریعاً اقدام کنیم.

سال‌ها بعد، در اواخر دهه ۱۴۰۰، این دریاچه بین‌المللی توسط باران‌های فصلی زیر آب رفت و در مدت کوتاهی شاهد ظهور انواع دامداران، خزندگان، پرندگان، آبزیان از جمله ماهی‌ها بودیم که اکنون دوباره در حال خشک شدن هستند. در صورت بازیابی، طبیعت زیبایی است که می توان از آن به عنوان بوم گردی در صنعت گردشگری استفاده کرد.

جناب آقای استاندار، بررسی دقیق موضوع زهکشی و زهکشی تالاب جازمور از خلیل رود (زمانی که کارگروه احیای تالاب جازمور و تعیین وضعیت قانونی آن با حضور مسئولین ذیربط و مسئولین کشوری و کارشناسان تشکیل شد، حائز اهمیت است. ) نیاز دارد. انطباق هفتاد مقام) در تمام فصل صورت می گیرد.

بسیاری از مناطق و روستاهای حوضه جازمور آبرسانی نشده اند و به دلیل شوری، تلخی و کمبود آب آشامیدنی باید توجه ویژه ای به آبرسانی در خلیل رود و بخش هایی از حوضه جازمور شود. تامین آب و حل مشکلات مردم.»

برای ثبت نام در این کمپین این لینک را دنبال کنید.

برای مشاهده و حمایت از کمپین های دیگر روی این لینک کلیک کنید.

انتهای پیام/

نگرانی ایرانیان چیست؟
اینجا را ببین