هدف المپیاد فیلم‌سازی ارتباط نوجوان‌ها با سینما است/ همکاری نوجوان‌هایی از نقاط مختلف کشور؛ نقطه قوت المپیاد


گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری دانشجو- نرگس مهراجی؛ همزمان با برگزاری سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، پنجمین المپیاد فیلم‌سازی نوجوانان در حال برگزاری است. امسال ۵۰ نوجوان (۳۱ دختر و ۲۱ پسر) با ۳۷ ایده و ۲۴ فیلم کوتاه از ۱۵ استان به المپیاد فیلمسازی راه‌پیدا کردند و در مجموع شهر‌ها و استان‌های بیشتری با المپیاد همراه شدند. در ابتدای جلسات برخط المپیاد، بچه‌ها از ایده‌های خودشان گفتند و در جلسات بعدی، درباره چگونگی بهره‌گیری از خیال و خلاقیت در ایده‌پردازی آموختند. در سومین روز برگزاری المپیاد، گروه‌ها ایده اصلی خود را برای ارائه به داوران المپیاد انتخاب کردند و مشغول به پرداخت و بازنویسی ایده اصلی شدند، این روند همچنان تا ۲۱ مهرماه ادامه دارد.

نادره ترکمانی، کاردگران و نوسنده سینمای کودک و نوجوان یکی از منتور‌های این دوره از المپیاد است، او در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجو، پراکندگی و وسعت جغرافیایی شرکت‌کنندگان را از نقاط قوت این دوره از المپیاد می‌داند و می‌گوید: هیچکدام از این نوجوان‌ها، قبل از المپیاد با یکدیگر ارتباط و تعاملی نداشته‌اند و از شهر‌های متفاوت حضور دارند، اما اکنون در گروه‌های ۶ نفره، همزمان همکاری می‌کنند و ایده‌ها و نظریات‌شان را به چالش می‌کشند. نسل نوجوان امروز ما اطلاعات گسترده‌ای دارد؛ عموماً این باور مطرح است که نوجوانان امروز اهل مطالعه و کتابخوانی نیستند و با کاهش سرانه مطالعه در این گروه سنی روبروییم، اما به گمان من نوجوانانِ امروز، دانش اجتماعی وسیعی دارد و تلاش می‌کنند آگاهی خود را از راه‌های دیگر افزایش دهند.

 بچه‌های حاضر در این دوره، ذهن‌های ایده‌پردازی دارند همانطور که شعار امسال جشنواره، “سینما، سرزمین خیال” است باید گفت واقعاً رویاپردازی و فانتزی در ذهن آن‌ها پررنگ است و در جریان کار گروهی این قابلیت بارورتر شده و در نهایت به یک طرح نهایی خوب تبدیل می‌شود. او معتقد است این که بچه‌ها در یک بازه زمانی مشخص، از همان داخل محیط خانه، خودشان را موظف به حضور در یک کارگاه آموزشی و انجام تمرین‌های گروهی دانسته‌اند نشان می‌دهد بچه‌های دغدغه‌مندی هستند و این باور را پذیرفته‌اند که قرار است در این دوره چند گام رو به جلو حرکت کنند.

گزاره اصلی مطرح درباره رویکرد این رویداد این است که آیا لزوما ابن دوره به تربیت نوجوان‌های فیلم‌ساز می‌پردازد و برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای است که نوجوان‌ها بعد از حضور در المپیاد، وارد چرخه فیلم‌سازی و سینما شوند؟ نادره ترکمانی به این سوال اینگونه پاسخ می‌دهد که المپیاد فیلم سازی قرار نیست فیلمساز تربیت کند، چرا که به اندازه کافی در کشور مراکزی در این زمینه فعالیت می‌کند؛ اکنون جمعیت وسیعی از فیلمسازان جوان وجود دارند که آثار آن‌ها هرسال در جشنواره فیلم کوتاه تهران بررسی می‌شود.

برگزاری چنین المپیاد‌هایی در جهت افزایش اشراف و آگاهی نسبت به مقوله‌های متصل به سینماست و اینکه نوجوانان به‌عنوان علاقه‌مندان، مخاطبان آگاهی باشند. بسیاری از افراد که سال‌ها در رشته‌های مرتبط با سینما تحصیل می‌کنند، در آخر فیلم‌ساز و کارگردان نمی‌شوند؛ بنابراین نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم در پایان یک دوره سه یا چهار روزه، نوجوان‌ها تمام فنون این حوزه را بیاموزند و توسط نهاد‌های گوناگون جذب شوند.

او ادامه می‌دهد:جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان با هدف ارتباط و آشنایی بیشتر نوجوان‌ها با سینما، المپیاد فیلم‌سازی راه اندازی کرده و این گروه سنی از طریق حضور در این کارگاه‌ها فعالیت‌های مشارکتی نظیر تبدیل ایده به طرح و مهارت گفتگو کردن را یاد می‌گیرند. به خصوص در روز‌های کرونایی که ارتباطات اجتماعی بچه‌ها محدود و‌ضعیف شده، برگزاری چنین اجتماعات مجازی ارتباطات اجتماعی را بهبود می‌بخشد.

پنجمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران، از ۱۷ تا ۲۱ مهر ماه ۱۴۰۰ در قالب کلاس‌های برخط برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید