فرش تبریز به جام جهانی ۲۰۲۲ می رود ☀️ فرش فیروزه


در اینکه محبوبیت فرش تبریز به سطح جهانی رسیده است شکی نیست، اما امسال با رونمایی از فرش جام جهانی در جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲، پژواک هنر مردمی این منطقه به گوش می رسد. فرش جام جهانی فوتبال توسط فرهاد جلالی طراحی و توسط عباس ایلام به همراه برادرش علی بافته شد. توسعه طرح ۶ ماه و بافت فرش ۲ سال طول کشید. برای تکمیل کار این فرش بی نظیر با طراح و بافنده آن صحبت کردیم تا از روند کار و وضعیت صنعتگران فرش تبریز بشنویم.

جام جهانی در یک مکان

فرش باشکوه جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ مانند تابلویی است که تاریخچه جام جهانی را از سال ۱۹۳۰ تا به امروز بازگو می کند. فرهاد جلالی طراح فرش که در مدرسه پدر و مادرش قالی بافی خوانده است، درباره طرح فرش جام جهانی می گوید: هر جام جهانی یک آرم، یک توپ فوتبال، یک عروسک برای مسابقات و کشور میزبان به عنوان نماد دارد. چیزهایی که باعث می شود فرش روی لبه آن ساخته شده باشد. یک کبوتر سفید حامل یک برگ زیتون، نماد صلح، و دو دست، یکی سیاه و دیگری سفید، نماد رقابت سالم در یک مستطیل سبز است. عدد ۲۰۲۲ در لبه پایینی بافته شده است. از فرش گل

جلالی تبریز گل های فرش را از هنر فرش به عاریت گرفته و در طراحی فرش جام جهانی ۲۰۲۲ گنجانده است. وی با رنگرزی پشم و ابریشم به کار رفته در فرش گفت: فضای داخلی سال ۲۰۲۲ مملو از گل های شاه عباسی، ختایی و برگ های نیلوفر آبی است که از عناصر اصیل ایران زمین هستند و گل های ۱۲ گلبرگ و میخک در حاشیه کوچک بافته شده است. گل نیلوفر آبی نیز نماد هنر ایرانی است که در تخت جمشید، ورزشگاه آل البیت قطر میزبان جام جهانی فوتبال امسال، نمادی به نمایندگی از قطر و چهره امیر قطر نیز بر روی آن نقش بسته است. این فرش زیبا ۲×۱.۶ متر مربع.

فرش تبریز در موزه لوور

جلالی که به درخواست مشتری فرش جام جهانی ۲۰۲۲ را ساخت، ۴ سال پیش فرش دیگری برای جام جهانی روسیه ساخت. وقتی از او درباره آشنایی مردم دنیا با فرش تبریز و دیدن این هنر در مراسم بین المللی پرسیدم، گفت: بی نهایت افتخار می کنم که مردم دنیا تبریز را به عنوان پایتخت فرش دنیا می شناسند. من هم کارآموز این مدرسه هستم.»
یکی از فرش های جلالی از موزه لوور آمد. او در این باره به ما گفت: در دهه ۷۰ نقشه ایران را با آثار باستانی هر استان تهیه کردم؛ مثلاً میدان آزادی تهران و سی و سه پل اصفهان، این فرش دست به دست می شد تا اینکه. در سال ۱۹۹۸ در فرانسه هنگام برگزاری جام جهانی، هیئت ایرانی از بخش ایران شناسی موزه لوور بازدید کرد و فرش های آنجا را تماشا کرد.

جلالی با مطالعه تاریخ فوتبال و پیچیدگی های جام جهانی در قرن اخیر، نه سابقه فوتبالی دارد و نه علاقه ای به مستطیل سبز دارد. وی گفت: علاقه و کار من فرش است، در ۱۳ سالگی ۰ تا ۱۰۰ فرش را بلد بودم و از آن به بعد تا ۴۳ سالگی به شغل حرفه ای مشغول شدم.

وی همچنین درباره عدم حمایت از قالیبافان و طراحان فرش در آذربایجان شرقی گفت: هیچ گونه کمبودی برای هنرمندان قالی وجود ندارد. مردمی که جان و دل خود را وقف حفظ هنر اصیل ایرانی می کنند اما از آنها حمایت درستی نمی شود.

ساختار پرچم های ملی ۳۲ کشور

این فرش با ۳۰۰ رنگ و ۲ میلیون گره، که قرار است در آبان ماه همزمان با جام جهانی قطر رونمایی شود، توسط هنرمندان عباس و علی لامایی ساخته شده است. عباس لامع گفت: بافت این فرش ۲ سال به طول انجامیده است؛ زیرا با بافت فرش های سنتی بسیار متفاوت است، پرچم ها یا نمادهای ۳۲ کشور باید با دقت و ظرافت کامل بافته شود.
با وجود اینکه ایلام از ۶ سالگی روی فرش می نشیند و هنر بافندگی را فرا می گیرد، اما این اولین تجربه او در ساخت فرش است که در یک رویداد بین المللی رونمایی می شود. وی گفت: امیدوارم هنر فرش تبریز به جهانیان شناخته شود و از صنعتگران فرش حمایت مناسبی شود.

منتظر افتتاح موزه فرش تبریز هستیم

ساخت موزه فرش تبریز واقع در محوطه تاریخی و موزه مسجد کبود به ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی رسیده و برای راه اندازی آن در سال جاری ۵۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است. احمد حمزه زاده، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: موزه فرش تبریز برای نمایش ۰ تا ۱۰۰ اثر فرش دستباف در قالب کارگاهی طراحی شده است.

این مقاله چطور بود؟