نمایشگاه «مردم ایران» فرصتی برای آشنایی با آداب و رسوم اقوام مختلف است


به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، محمد فرخ زاده در مراسم افتتاحیه نخستین جشنواره اقوام ایرانی در جوار مزار حافظ شیرازی اظهار داشت: توجه به اوقات فراغت جوانان در فصل تابستان بسیار مهم است. نوجوانان و قطعاً این نمایشگاه شرایطی را ایجاد کرد که اوقات فراغت خود را به درستی سپری کنند.

معاون امور زائران و جهانگردی استان فارس ادامه داد: می توان گفت آشنایی جوانان و نوجوانان با آداب و رسوم اقوام ایرانی در تعطیلات تابستانی یکی از مهم ترین موضوعات است. در این نمایشگاه

یکی از مهمترین اهداف ما در برپایی این نمایشگاه پرکردن شکاف بین نسل گذشته و نسل جدید است، فرخ زاده می گوید: برپایی چنین نمایشگاهی به ما امکان می دهد به تاریخ غنی و پربار کشورمان بازگردیم. . این نمایشگاه فرهنگ غنی ای را تداعی می کند که مانند چشمه می جوشد و راهی برای جاری شدن آن در مسیر خود ضروری است.

معاون هماهنگ کننده امور زائران و جهانگردی استان فارس گفت: میراث فرهنگی و معنوی یکی از موضوعات مورد توجه امروز دنیاست. کشورهایی هستند که تاریخشان کمتر از ۱۰۰ سال است، اما این کشورها تاریخ خود را می سازند. با توجه به اینکه ایران پیشینه ای چند هزار ساله دارد، باید شرایطی را برای حفظ فرهنگ ایرانی و انتقال میراث آن به نسل های آینده ایجاد کنیم.

وی با اشاره به وجود بیش از ۵۰۰ شعبه صنایع دستی در ایران و استان فارس گفت: با تحقیق متوجه شدیم که اکثر این شاخه ها به فراموشی سپرده شده است. متأسفانه نسل جدید نسل قبل را درک نکردند و فرزندانشان کار پدر را یاد نگرفتند. این فقدان نظام آموزشی ما به این دلیل است که ارزش ها و آداب و رسوم اقوام مختلف ایران به خوبی توسط دانش آموزان در مدارس و دانشگاه ها درک نشده است.

فرخ زاده گفت: مراکز آموزشی، دانشگاه ها و پژوهشگاه ها موظفند این سنت های دیرینه و صنایع گرانبهایی را که در صنعت گردشگری ثروت آفرینی می کنند در قالب کتاب های آموزشی، بروشور، فیلم و سریال به نسل جدید منتقل کنند.

وی هشدار داد: متأسفانه اخیراً شاهد اتفاق ناخوشایندی در شیراز بودیم. بنابراین نیاز به شناسایی جایگزین و تهیه برنامه برای نوجوانان و جوانان بازگشته به ریشه ایران اسلامی است.

شیراز شهری میهمان نواز است که در فصول مختلف پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است، معاون استاندار فارس بیان کرد: در سفر گردشگران به این شهر باید رویدادهایی در شیراز ترتیب داده شود تا دوباره علاقه مند به بازدید از این شهر شوند. این رویکرد مطمئناً رشد گردشگری شیراز و منطقه فارس را به همراه خواهد داشت و یکی از اهداف برپایی این نمایشگاه نشان دادن ظرفیت های شیراز به گردشگران است.

وی در ادامه گفت: هر گردشگر ورودی به کشور باید ۳۰ بشکه نفت کسب کند، ۱۷ شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کند، فعالیت های مختلف را ساماندهی و اقامت گردشگران را در استان فارس تضمین کند.

فرخ زاده به آداب و رسوم عشایر ایرانی اشاره کرد و گفت: نه علاقه ای به رفتار عشایری وجود دارد، نه بدحجابی، ابتذال و اسراف. اما دین عشایری دینی بسیار غنی، مؤثر و مفید است. در این نمایشگاه تلاش کردیم تا مردم را با هنر گرانبها، غنی، فرهنگی و اصیل عشایر آشنا کنیم.

وی گفت: خوشبختانه در روز اول استقبال عموم از نمایشگاه بود و شاهد حضور پرشمار غرفه های نمایشگاه چه در حوزه صنایع دستی و چه در زمینه سوغات بودیم.

وی گفت: متأسفانه برخی از فعالان بخش خصوصی که باید پاسخگوی این کار باشند، می گویند این نمایشگاه بازار است. من به شدت آنها را تشویق می کنم که از این نمایشگاه دیدن کنند و کارهای خوبی که انجام داده اند را ببینند.

فرخ زاده ضرب المثل «اگر می توانی خوب انجام دهی خفه شو» را ذکر کرد و گفت: این نوع کارها باید توسط بخش خصوصی انجام شود. اما مجموعه دولتی، میراث، موفق شد این نمایشگاه را به خوبی برگزار کند. اگر این نمایشگاه کیفیت لازم را نداشت، شاهد این تعداد جمعیت نبودیم.

این مسئول گفت: استقبال بسیار خوب شیرازی ها و بازدیدکنندگان از سراسر ایران نشان از کیفیت بالای این نمایشگاه دارد. اما کاستی هایی وجود دارد که باید در آینده اصلاح شود.

معاون عمرانی استانداری فارس با بیان اینکه ۱۰ سال برای مسلمانان فرصت گرانبهایی است، گفت: امام علی (ع) فرمودند فرصت ها مانند گذر ابرهاست که باید از آن بهره ببریم. آنها همچنین می گویند به گذشته فکر کنید و از سنت های خود استفاده کنید.

جشنواره ملی «مردم جهان ایران» از روز پنجشنبه ۲ تیرماه آغاز شده و به مدت ۱۰ روز ادامه دارد.

انتهای خبر
این مقاله را در صفحه اول توصیه کنید