علیرضا افتخاری درباره دعوت به مهمانی/ دریای خروشان چه گفت؟ – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر – گروه هنری علیرضا سعیدی: صنعتی که آثار موسیقی مرتبط با موضوعات و رویدادهای مذهبی یا مذهبی تولید می کند قسمت معروف ترین، در همان زمان چالش برانگیزترین حوزه های فرهنگی و هنری کشورمان سال هاست که در کنار سایر فعالیت های فرهنگی و هنری مرتبط با این موضوع مورد توجه بینندگان و هنرمندان قرار گرفته است.

محصولات این صنعت با اینکه آنها همیشه متهم به «سرسپردگی» بوده‌اند، اما بیشتر به دلیل احساس ایمان و اعتقادی که در ذهن بسیاری از بینندگان بالقوه نهفته است، در این زمینه فعالیت می‌کنند. هنرمندان از میدان استقبال کردند.

همزمان با ایام سوگواری سیدالشهداآ) تصمیم گرفتیم نگاهی اجمالی به تولیدات مختلف موسیقی مرتبط با قیام عاشورا در کشورمان در قالب های مختلف از جمله آلبوم، سریال، موسیقی متن، اجرای زنده و … داشته باشیم. در این زمینه یادآوری و خاطره گویی از بهترین آثار خلق شده در سال های دور موسیقی «عاشورایی» حائز اهمیت است. نزدیک به تولید و روانه بازار موسیقی شد. برخی از آنها کیفیت عالی دارند، برخی از آنها در زمان انتشار به خاطر موسیقی و محتوایشان مورد انتقاد قرار گرفتند، اما همه آنها در یک چیز مشترک هستند و آن خاطره جمعی از عزیزان اباعبدالله است. یکیآ) است

در قسمت یازدهم از مجموعه سخنرانی «داستان مهر به گویش عاشورایی» هر چند در ایام محرم و صفر معرفی مختصری از آلبومی که به مخاطبان ارائه می کنیم انجام ندادیم، اما مانند گذشته در حوزه موسیقی عمومی این کار را انجام ندادیم. با این حال هنرمندان مشهوری در صنعت موسیقی هستند که خوانندگان معروفی مانند علیرضا افتخاری را همراهی می کنند، بنابراین این آلبوم می تواند در رتبه بندی قرار گیرد. با موضوع عاشورا و ماه های محرم و صفر.

«خروش باهر» آلبومی است که در سال ۱۳۸۵ توسط مرکز موسیقی تبلیغات اسلامی با موسیقی فردین کریم هواری و علیرضا افتخاری منتشر شد. مناسب ایام سوگواری حضرت سیدالشهدا و یارانش تقدیم حاضران شد. شاهکاری از سازهای ایرانی نواخته شده در شور، چهارگا، افشاری و …. ساده منتشر شد و نوازندگانی چون مسعود آرامش نوازنده سنتور، فردین لاهوری نوازنده نی و شروین مهاجر در نوازندگی کمانچه و کمانچه در آن حضور داشتند. آلتوپریچر خوجه، سهیل، نوازنده حقوق با نوازنده احمدی تربسکاووس صابونی و محمد برزین سه تار نواز هستند بحثبه رهبری مهرداد کریم خاوری نوازنده دف، دال، تاس، طبل بزرگ و سنج و فردین کریم خاوری نوازنده سه تار. رضا تهیه کننده است مهدوی گروه اجرایی تشکیل داد.

درباره دعوت علیرضا افتخاری به مهمانی/

۱۰۰۰۰ نسخه از این آلبوم در بازار موسیقی منتشر شد و آثاری چون «کاروان» با شعر سعدی، “ساروخدا“با اشعار محتشم کاشانی، “خروش دریا” با اشعار محتشم کاشانی، “فرک” با اشعار مهجور اصفهانی، “وداع” با اشعار محتشم کاشانی و “فرشتگان بربال” بی کلام و “کیمیاگران” شنوندگان موجود منتخب اشعار، آثار جدید، متفاوت مربوط به حضور هنرمندان صاحب نامی چون علیرضا افتخاری که همیشه شجاعانه در تجربیات مختلف شرکت می کند. بیشترین فرمش تکمیل شد، توانست آلبوم بسازد ممکن است با موضوع ایام سوگواری پذیرایی فردین کریم خاوری تقدیم حاضران می شود.

این قطعه موسیقی واسطه هنرمندان ممتاز آن تمام تلاش خود را به کار گرفته اند تا اثری را به مخاطب ارائه دهند که حرفی برای گفتن داشته باشد، بر اساس واژه هایی برگرفته از ادبیات فارسی و سازهای موسیقی ایرانی. اثری متشکل از پنج تصنیف، یک آهنگ و دو اثر بدون شعر قطعات آن با شعر محتشم کاشانی صاحب سد او توانست اثر معروف «چه عصیان در آفرینش جهان» را تزیین کند و این گونه آثار موسیقایی را به عنوان یک تراژدی موسیقایی ارزشمند برای مخاطب به ارمغان بیاورد.

علیرضا افتخاری: زمانی که برای شرکت در این آلبوم از من دعوت شد قطعاً علاقه مند بودم افسردگی در محضر اهل بیت و حضرت سیدالشهدا انگیزه اصلی من از آلبوم به عنوان یک خواننده بود، بنابراین تمام تلاشم را کردم تا کارهایم را که دوست دارم و شنوندگان دوست دارند ارائه دهم. در برابر رو در رو امیرحسین دولتشاهی از منتقدان و نویسندگان موسیقی چندی پیش در خبرگزاری ایرنا درباره این آلبوم موسیقی نوشت.
آهنگساز قسمت اول آلبوم غرش دریا. صدا سعدی در حین کار این غزل عاشقانه را به عنوان مبنایی برای تراژدی سروده است. “آه تو ساربان آهسته دوید من راحتم جانم می میرد / آن دلی که با من بود قلب من می رود کریم هواری در این اثر غم نهفته در این غزل ناشی از هجرت معشوق را برجسته می کند و غزل زیبای سعدی را به تصویری سوزان از هجرت عجیب رهبر موکب شهدای کربلا تبدیل می کند.

تک آهنگ آلبوم «خروش باهر» اثری است مهم: «گُلم را گم کرده ام، دنبالش می گردم/ هر گلی را دست می زنم و می بویم…». فردین لاهور پور در این آهنگ آتشین و آتشین با نی به آهنگ علیرضا افتخاری پاسخ می دهد. نکته ای که در مورد این آهنگ باید به آن اشاره کرد این است که این قسمت به دلایلی نامعلوم فقط روی کاست آلبوم هوروش بحر و سی دی آن منتشر شده است که این آهنگ را ندارد اما این آهنگ در فضای مجازی موجود است. علاقه مند.

تصنیف دیگری بر اساس اشتیاق و برابری، با عنوان “خدای سرو” از غرش دریا، با این اعلان آغاز می شود: “آن خبر رفتن سارو روحم را به من می دهد / بدون بدنم.” که مرا از رفتن روحم خبر می دهد.»

این تصنیف نیز مانند تصنیف اول آلبوم، نوحه ای است برای وفات کربلا، پدر دشت سوخته کربلا حضرت اباالفضل العباس (علیه السلام).

علاوه بر این دو تصنیف، تصنیف اول به زبان افشاری، تصنیف «وداع» و «وداع» ساخته شده در چهارگاه و بیداد نیز مرثیه، نوحه و فراق می خوانند، اما تصنیف «خروش بحر» چهارگا و تعزیه علاوه بر آن. به غم و اندوه، عاشورا و بخشی از شور حماسی و سوگوار فاجعه کربلای عاشوراییان است.

این متن بر اساس مثنوی مولانا محتشم کاشانی، گویا راز دلاوری و شجاعت را در خود دارد تا عظمت حماسه عاشورا و عذاب آن را در کنار هم با صدایی حزن انگیز و تلخ فریاد بزند. فاجعه؛ علیرضا افتخاری با زیبایی و مهارت عاشق، آهنگساز کریم خاوری، شاعر محتشم و همه عاشقان حضرت حسین (ع) می خواند غرش دریا رفت از گوردون گذشت / طوفان ابر از جیحون گذشت. … تو هم دلم مثل ابر بهاری نو است / هر اشکی را بردار.

غرش دریا علاوه بر این پنج تصنیف و یک آهنگ، دو قطعه بی کلام بسیار زیبا نیز دارد. که در چهارگا و بدادا ساخته شده است، یکی به نام «بر بال فرشتگان» و دیگری به نام «کیمیاگران» که در صحرا ظاهر شده و سعی در ایجاد زخم های سه زنجیره کریم شرقی دارد. مخاطب به عظمت اتفاقی که در عاشورای سال ۶۱ هجری روی داد می اندیشد.

فردین کریم خاوری

عشق به امام حسین (ع) اولین انگیزه من بود

علیرضا افتخاری خواننده آلبوم «هوروش بحر» عاشورایی چندی پیش در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص نحوه خلق این اثر، آن را بهترین برنامه برای نوازندگان در ایام سوگواری حضرت سیدالشهدا عنوان کرد. (مانند).

وی گفت: آلبوم «خروش باهر» در سال ۱۳۶۵ به همت کانون موسیقی دوستان کانون تبلیغات اسلامی منتشر شد و با توجه به لحن موسیقی آن سال ها برای من تجربه متفاوتی بود. تا آن زمان هیچ آلبوم و اثری در ارتباط با وقایع کربلا منتشر نکرده بودم و کنجکاو بودم که چه زمانی اثری ارزشمند و پرمفهوم به یاد امام حسین (ع) به مخاطبان موسیقی تقدیم کنم. در این آلبوم که توسط فردین کریم هواری ساخته شده است، اشعاری از سعدی، محتشم کاشانی و مهجور اصفهانی در سازهای شور، دشتی، چهارگاه، افشاری و بیداد برای علاقه مندان حضرت سیدالشهدا به نمایش درآمده و نوازندگان خوبی در آن حضور دارند. شهرام گلمی بربت، مسعود آرامش مقدم، سنتور، شروین مهاجر کمانچه، پریچهار حاجه گنج، مهرداد کریم هواری و دیگر هنرمندانی که به عنوان نوازنده حضور داشتند، حال و هوای عاشورایی داشتند که هرگز فراموش نمی کنم.

این خواننده موسیقی ایرانی درباره انگیزه خود از این آلبوم توضیح داد: وقتی از من برای حضور در این آلبوم دعوت شد، قطعاً اولین انگیزه آلبوم به عنوان خواننده علاقه به وجود اهل بیت و حضرت بود. سیدالشهدا.به همین دلیل سعی کرده ام اثری را که به آن علاقه دارم ارائه کنم و شنوندگان با اثر دیگری مواجه شوند.

به هر حال آلبوم «خروش باهر» اثری معتبر و قابل اعتماد در زمینه موسیقی مرتبط با محرم و صفر است که در این زمینه اثری با کیفیت به حساب می آید. اگرچه در این سال‌ها این موقعیت‌ها کمتر دیده می‌شود، اما وجود هنرمندانی که مایلند چنین تجربیاتی را در کارنامه هنری خود داشته باشند، اقدام ارزشمندی است.