مالیات بر سود یا تورم؟


افزایش مالیات اصناف باعث اعتراضات گسترده این گروه شده است. اگرچه سهم دولت از درآمد مالیاتی ۳۰۰ درصد افزایش می یابد، اما بار اصلی این مالیات بر دوش مشاغل و خرده فروشان خواهد بود.

اینستاگرام Camapress را دنبال کنید تا اخبار داغ مالیاتی را سریعتر دریافت کنید. از جانب پایان درج کنید.

به گزارش کاماپرس، امین هزار در روزهای اخیر به دلیل افزایش مالیات دست به تجمع تجار لوازم خانگی زده است. یکی از مشاوران مالیاتی اتاق اصناف ایران گفت: فعالیت سازمان امور مالیاتی در سال جاری متفاوت خواهد بود. در حال حاضر، مقامات مالیاتی هنگام محاسبه سود فروشنده، تورم را در نظر می گیرند. همین موضوع باعث تجمع و اعتراض گروه ها شد.

اخبار مرتبط را بخوانید:

موضوع به گروه های تهران محدود نمی شود و گروه های دیگری در نقاط مختلف کشور با این قانون مخالفت کرده اند. علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت گفت: قانونگذار بودجه به دولت دستور داده است که از کارتخوان ها مالیات بگیرد. لذا مراجع ذیربط موظف به توجه به معامله می باشند. به گزارش جهرم، رئیس جمهور تاکید کرد: مبنای مالیات باید اعتماد به تجارت و صنف باشد. اصولاً مؤدی باید خود را اظهار کند و بر این اساس مالیات مقتضی اعمال خواهد شد.

عمده ترین مسائل تجاری پیش روی مالیات جدید چیست؟

گزارش ها حاکی از آن است که سازمان امور مالیاتی در نظر دارد بر اساس تراکنش های حساب بانکی فعالان بازار، سامانه حساب ماهیگیری و عملکرد دستگاه کارت خوان محاسباتی را انجام دهد. علاوه بر موارد فوق، استفاده سازمان امور مالیاتی از اسناد مالی سال های گذشته به عنوان مبنای اخذ مالیات موجب افزایش تنش ها شده است.

در واقع موضوع کلیدی تعیین نرخ مالیات متناسب با تورم است که برای فعالان بازار هزینه بر خواهد بود. این گروه بر این باور است که مشاغل قادر به پرداخت مالیات جدید نخواهند بود زیرا تورم برای آنها سودی نخواهد داشت.

انتهای پیام/

برای دسترسی سریعتر: