عقب نشینی نخست وزیر آلبانی از ایران – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانمهر به نقل از این خبرگزاری گزارش داد سیاست، “ادی راما نخست وزیر آلبانی که تا ماه گذشته بر فعال شدن ماده ۵ ناتو علیه ایران فشار می آورد، اکنون درخواست خود را پس گرفته است.

ماده ۵ ناتو همان حفاظت از سایر کشورهای عضو ناتو در برابر حمله و حمله است و آلبانی به عنوان یکی از اعضای ناتو ماه گذشته اعلام کرد که ماده ۵ را با دیگر شرکای خود در ناتو بررسی خواهد کرد. حمله سایبری ایران

این اولین باری بود که یکی از کشورهای عضو ناتو حمله سایبری را انجام می داد و ناتو را بر آن داشت تا دفاع جمعی خود را مطابق با ماده ۵ بررسی کند. با این حال، اکنون چند هفته بعد راما دفتر نخست وزیری آلبانی گفت که این کشور در نهایت تصمیم گرفت به جای خطر تشدید تنش، این اقدام را انجام ندهد.

راما او گفت: “من برای دوستان و متحدانم احترام زیادی قائل هستم و نمی توانم به آنها بگویم چه کار کنند.” “ما همیشه مراقب هستیم که در رتبه بندی خود بسیار متواضع باشیم.”

بحث بر سر راه اندازی ماده ۵ در هفته های اخیر یک منطقه مناقشه بین دولت آلبانی و حتی بین اعضای ناتو بوده است و برخی از اعضای ناتو استدلال می کنند که حمله سایبری مربوط به آغاز ماده ۵ نیست. اما از طرف دیگر بر اساس ماده ۵: کشورهای عضو ناتو باید به کشورهایی که این ماده را رعایت می کنند کمک کنند، اما هر کشور عضو می تواند میزان پاسخ خود را تعیین کند و مشارکت در این موضوع برای همه اعضای ناتو یکسان نیست.

زود دولت آلبانی درباره حملات سایبری به این کشور گفت: «این حملات مانند بمب گذاری بود. در این بیانیه آمده است: ۹۵ درصد خدمات عمومی در آلبانی به صورت آنلاین انجام می شود و این خدمات به دلیل حمله سایبری به حالت تعلیق درآمده است.

آلبانی نیز پس از یک حمله سایبری، روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد و تهران را بدون شواهد کافی مقصر دانست و تصمیمی عجولانه گرفت و اولین بار است که روابط دیپلماتیک خود را به دلیل حمله سایبری قطع می کند. با این حال، اکنون ظاهر می شود راما او تصمیم گرفت که به دلیل اختلاف نظر بین اعضای ناتو در مورد این موضوع، موضوع را به نشست ناتو نبرد.