مهمترین عامل میگرن خبر فارس


به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، نوشین یمانی سیما، متخصص مغز و اعصاب، پزشک سردرد و مدرس دانشگاه علوم پزشکی تهران به برنامه مادر و کودک شبکه بهداشت گفت: میگرن سردردی است که ارتباط تنگاتنگی با تغییرات هورمونی دارد. قبل از بلوغ شروع می شود.میگرن در دختران و پسران یکسان است، اما در دختران به دلیل تغییرات هورمونی بعد از رابطه جنسی، این آمار اغلب در دوران قاعدگی، هنگام مصرف داروهای هورمونی و در دوران یائسگی افزایش می یابد.

کارشناس برنامه در پاسخ به این سوال که باد سرد بر سردرد چه تاثیری دارد، بیان کرد: میگرن های ناشی از قرار گرفتن در هوای سرد از جمله سردردهای شایع در فصل سرما است. البته سینوزیت هم ممکن است ایجاد شود در فصل سرد باعث سردرد می شود.

وی ادامه داد: سینوزیت ناشی از عفونت های مجاری تنفسی و سینوسی است، این زمانی است که مجرای سینوسی در اثر عفونت مسدود می شود و ترشحات سینوسی مسدود می شود و باعث فشار و درد سینوسی می شود، آسان نیست. تشخیص سینوزیت و میگرن

این متخصص مغز و اعصاب هشدار داد: میگرن مزمن است و چند سالی است که بیمار دچار این بیماری، حالت تهوع و حساسیت به نور است.

یمانی در پاسخ به این سوال که سردردی که در نیمه شب یا صبح زود بیمار را از خواب بیدار می کند چه ویژگی هایی دارد، گفت: از آنجایی که فشار داخل مغز در شب در بالاترین حد خود است، پیگیری به دلیل وجود تومور مغزی البته خواب نامناسب، فشار خون بالا، هنگام خواب تنفس نامناسب و میگرن می تواند از دیگر دلایل سردرد باشد.

این فلوشیپ سردرد در پاسخ به این سوال که آیا رژیم های لاغری باعث سردرد می شود، می گوید: گرسنگی طولانی مدت و کم آبی بدن باعث سردرد می شود. بنابراین رژیم لاغری باید زیر نظر متخصص تغذیه انجام شود.

وی در خصوص رابطه استرس و میگرن می گوید: استرس و اضطراب شایع ترین علت سردردهای میگرنی است و اغلب مبتلایان به میگرن دچار اختلال اضطرابی هستند که نیاز به درمان دارد. او محرک های غذایی مانند شکلات، آجیل، پنیر، غذاهای کنسرو شده و فراوری شده و غذاهای تند را از دیگر محرک های میگرن می داند.

این دوست سردرد درباره استفاده از بوتاکس درمانی برای میگرن می گوید: تزریق بوتاکس یکی از درمان هایی است که می تواند دردهای میگرنی را کاهش دهد. تزریق بوتاکس میگرنی با بوتاکس آرایشی متفاوت است و در نواحی مانند پیشانی، شقیقه ها و پشت سر تزریق می شود.

مدرس دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص دردهای میگرنی در دوران بارداری گفت: در این دوران توصیه می شود با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی مانند خواب منظم و کنترل سطح استرس و اضطراب، این سردردها را کنترل کنید. مانند تغذیه سالم ماه دوم بارداری روان است.

یمانی در پاسخ به این سوال که آیا درمان خاصی برای میگرن وجود دارد یا خیر، گفت: متاسفانه درمان خاصی برای میگرن وجود ندارد و توصیه می شود برای کاهش شدت و تعداد سردرد روی درمان های موثر تمرکز و توصیه شود. مسکن‌هایی مانند استامینوفن، ژلوفن و ناپروکسن برای سردردهای خفیف تا متوسط ​​و داروهای خاص میگرن برای دردهای شدید استفاده می‌شوند.

این متخصص مغز و اعصاب گفت: استفاده از مسکن در ۱۵-۱۰ دقیقه اول سردرد توصیه می شود، فرد باید محل کار را ترک کند، در محیطی آرام و تاریک استراحت کند و پس از برطرف شدن علائم سردرد مراجعه کند. در محیط کار

انتهای پیام/
این مقاله را در صفحه اول توصیه کنید