میراث فرهنگی در بافت تاریخی یزد با مالکان همکاری کند – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، آیت الله محمدرضا ناصری نماینده ویژه میراث فرهنگی کشور و مدیر میراث فرهنگی و مسئولان استان یزد با تاکید بر اهمیت حفظ و صیانت از شرایط تاریخی در شرایط بحرانی، اظهار داشت: با توجه به شرایط کنونی، حفظ و حراست از شرایط تاریخی در شرایط بحرانی اهمیت دارد. : اقدامات اداره، شهرداری و میراث فرهنگی دولت باید وضعیت تاریخی و ابنیه تاریخی را در نظر بگیرد تا در زمان بحران دچار مشکل نشود.

وی در ادامه گفت: به دلیل اینکه قسمت های آسیب دیده بافت تاریخی عمدتا مربوط به خانه های خالی از سکنه است، لازم است با همکاری مالکان میراث فرهنگی نسبت به مرمت و مقاوم سازی بناها اقدام شود.

امام جمعه یزد با اشاره به حضور گردشگران خارجی در یزد در ایام محرم گفت: راهنمایان گردشگری باید افرادی آگاه و با تجربه باشند تا ماهیت وقایع عاشورا در این ایام، اهمیت ایام محرم و موقعیت مکانی را درک کنند. از اماکن مذهبی این گردشگران باید به خوبی توضیح داده شوند

ناصری گفت: حفظ حریم خانواده ها و همسایگان در معماری ایرانی به ویژه در شهرهای کویری به خوبی دیده می شود و راهنمایان تور باید بتوانند این موارد را به وضوح به خارجی ها منتقل کنند و رفتار، منش، اخلاق و آداب و رسوم آنها را توضیح دهند. یزد خوب است» گفت

وی تبلیغ سالم دین و نظام در ایام محرم را ضروری دانست و گفت: باید قدر این ایام را بدانیم و بتوانیم چهره واقعی اسلام و کشور را به جهانیان نشان دهیم.

تی مژه برای بازگرداندن آرامش به زندگی مردم

نماینده ویژه میراث فرهنگی کشور با اشاره به وقوع سیل اخیر در استان و شهرستان یزد گفت: تصاویر غم انگیز غم و سوگواری مردم یزد برای تخریب یک روی سکه است و روی دیگر آن تصاویر زیبایی از کمک و شفقت.” مردم با یکدیگر هستند تا کار را آسان تر کنند.

وی در ادامه گفت: معلمان و دانش آموزان دست اندرکار بازسازی خانه ها و بناهای آسیب دیده در بافت های تاریخی از دیگر تصاویر زیبای ثبت شده در شرایط سخت و بحرانی است.

نماینده ویژه میراث فرهنگی کشور علاوه بر قدردانی از مسئولان و مردم یزد: رئیس جمهور، وزیر کشور و وزیر میراث فرهنگی در خصوص فرهنگ یزد تکلیف ویژه ای داده اند. امیدواریم یزد از آسیب ها رهایی یابد، آسایش و آرامش هر چه زودتر برقرار شود، آرامش به زندگی مردم استان بازگردد.