میرضیایف: بازسازی افغانستان باید یکی از اولویت های شانگهای باشد


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس از تاشکند، شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان در نشست هیئت رئیسه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در سمرقند گفت: هماهنگی ها برای کمک به برقراری صلح و بازسازی اجتماعی و اقتصادی تشدید می شود. افغانستان باید یکی از اولویت ها باشد.کلید سازمان همکاری شانگهای.

رئیس جمهور ازبکستان گفت که مردم افغانستان بیش از هر زمان دیگری به کمک همسایگان خود نیاز دارند. ما نباید اشتباهات گذشته را تکرار کنیم و افغانستان را با مشکلاتش تنها بگذاریم.

میرضیایف ادامه داد: تشدید سیاست تحریم و انزوای بیشتر مقامات کنونی افغانستان بدون شک افراط گرایی را در داخل کشور افزایش داده و به بستری برای سازمان های تروریستی تبدیل خواهد شد. ما از توسعه یک رابطه سازنده با کابل حمایت می کنیم تا اطمینان حاصل شود که مقامات موقت افغانستان به تعهدات بین المللی خود از جمله در مورد حقوق زنان و کودکان عمل می کنند.

رئیس جمهور ازبکستان همچنین پیشنهاد ایجاد یک صندوق ویژه برای کمک های بشردوستانه به افغانستان در شهر مرزی ترمیز ازبکستان به همراه استفاده از زیرساخت های مرکز حمل و نقل و لجستیک بین المللی ایجاد شده در این شهر را مطرح کرد.

وی گفت: اعتبارات این صندوق برای حل بحران اجتماعی کشور، اجرای برنامه های آموزشی و طرح های بهداشتی برای جوانان مصرف می شود.

میرضیایف با اشاره به مسائل اقتصادی ادامه داد: در مرحله اول باید همکاری های متقابل را در زمینه های اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری گسترش دهیم. این یکی از شروط اصلی تضمین ثبات در منطقه سازمان همکاری شانگهای و بهبود وضعیت مردم کشورمان است.

همچنین پیشنهاد شد فضای مشترکی برای همکاری فنی صنعتی بر اساس آغاز گفتگوهای اقتصادی جدید سازمان همکاری شانگهای ایجاد شود.

میرضیایف افزود: هدف اصلی رفع موانع تجاری و گمرکی، ایجاد شبکه های تولید و صادرات قابل اعتماد و پایدار، تشویق برنامه های مشترک برای بومی سازی و جایگزینی واردات و بهینه سازی همه فرصت ها برای همکاری های تجاری و اقتصادی است. سرمایه گذاری متقابل مهم ترین است زیرساخت توسعه رقابت پذیری بخش صنعت و خدمات است.

رئیس جمهور پیشنهاد کرد هفته همکاری تجاری منطقه ای سازمان همکاری شانگهای در خاک ازبکستان برگزار شود.

میرضیایف همچنین خواستار ایجاد انجمن مناطق ویژه اقتصادی کشورهای سازمان همکاری شانگهای برای تعمیق همکاری‌های صنعتی و توسعه تجارت شد.

رئیس جمهور گفت: آمادگی داریم سال آینده اولین نشست روسای سازمان های منطقه ای ویژه را در سمرقند برگزار کنیم.

میرضیایف درباره امنیت غذایی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه کشور ما تولیدکننده، صادرکننده و واردکننده عمده محصولات کشاورزی و غذایی است، اما باید اذعان داشت که نتوانسته ایم در زمینه ایمنی مواد غذایی همکاری کنیم. سازمان همیاری شانگهای.. در صورت وجود منابع کشورمان می توان غلات، دام، میوه، سبزیجات و کودهای مورد نیاز بازار داخلی را تامین کرد.

رئیس جمهور ازبکستان یادآور شد: علاوه بر این باید در سطح جهانی به حل این مشکلات کمک کنیم. همچنین، اصول و رویکرد کلی برای اطمینان از ایمنی مواد غذایی باید ایجاد شود.

در این زمینه پیشنهاد شد در سال آینده یک نشست بین المللی در مورد ایمنی مواد غذایی برگزار شود.

میرزایف در مورد حمل و نقل و لجستیک نیز خاطرنشان کرد: اکنون در حال تایید نظریه سازمان همکاری شانگهای، منسجم سازی آن و ایجاد یک کریدور حمل و نقل کارآمد هستیم. همچنین پیشنهاد می شود یک مرکز ارتباط بین منطقه ای در «تاشکند» با حمایت سازمان ملل ایجاد شود تا مفاد اصلی این نظریه در عمل اجرا شود.

رئیس جمهور ازبکستان توافق سه جانبه ساخت راه آهن “ازبکستان – قرقیزستان – چین” را رویدادی تاریخی خواند و از وی برای مشارکت در یکی دیگر از پروژه های استراتژیک مهم در ساخت راه آهن “ازبکستان – قرقیزستان – چین” دعوت کرد. کریدور ریلی «تیرماز – مزاری – شریف – کابل – پیشاور». پشتیبانی.

وی گفت: در چارچوب اولین اجلاس سازمان همکاری شانگهای که سال آینده در ازبکستان برگزار می شود، تمامی پروژه های اولویت دار در حوزه حمل و نقل و ارتباطات قابل بحث و بررسی است.

میرضیایف همچنین با اشاره به روابط فرهنگی خاطرنشان کرد: به اعتقاد وی باید در چارچوب سازمان همکاری شانگهای، فرم‌های تکمیلی مانند نشست‌های روسای دانشگاه‌ها، روزهای فرهنگی و گردشگری، رویدادهای ورزشی مشترک و یونیورسیاد ایجاد شود.

رئیس جمهور ازبکستان در پایان پیشنهاد داد تا سال آینده به عنوان سال توسعه گردشگری در سازمان همکاری شانگهای نامگذاری شود تا همکاری های متقابل در بخش گردشگری تشدید شود.

انتهای پیام/ح
این مقاله را در صفحه اول توصیه کنید