طرف آمریکایی اکنون با درک بهتری درگیر تبادل پیام است – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه در خصوص آخرین وضعیت نیویورک در هفتاد و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: ما سعی کردیم از فرصت برای شرکت در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک استفاده کنیم، مذاکره کننده ما. علی باقری نیز بخشی از این سفر و با انریکه است مورا همچنین در ارتباط با این موضوع با برخی از وزرا و مسئولان امور خارجه دیدار و گفتگو کردم و به جمع بندی خوبی رسیدم.

وزیر امور خارجه یادآور شد: اکنون در موضوعات مختلف به تفاهم مشترکی رسیده ایم که به ما کمک می کند در مرحله نهایی مذاکرات بهتر و سریعتر کار کنیم. ما معتقدیم که طرف آمریکایی اکنون درک بهتری از تبادل پیام دارد، زیرا طرف آمریکایی قبلاً با مشکل عدم درک درست از وضعیت مواجه بود.

امیرعبداللهیان در ادامه با اشاره به همکاری های ایران و آژانس خاطرنشان کرد: ما همکاری خود را با آژانس در حوزه دفاعی ادامه می دهیم اما بر اساس قانون راهبردی مجلس اقدامات قانونی در این زمینه انجام داده ایم. در مورد صلح آمیز به عنوان یک اقدام متقابل در برابر سوء نیت طرف مقابل به این اقدامات، ما به سلاح هسته ای دست یافتیم.

وی همچنین افزود: با مذاکرات اخیر محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی با رافائل گروسی مدیرکل این سازمان، همکاری با آژانس وارد مرحله جدیدی شده است. بین المللی من فکر می کنم ما در مورد انرژی اتمی بحث کرده ایم و به یک تفاهم مشترک رسیده ایم. در این زمینه، ما نقشه راه ایران برای همکاری با آژانس، پاسخ به برخی از اتهامات بی اساس آژانس و دستیابی به توافق داریم.

وزیر امور خارجه در ادامه گفت: فکر می‌کنم اگر طرف آمریکایی در روزهای گذشته مسیر مبادلات دوجانبه را طی کند، تفاهم نسبتاً مشترکی در این زمینه حاصل شده است. رویایی برویم، امکان معامله بین ایران و طرف های دیگر وجود دارد.

وی تصریح کرد: قطعاً در نقطه توافق هستیم و هر زمان که فکر کنیم توافق ما به مرور زمان به حد رعایت کامل خط قرمز خواهد رسید خوشبین هستیم و فکر می کنیم بازگشت به توافق از نظر اقتصادی مفید خواهد بود. .