مهمترین شایعه اینترنتی هفته گذشته


از شایعات تا واقعیت: در هفته ای که گذشت فضای رسانه ای و مجازی کشورمان پر از شایعات بود، از شایعه درگیری مرزی ایران و طالبان تا هک شدن خبرگزاری فارس؛ از شایعات تا واقعیت. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به مهمترین شایعات هفته گذشته.

* درگیری مرزی بین ایران و طالبان

شایعه درگیری مرزی ایران و طالبان در تایلند هفته گذشته در فضای مجازی منتشر شد، اما معاون استاندار خراسان رضوی این شایعات را تکذیب کرد و گفت: «در خراسان رضوی درگیری مرزی با طالبان وجود ندارد. مرز افغانستان.» هدف از انتشار این نوع اخبار، تضعیف روابط مرزی پایدار ایران و افغانستان در خراسان رضوی است، جایی که تعاملات مرزی ایران و دولت فعلی افغانستان در حال حاضر ادامه دارد.

* شایعه هک شدن خبرگزاری فارس

برخی رسانه ها گزارش دادند که یک گروه هکری مرتبط با رژیم صهیونیستی شامگاه یکشنبه گذشته خبرگزاری فارس را هک کردند.

اما گروه فنی خبرگزاری فارس با تکذیب این شایعه اعلام کرد: «سایت خبرگزاری فارس هر روز مورد حملات سایبری از خارج از کشور قرار می‌گیرد، اما این حملات تاکنون نتوانسته در عملکردها اختلال ایجاد کند». سرویس خبرگزاری فارس و سایت خبرگزاری فارس به آدرس Farsnews.ir بدون مشکل می باشد.

* تمجید معاون رئیس جمهور از جانی دپ!

یکی از حاضران در مراسم عزاداری سیدالشهدا تصویری از او در کنار جانی دپ بازیگر سینمای هالیوود منتشر کرد که غوغایی در اینترنت به پا کرد. پس از انتشار این عکس، اولین توییت به نقل از خبرچین معاون رئیس جمهور و از حضور او تمجید کرد.

معاون اول رئیس جمهور بارها اعلام کرده بود که هیچ حساب توییتری ندارد، اما این درست است.

* مصاحبه اسکوچیچ علیه برانکو تکذیب شد

در ابتدای هفته مصاحبه ای با اسکوچیچ برانکو سرمربی فعلی تیم ملی فوتبال کشورمان (سرمربی سابق پرسپولیس و تیم ملی ایران) منتشر شد که به سرعت فضای مجازی را در اختیار گرفت. سرمربی تیم ملی در این گفتگو در پاسخ به صحبت های ایوانکوویچ که «به هر حال برانکو کیست؟ برام مهم نیست چی میگه من کاملاً روی کارم متمرکز هستم، اما تحقیقات فدراسیون فوتبال نشان داد که این مصاحبه ساختگی و دروغ است.

* محدودیت و ممنوعیت دو دسته عزاداری در یزد

سازمان تبلیغات اسلامی با وجود شایعاتی مبنی بر محدودیت و ممنوعیت دو عزادار یزدی که هفته گذشته نیز منتشر شد، اعلام کرد: این دو نماینده مانند ۷۰ نماینده دیگر درخواست پخش زنده از صدا و سیما را داشته اند اما امتناع از انجام ترتیبات قبلی؛ به همین دلیل در پخش زنده قرار نمی گیرند.

* شایعه اخراج جمعی از خبرنگاران ایرنا

در حالی که برخی شایعه اخراج جمعی از خبرنگاران ایرنا را منتشر کردند، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و مدیریت اسلامی روز چهارشنبه در جلسه شورای وزیران درباره اخراج خبرنگاران در خبرگزاری دولتی گفت: هیچ اخراج نداشته ایم و داریم. هیچ کارمند تمام وقت در خبرگزاری ایرنا.” با همکارانی که حق نوشتن بحث در مورد اخراج را داشتند در ارتباط بود.”

انتهای پیام/
این مقاله را در صفحه اول توصیه کنید