مزایا و معایب پلی کربنات

پلی کربنات که با نام تجاری آن Lexan شناخته می شود، گروهی از پلیمرهای ترموپلاستیک است. آنها در صنعت شیمی مدرن بسیار مورد استفاده قرار می گیرند زیرا می توان آنها را بسیار آسان کار کرد و به اشکال مختلف قالب زد و همچنین می توان آنها را گرما شکل داد. آنها ظرفیت های زیادی برای مقاومت در برابر دما، مقاومت در برابر ضربه و همچنین برای خواص نوری نشان می دهند. آنها به طور خاص در یک موقعیت برای خواص خود گروه بندی نمی شوند، اما جایی در بین پلاستیک های مهندسی و پلاستیک های کالایی در نظر گرفته می شوند.

پلی کربنات مزایا و معایبی دارد اگر واقعاً بتوان آنها را به عنوان چنین برچسب گذاری کرد. البته مزایای این ماده به دلیل خواص آن است. در حال حاضر به دلیل کیفیت کالایی که می توانند تولید کنند، بیشتر از قبل برای محصولات خانگی استفاده می شود. تولیدکنندگان به دلیل مقاومت در برابر دما و قابلیت شکل دهی آسان، اقلامی را نه تنها برای خانه، بلکه برای استفاده در آزمایشگاه ها و در صنعت طراحی می کنند. مزیت دیگر این واقعیت است که می توان آن را به اشیاء مختلف تزریق کرد که امکان استفاده از آن را برای دیسک ها، بطری ها، عینک ها، لنزها، کیف های پخش کننده صوتی و تجهیزات آزمایشگاهی فراهم می کند.

نکته تاسف بار پلی کربنات این است که به دلیل ترکیب شیمیایی و خاصیت آن، مصرف آن فقط برای محصولاتی که یکبار استفاده می شوند توصیه می شود، نه مکرر. اگرچه دارای خواص دیگری مانند انعطاف پذیری و چقرمگی است، استفاده مکرر از یک شی ممکن است به طور بالقوه برای سلامتی خطرناک باشد. این به دلیل شسته شدن بیسفنول A است که در طول زمان نشان داده شده است که باعث بزرگ شدن اندام های تولید مثل در موش های ماده می شود. همچنین گفته می شود وقتی به حیوانات جوان داده می شود، مسئول تغییرات عصبی و رفتاری است. ارتباط این موضوع با زندگی انسان مشخص نیست، اما به دلیل عدم قطعیت، هشدارهایی در مورد استفاده مکرر از بطری ها و سایر محصولات ساخته شده با پلی کربنات وجود دارد.

رژیم دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر