ماجرای مبخله به ما آموخت که «اسلام» اولویت اول است نه خانواده و خویشاوندان


به گزارش خبرنگار گروه سیاست های خبرگزاری فارس، ماجرای دیدار پیامبر اکرم (ص) با مسیحیان نجران در ۲۴ ذی الحجه سال ۹ هجری قمری یکی از مهم ترین رویدادهای تاریخ اسلام است. قرآن کریم و نیز زندگی و تاریخ پیامبر به تفصیل بیان شده است. ماجرای تصمیم پیامبر خدا و مسیحیان نجران به جنگ با یکدیگر پس از بحث های فراوان و تاکید هر دو طرف بر حق خود.

شرح مختصری از رویداد

مباهله یعنی دو نفر یا دو گروه یکدیگر را لعن کنند. پس هر که ستم کند خداوند متعال او را رسوا می کند و عذابش را پایین می آورد. شرح این واقعه به تفصیل در منابع اسلامی آمده است و به طور خلاصه حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) صبح روز مبخله به منزل حضرت علی (علیه السلام) آمدند. دست امام حسن (علیه السلام) را گرفت و امام حسین (ع) را در آغوش گرفت و با حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) از مدینه خارج شد و به مبخله آمد. هنگامی که مسیحیان آنها را دیدند، ابوحرتاء (رهبران پیامبران مسیحی) پرسید: این افراد با او چه کسانی هستند؟ او پاسخ شنید: مرد قبل از او پسر عمویش، شوهر دخترش و مردی بود که او بیشتر دوستش داشت. آن دو فرزند که از دختر اویند به دنیا آمدند. آن زن دخترش فاطمه است، کسی که او را بیشتر دوست دارد.

پیامبر(ص) زانو زد و نماز خواند. سید و اکیب (دو رهبر مسیحی نجران) پسران خود را به عقد هم درآوردند. ابوحارثه گفت: به خدا سوگند او چنان نشسته است که پیامبران برای مبخله می نشستند و برمی گشتند. سید: کجا میری؟ گفت: اگر محمد راست نمی گفت با عزیزترین مردمش نمی آمد و اگر با ما سر و کله می زد تا پایان سال یک مسیحی روی زمین باقی نمی ماند.

سپس ابوحاریته نزد پیامبر آمد و گفت: ای ابوالقاسم! از بحث کردن با ما دست بردارید و در مورد آنچه می توانیم انجام دهیم سازش کنید. پس حضرت با آنان موافقت کرد که در صورت جنگ با یمن سالی دو هزار حلوا و برای هر حلوا ۴۰ درهم و ۳۰ زره و ۳۰ نیزه و ۳۰ اسب قرض دهند. مسلمانان، پیامبر (ص) بازگشت این ساز را تضمین می کنند. پس از نگارش پیمان صلح، بازگشتند.

شعر مباهله

آیه‌ای که درباره مباهله نازل شده در آیه ۶۱ آل‌عمران است که می‌خوانیم: «فَمَنْ حَاجَّکَ فِیهِ مِن بَعْدِ مَا جَاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَ أَبْنَاءَکُمْ وَ نِسَاءَنَا وَ نِسَاءَکُمْ وَ أَنفُسَنَا وَ أَنفُسَکُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَل‌لَّعْنَتَ اللَّـهِ عَلَی الْکَاذِبِینَ. پس پس از ظهور علم [وحی] به تو، همه چیز درباره او [حضرت عیسی(ع)] شما را به چالش بکشید و به او بگویید: بیا به بچه های ما، بچه ها، زنان ما، زنان، زندگی ما، زندگی تو زنگ بزن. پس به سوی خدا گریه کنیم که مبادا لعنت خدا بر دروغگویان نازل شود».

در تفاسیر شیعه و سنی آمده است که این آیه به انفصنه حضرت امیر، نسائنا از حضرت صدیقه طاهره و ابنیه از حسنین اشاره دارد. ابن اثیر الکمال فی تاریخ جلد ۷، صفحه ۳۵۹، شمس الدین ذهبی «تاریخ الاسلام» جلد ۲، صفحه ۶۹۵، ابن کثیر داماشی «البدایه و النهایه» جلد ۵، صفحه ۵۲ و. نمونه هایی از علما اهل سنت هستند که این واقعه تاریخی را به تفصیل در آثار خود نقل کرده اند.

اهل بیت، کانون وحدت دفاع از اسلام

آنچه گفته شد به عنوان یک رویداد تاریخی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. وجه مهم دیگر این داستان این است که ما شیعیان وقایع مباهله را سومین فضیلت خاص اهل بیت پیامبر، امیرالمومنین، امام حسن و امام حسین می‌دانیم. ائمه شیعه هیچ کس در کار نبود. اما اگر نگاه و دیدگاه خود را تغییر دهیم، در اینجا خواهیم دید که اهل بیت به عنوان افراد مذهب خاصی یعنی تشیع ظاهر نشدند، بلکه به عنوان خط شکن برای پیشوایان اسلام و تمامیت آن ظاهر شدند. الوهیت و جامعه نوظهور اسلامی.

روایاتی که علما و مورخان اهل سنت از مباهله و توسعه آن می گویند، که به نظر نمی رسد مانند شیعیان اهل بیت را عبادت کنند، نشان می دهد که اهل بیت در اینجا گرد هم آمده اند تا از اصل اسلام دفاع کنند. آنها شروع به تردید در حقیقت وحی کردند.

پیامبر خدا به جایگاه اهل بیت در این رویداد مهم تاریخی اشاره کردند. او آماده بود تا خود و عزیزترین مردمش را به میدان مبارزات مباهله بکشاند تا از دین مورد اعتماد خود دفاع کند و به همگان ثابت کند که اولین فداییان دین خدا، خود پیامبر و اهل بیتش خواهند بود. ایجاد مباهله و پیروی از آن درسی است که از حضرت رسول می توان گرفت که هیچ چیز به اندازه اسلام نیست و برای آن باید گاهی از جان و خانواده خود گذشت. به عبارت دیگر اهل بیت کانون این رویداد هستند که مسلمانان را به اصل حفظ و حراست از دین مبین اسلام دعوت می کنند.

یکی از مهمترین جلوه های حقانیت اسلام و اهل بیت، روز مبخله نه تنها در مورد شیعیان، بلکه برای همه مسلمانان، یعنی اسلام نیز صدق می کند و این حلقه پیروزی حول محور اولین سربازان می چرخد. مسیحیت. اسلام یعنی پیامبر و آل او.

انتهای پیام/
این مقاله را در صفحه اول توصیه کنید