متاسفانه شرایط فرق می کند/ آمریکا قادر به مذاکره نیست – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش «روسیا تودی» به نقل از خبرگزاری مهر، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت که واشنگتن نمی خواهد نگرانی های روسیه را مانند بحران کارائیب در نظر بگیرد و تلاش می کند برتری نظامی استراتژیک را تضمین کند. چیزی که امنیت جهانی را تضعیف می کند.

ریابکوف افزود: اگر بخواهید مهمترین شباهت ها را بین بحران کارائیب و وخامت روابط روسیه و آمریکا ترسیم کنید، در هر دو مورد باید از تمایل واشنگتن برای دستیابی به برتری استراتژیک و نظامی قاطع صحبت کنیم. هدف او با تضعیف امنیت بین‌المللی و ثبات استراتژیک، تضمین هژمونی آمریکا در جهان با هر وسیله‌ای است. مشکل رفتار واشنگتن عدم تمایل آمریکا به به رسمیت شناختن حق سایر کشورها برای حفاظت از منافع اصلی آنهاست.

معاون وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه گفت: این عامل اصلی بحران کنونی اوکراین است که با بحران دهه ۶۰ دریای کارائیب قابل مقایسه است و اکنون واشنگتن رسیدگی مستقیم به نگرانی های مشروع ما را مهم نمی داند. امنیت ما را تهدید می کند شصت سال پیش، نیکیتا خروشچف، رهبر شوروی و جان اف کندی، رئیس جمهور وقت ایالات متحده، استراتژی عقب نشینی از لبه پرتگاه با دستیابی به یک راه حل ژئوپلیتیک و اجتناب از یک فاجعه هسته ای را داشتند.

ریابکوف افزود: متأسفانه اکنون شرایط تغییر کرده است، آمریکا قادر به مذاکره نیست و مستقیماً از کی یف با متحدان غربی خود برای انجام عملیات نظامی در خاک ما حتی آخرین اوکراین حمایت می کند. یک شکست استراتژیک برای روسیه. در چنین شرایطی، کامل است. مسئولیت بی ثباتی ساختار امنیتی جهانی، مسئولیت آمریکاست.