قیمت دلار منجمد شد – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، روز سه شنبه دلار آمریکا همانند روزهای اخیر در محدوده مقاومتی ۳۲ هزار تومان در نوسان بود که اندکی واکنش مثبت قیمتی را نشان داد.

به گفته تحلیلگران بازار سهام، این چارچوب یک کمپین دولتی و یک شرکت کننده در بازار است قیمت دلار در روز سه شنبه نزدیک به آخرین روزهای هفته اول آبان ماه ۱۴۰۱، قیمت ۳۲ هزار و ۸۷۶ تومان در بازار تهران رسید. نرخ دلار آمریکا امروز با بیش از ۱۰۰ میلیون تن افزایش نسبت به روز دوشنبه وارد مرحله هشتم محدوده قیمتی ۳۲ هزار شد.

بانک مرکزی چه قدرتی بر قیمت ها دارد؟

خردادماه امسال بر اساس مصوبه جدید روسای بانک مرکزی، حق حضور این بانک در بازار ارز افزایش یافت. این بانک اجازه دخالت نامحدود در بازار را داد. بانک مرکزی چه اختیاراتی دارد؟

با توجه به وضعیت اجتماعی، تحریم های جدید آمریکا و اروپا علیه ایران، تورم داخلی و اخبار سیاسی نامطلوب از روند مذاکرات هسته ای برجام، این سوال برای بسیاری از تحلیلگران بازار است. سیاست هفته گذشته بازارساز مرز ۳۲ هزار تومان را حفظ کرد و سیاست تزریق دلار به بازار ارز را دنبال کرد، نتیجه چه شد؟ با افزایش دوباره بازار دلار سهمیه ای، همیشه خریداران قوی ارز برای استفاده از رانت های دولتی وجود دارند. سرانجام قیمت دلار بانک مرکزی تلاش می کند، اما روند رو به افزایش است.

روند را بررسی کنید قیمت دلار این در مهر ۱۴۰۱ دیده می شود این برای دومین بار است که نرخ دلار آمریکا در کانال ۳۲ هزار تومان با کندی نسبی روبرو می شود. هر چند تلاش شد افزایش قیمت در کانال ۳۳ هزار تومانی افزایش یابد، اما این افزایش قیمت در کوتاه مدت اصلا چشمگیر نبود.

آیا دلار آمریکا در تعادل است؟

برخی از کارشناسان بازار معتقدند که محدوده فعلی قیمت دلار این یک نرخ متعادل برای سهام ایالات متحده است و روند ثبات بازار در هفته های آینده ادامه خواهد داشت. از سوی دیگر برخی تحلیلگران معتقدند سیگنال مثبت توافق هسته ای از بین رفته و سطح انتظارات تورمی در جامعه و بازار رو به افزایش است که این خبر خوبی برای ثبات است. قیمت دلار در محدوده فعلی نیست و هیچ خبر صعودی وجود ندارد قیمت دلار می دهد.

پیش بینی نرخ دلار آمریکا دشوار است

تحلیلگران بازار فارکس معتقدند که شرایط کنونی بازار و اقتصادی در فضایی مه آلود مملو از اطلاعات متناقض است و همین موضوع پیش بینی هایی را انجام می دهد. قیمت دلار آن را دشوار می کند

سیگنال دلار هرات نیز در روز سه شنبه صعودی است قیمت دلار این موضوع در بازار تجاری تهران برجسته شد. هر چند در ۲ روز گذشته دلار هرات در حال افزایش بوده و با جریان رو به رو شده است قیمت دلار داخل کشور نبود. قیمت دلار هرات روز سه شنبه با ۱۸۰ تومان افزایش به ۳۲ هزار و ۶۵۰ تومان رسید و روند صعودی دلار هرات در روزهای اخیر قیمت آن را به دلار تهران نزدیک کرد.

با توجه به جریان درهم امارات در روزهای گذشته قیمت دلار در بازار تهران بود اما روز سه شنبه نوسان قیمت درهم اندکی کاهش یافت و با قیمت ۹ هزار تومان در بازار معامله شد.

آخرین اخبار تحولات بازار ارز و طلا را در صفحه ارز و طلا تجارت نیوز بخوانید.