مرمت پل ساسانی دزفول ادامه دارد


مرمت پل ساسانی دزفول ادامه دارد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان به روند مرمت پل ساسانی دزفول اشاره کرد و از ساخت عرشه و دیواره های این پل خبر داد.

خبر دادن گلو به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، گلمرضا سلمانپور دزفول، شنبه ۸ مرداد ۱۴۰۱ از میراث آریا خبر داد که پل ساسانی دزفول یکی از بناهای تاریخی محسوب می شود. یکی از شهروندان کشور در تشریح این خبر گفت: این پل از آثار تاریخی استان خوزستان در دوره ساسانی است که کرانه های شرقی و غربی رودخانه دز را در شهرستان دزفول به هم متصل می کند.

وی در ادامه گفت: با توجه به اهمیت حفاظت و صیانت از این اثر تاریخی، طرح ویژه پژوهشی اثر به تصویب مشاوران مجاز اداره کل میراث فرهنگی و آب و برق خوزستان رسید. از شورای فنی استان.”

بازسازی پل ساسانی دزفول

رئیس میراث فرهنگی خوزستان درباره تحقیقات و اقدامات مهم انجام شده در سال های گذشته در زمینه حفظ و احیای این اثر تاریخی توضیح داد. مرمت طاق‌ها و فونداسیون‌ها، برداشتن مسیرهای پیاده‌روی، افزودن فولاد به دیوار شمالی پل و اجرای سرپناه بر اساس طرح اولیه پل و اسناد موجود از عمده‌ترین کارهایی بود که در سال‌های گذشته انجام شد. فصل مربوط به مرمت پل ساسانی دزفول است که به منظور حذف مداخله و به حداقل رساندن خسارات ناشی از آن انجام شد.

وی ادامه داد: در ادامه روند اقدامات قبلی، امسال نیز پروژه مرمت پل قدیمی شهرستان دزفول با ۲۰ میلیارد ریال آغاز شد که مرمت اضطراری و رفع عوامل آسیب دیده ادامه دارد.

سلمان پور دزفولی گفت: ترمیم کمان ها، فونداسیون ها و وترهای میانی، ترمیم چندین موج آسیب دیده، برداشتن بقایای فونداسیون های بتنی از راهروهای فلزی اضافی، پرکردن و ترمیم سوراخ های موج با ملات و مصالح مناسب، پایین آوردن عرشه و دیوارهای پل تا کف، در که این اقدامات در دستور کار تیم مرمت است.”

وی در پایان با اشاره به پیمانکار و نماینده اجرایی این پروژه گفت: از نظر اهمیت رعایت اصول و ضوابط مرمت در این پروژه، قراردادی با پیمانکار ذیصلاح منعقد شد که از سلامت تجهیزات اطمینان حاصل کرد. و تکنیک ها به زودی تمامی مراحل رصد می شود و اداره کل میراث فرهنگی خوزستان و دزفول شروع به کار می کند.»

مرمت پل باستانی دزفول وارد مرحله جدیدی شده است

انتهای پیام

ایرانی ها نگران چه هستند؟
اینجا را ببین