قوانین بازی با کودکان چیست؟


گروه زندگی: روی صندلی نشستم و بازی همسر و دختر کوچکم را تماشا کردم. دخترم مثل دنیای خودش آرام بود و مهره‌ها روی هم انباشته بود، اما همسرم به من هشدار داد که مهره‌ها را این‌طور بسازم و آنها را تماشا کنم. بالاخره ناراحت شد و تمام مهره ها را روی زمین انداخت و به پدرش گفت: سوختی، بازی بلد نیستی. همسرم با دیدن آن اخمی کرد و گفت: نمی خواهی قوانین بازی را یاد بگیری.

با خونسردی از روی آنها رد می شوم و به همسرم هشدار می دهم که اگر بچه ها مطابق میل آنها بازی کنند و احساس خوب و برتری داشته باشند، لازم نیست همه قوانین را یاد بگیرند و رعایت کنند. بهتر است تا زمانی که سن آنها بالا برود از قوانین آنها در بازی پیروی کنیم.

نحوه بازی با کودک بسیار مهم است. بازی یک هنر است و شریک خوب بودن برای کودک بسیار مهم است، اما بهتر است اطرافیان شما نحوه بازی با کودک را بدانند تا اینکه با همان دستورالعمل ها با کودک خردسال بازی کنید و او را بسیار جدی بگیرید. و انتظار داشته باشید که او پیروز شود. ضرر را مشاهده کنید.

به گفته روانشناسان، بازی بهترین عامل برای رشد رفتار، رشد مغز، تفکر خلاق، تمرکز، صبر بیشتر، اعتماد به نفس، ارتباط و باز کردن دنیای کودکان است. اما این بازی ها چه قوانین و مقرراتی باید داشته باشند تا هم عواطف و هم احساسات کودکان را بیان کند و هم باعث شادی آنها شود و هم باعث استرس و اضطراب آنها نشود؟

۱- کودک درون شما باید با بچه ها بازی کند

دکتر سجاد کریمان مجد، روانشناس و مشاور خانواده می گوید: بازی یکی از بهترین راه ها برای شاد نگه داشتن کودکان در خانه است. وقتی والدین با بچه ها بازی می کنند، با آنها بچه می شوند، احساساتشان را باز می کنند و در درون با آنها بازی می کنند. بنابراین اولین کاری که باید انجام دهید این است که با کودکی که پدر و مادرش بزرگسال هستند بازی کنید و نه با والدین آنها!

۲. فقط بدون قوانین خاص بازی کنید

“بهتر است با قوانین کودکان بازی کنیم، بازی ها را با آموزش ترکیب نکنیم، زیرا لذت کودکان را کاهش می دهد. صرف بازی و ابزارهای هیجان انگیز برای کودکان آموزشی است.” هیچ چیزی نیاز به آموزش ندارد.

اما اگر می خواهید قوانینی را تعیین کنید، بهتر است قوانین بازی را تعیین کنید، مگر اینکه کودک کاری خطرناک یا آزاردهنده انجام دهد. پس سخت نگیرید، بگذارید کودک بر اساس نیاز و استعداد خود قوانین بازی را تعیین کند.

برخی از والدین همین اشتباه را مرتکب می شوند و فکر می کنند که بزرگسالان باید قوانینی برای بازی فرزندان خود داشته باشند یا اینکه بازی را خیلی جدی می گیرند و مدام به بچه ها فرصت برنده شدن می دهند در حالی که ما اغلب می گوییم برنده شدیم.

۳. به کودکان زمان بازی بدهید

زمانی را به کودک خود اختصاص دهید تا بازی را تمام کند و سپس برای فعالیت های دیگر مانند غذا خوردن، خوابیدن و بیرون رفتن آماده شوید. اما مثلاً در این مرحله فرصت بازی تمام می شود، پس با آرامش این کار را انجام دهید تا اضطراب و استرس او را به خطر نیندازد و زمان کافی برای بازی داشته باشد.

۴. شما همیشه دوست اسباب بازی های کودکان نیستید

والدین باید بدانند که نمی توانند همیشه با اسباب بازی های فرزندشان دوست باشند. بچه ها کم کم یاد می گیرند که جلوی شما و بدون شما با خودشان بازی کنند و با بچه های دیگر بازی کنند و بر همه این مهارت ها مسلط شوند. بنابراین سعی نکنید ابتدا قوانین بازی را به آنها آموزش دهید، سپس بچه ها زمان بسیار کمی برای بازی با شما دارند، شاید چند سال بعد از آن زمان، و سپس بچه ها تمایل دارند با همسالان خود بازی کنند. کودکان به تنهایی محدود به بازی با والدین خود در زمان های خاص هستند.

۵. ناظر خوبی باشید

کودک شما با انتخاب نوع اسباب بازی می تواند احساسات، عواطف، نگرانی ها، توانایی ها و خواسته های خود را بیان کند، پس ناظر باشید و سعی کنید در اعمال او دخالت نکنید.

برخی از والدین وقتی فرزندان خود را در حال بازی با خود می بینند مداخله می کنند، به عنوان مثال، با انجام کارهای خانه، قرار دادن حلقه ها در سبد، یا آموزش قوانین به کودکان. اگرچه همه اینها در مراحل مختلف رشد اتفاق می افتد، کودکان دوست دارند همه چیز را در این زمینه ها از طریق آزمون و خطا یاد بگیرند.

در نهایت به گفته محققان، فضای داخلی خانه باید برای بازی کودکان آماده باشد یا هر روز یا هر دو یا سه روز یکبار کودکان با والدین خود به زمین بازی بروند، انرژی خود را تخلیه کنند و خلاق باشند. بازی با کودکان کمی زمان، صبر و تشویق می خواهد، پس سعی کنید خود را خوب نگه دارید.

در خانه، کارهایی را که می توانید انجام دهید تا کمی با فرزندانتان بازی کنید و انرژی و نشاط را بازیابی کنید، دست کم نگیرید.

به عنوان پدر و مادر، چقدر زمان صرف بازی با فرزندتان می کنید؟ برای ما بنویسید.

پایان پست الکترونیکی /
آن را در صفحه اول پیشنهاد دهید