نحوه جلوگیری از لکه دندان و پوسیدگی طبیعی دندان | وبلاگ تغذیه HUM


لبخند روشن تری می خواهید؟ بیاموزید علت دندان های زرد چیست و چگونه می توانید با خیال راحت و م preventثر از لکه های دندان جلوگیری کنید.

با افزایش سن ، مطمئناً همه چیز اتفاق می افتد. اگرچه برخی پیشرفتها اجتناب ناپذیر است ، اما می توانید برای پیشگیری از برخی از سناریوهای مرتبط با علائم پیری مانند زرد شدن دندانها اقدام کنید.

در دنیایی که به نظر می رسد از لوازم آرایشی خجالت زده است ، دندانهایی که کمتر از دندانهای سفید آنها مروارید است اغلب بی اهمیت تلقی می شوند. در حقیقت ، در یک نظرسنجی در سال 2013 ، 89 درصد از اعضای انجمن ارتودنتیست های آمریکا گزارش دادند که بیماران آنها روش های سفید کردن دندان را توصیه کرده اند.

اما چرا تغییر رنگ دندان یک نگرانی عمده است؟ آیا کاملاً زیبایی شناختی است یا نشان دهنده یک مشکل اساسی یا حتی علت جدیدی است؟

با در نظر گرفتن این س questionsالات ، ما با دو متخصص بهداشت دهان و دندان در مورد هر آنچه که باید در مورد لکه و زردی دندان بدانید ، از جمله نحوه جلوگیری از هر دو ، صحبت کردیم.

علت زرد شدن دندان ها چیست؟

به گفته جنیفر جبلو ، DDS ، دندانپزشک مشهور و خالق IntelliWHiTE ، هر دو عامل بیرونی و ذاتی می توانند باعث تغییر رنگ دندان شوند.

لکه های خارجی

وی توضیح داد: لکه های خارجی بیشتر لکه های شناخته شده ای هستند که در اثر خوردن نوشیدنی ، نوشیدن یا سیگار کشیدن ایجاد می شوند. آنها می توانند باعث ایجاد لکه شوند زیرا سطح دندان متخلخل است.

دکتر می گوید: “ما هر روز ترکیب لکه را می خوریم و می نوشیم.” جابلو ، نشان می دهد که چرا مسواک زدن منظم بسیار مهم است. “ترکیبات رنگ آمیزی غذا و نوشیدنی (به نام کروموژن) روی سطح دندان ایجاد می شود.” ترکیباتی که به غیر از غذا و نوشیدنی باعث ایجاد لکه می شوند شامل اسیدها و تانن ها هستند. با هم ، دکتر جابلو گفت که این عوامل می توانند دندان ها را زرد یا حتی قهوه ای نشان دهند.

غذاها و نوشیدنی هایی که می توانند باعث زردی دندان و کثیفی شوند عبارتند از:

 • قهوه
 • انگور قرمز
 • نوشابه و نوشیدنی های انرژی زا با رنگ اضافی
 • میوه های رنگی تیره
 • سس ترش و ادویه جات ترشی جات

لکه های داخلی

از سوی دیگر ، رنگ آمیزی ذاتی عاج (لایه داخلی) دندان ها. دکتر می گوید: “عاج تیره است و تغییر رنگ آن مشکل است.” جابلو “این نوع لکه می تواند زرد یا قهوه ای باشد ، اما همچنین می تواند خاکستری یا سفید باشد.”

بیشتر اوقات ، دکترها جابلو گفت که چنین لکه هایی می تواند در نتیجه آسیب ، داروها و نازک شدن مینای دندان به طور کامل ایجاد شود.

زنان شراب قرمز می نوشند که می تواند باعث ایجاد لکه و زرد شدن دندان ها شود

آیا می توانید به راحتی دندان های زرد را برطرف کنید؟

به طور خلاصه ، این پاسخ بستگی به نوع لکه شما دارد.

دکتر می گوید: “لکه های بیرونی را می توان با واکنش شیمیایی با پراکسیدهایی که پیوندهای کروموژنیک را از بین می برند و بی رنگ می شوند ، از بین برد.” جابلو او برای از بین بردن لکه های خارجی هر روز ، توصیه می کند از IntelliWHiTE Digest Daily Whitening استفاده کنید که می توانید آن را به خمیر دندان خود اضافه کنید.

برعکس ، وی خاطرنشان کرد: “تغییر لکه های داخلی دشوارتر است و معمولاً نیاز به روکش چینی ، روکش یا اتصال دارد.”

چرا باید روش های طبیعی سفید کردن دندان ها را امتحان کنید؟

اینترنت پر از نکات و روش های طبیعی برای سفید کردن دندان ها است ، مانند:

 • لیمو
 • سرکه سیب
 • جوش شیرین

اما به گفته شانون ام نان ، RDH – متخصص بهداشت دندان و مدیر روابط حرفه ای در Curaden USA – مشکل این است که بسیاری از آنها تأثیر مضر بر ساختار طبیعی دندان های شما دارند. به همین دلیل ، فکر کردید بهتر است از آنها بگذرید.

نان می گوید: لیمو می تواند دندان های شما را سفیدتر کند ، اما اسیدها مینای دندان شما را از بین می برند. به طور مشابه ، او گفت که مقداری خمیر دندان سودا هیدروژن پراکسید قوی (یا مخلوط خانگی) می تواند دندان های شما را سفید کند ، اما بسیار خشن است و همچنین می تواند از مینای دندان استفاده کند.

چگونه از لکه و زردی دندان جلوگیری کنیم

با در نظر گرفتن همه موارد ، بهترین راه برای سفید کردن طبیعی دندانها جلوگیری از فیلتراسیون در ابتدا است. در اینجا شش راه برای جلوگیری از زرد و انواع دیگر رنگها مانند عادات و انتخاب شیوه زندگی آورده شده است.

1. مایعات تیره را روی نی بنوشید

دکتر. جابلو می گوید که نوشیدن نی از طریق نوشیدنی باعث ایجاد ارتباط بین نوشیدنی لکه دار و دندان های شما می شود.

2. پس از مصرف غذای لکه دار شستشو دهید

برای کمک به رقیق شدن ترکیبات بالقوه دندان و جلوگیری از ایجاد سطوح متخلخل دندان ، Dr. جبلو توصیه می کند که بعد از اتمام غذا یا نوشیدنی که باعث ایجاد لکه می شود ، دهان خود را با آب بشویید.

3. راهبردی بریزید

دکتر می گوید: “سعی کنید سالاد یا سبزیجات سبز (مانند کلم پیچ یا اسفناج) قبل از نوشیدن یا خوردن لکه بخورید. این کار به ایجاد یک فیلم روی دندان برای کاهش نفوذ لکه ها کمک می کند.” جابلو

به طور مشابه ، وی اظهار داشت که دنبال کردن لکه غذا با غذای خشک و سالم می تواند کمک کننده باشد. او میوه ها و سبزیجاتی را به اشتراک می گذارد که می توانند مانند یک مسواک طبیعی عمل کنند ، مانند:

 • سیب
 • گلابی ها
 • کرفس
 • هویج
 • گل کلم
 • خیار

زنان از خمیر دندان برای از بین بردن لکه ها و تغییر رنگ استفاده می کنند

4. مراقب مسواک های “سفید کننده” باشید

دکتر. جابلو پیشنهاد می کند که خمیردندان که ادعا می کند دندان ها را سفید می کند دقیقاً چنین نیست. برعکس ، او معتقد است که آنها فقط لکه های سطحی را از بین می برند. هر چه باشد ، او از شما می خواهد که مراقب آنها باشید زیرا آنها “با نیروی وحشی بار شده اند”.

نان موافق است. وی گفت: “من توصیه می کنم Curaprox Black برای بیماران من یک خمیر دندان سفید است.”

5. روی مسواک الکترونیکی سرمایه گذاری کنید

در نهایت ، Nanne می گوید که مسواک های برقی صوتی برای از بین بردن لکه های خارجی دندان م effectiveثرتر از مسواک های دستی هستند. اگر دندانهای زرد یکی از بزرگترین موارد مورد علاقه شما هستند ، خرید یک مسواک الکترونیکی با کیفیت بالا می تواند مفید باشد.

6. یک روال بهداشتی جامد دندانپزشکی را دنبال کنید

توصیه نانه ساده است: “بیشترین کاری که می توانید برای درخشندگی و سفید شدن دندان های خود انجام دهید این است که دو بار در روز مسواک بزنید ، نخ دندان بکشید یا هر روز از مسواک بین دندانی استفاده کنید ، دوبار در سال به بهداشت دندان خود مراجعه کنید و غذا خوردن را محدود کنید. “این دندان های شما را کثیف کرده است.”

در مجموع ، نکات فوق را برای رسیدن به درخشان ترین و سفیدترین لبخند در حالی که خطر حساسیت یا آسیب دندان وجود ندارد ، پیاده کنید.دیدگاهتان را بنویسید