هر سرماخوردگی را به میکرون بشمارید/ ظرفیت پزشکی خود را امسال ۲۰ درصد افزایش داده ایم


بهرام عین اللهی، خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بارها گفته شده که بیماری کرونا در دنیا ماندگار خواهد بود. ممکن است گاهی قوی‌تر و ضعیف‌تر شود، اما مانند ویروس آنفولانزا برای مدت طولانی باقی می‌ماند.

وی گفت: به طور متوسط ​​بیش از ۶۰ درصد کشورها باید واکسینه شوند، اما در برخی کشورها مانند کشورهای آفریقایی این رقم ۶ تا ۷ درصد است، بنابراین اپیدمی کرونا نیز از این کشورها می آید.

به گفته عین اللهی، سویه جدید آمیکرون که ۱۸ برابر بیشتر از سویه های قبلی انتشار می دهد، وارد کشور شده است. سالمندان و افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای بیشتر در معرض ابتلا به کرونا هستند.

وی گفت: یکی از چالش های بزرگ جهانی، کاهش این اپیدمی است. احساس می‌کنیم مردم از محدودیت‌ها خسته شده‌اند و این مشکل دلیل شیوع کرونا است.

وزیر بهداشت گفت: امروزه هر سرماخوردگی یک میکرون محسوب می شود، اگر مریض شدید در مهمانی ها و مجالس شرکت نکنید و باعث بیماری دیگران نشوید. گاهی دیده می شد که یک نفر در یک مهمانی باعث بیماری افراد زیادی می شود.

عین اللهی گفت: اکنون در موج هفتم هستیم و هنوز به اوج نرسیده ایم. بنابراین افراد باید در این شرایط دقت بیشتری داشته باشند، ایمنی واکسن ابدی نیست و چون آنتی بادی های واکسن توانایی مقاومت در برابر ویروس کرونا را برای مدت معینی دارند، تزریق دوز یادآوری توصیه می شود. و افزایش ایمنی هنگامی که شرایط به رنگ قرمز نزدیک می شود، همه دستورالعمل ها باید با دقت بیشتری دنبال شوند.

وی بیان کرد: پیام من به همه والدین این است که واکسیناسیون تقویتی برای کودکان بالای ۱۲ سال اجباری است و این امر برای دانش آموزان نیز صدق می کند. امیدوارم آنها نیز برای دریافت واکسن خود اقدام کنند.

عین اللهی درباره ذخیره سازی واکسن کرونا گفت: از آذرماه سال گذشته هیچ واکسنی وارد نکرده ایم. الان مقدار کافی واکسن در کشور انباشته شده و انواع واکسن ها موجود است، از این نظر بد نیست. مراکز واکسیناسیون هم اکنون در راستای تردد شهروندان هستیم مراکز افزایش می یابد.

وی افزود: افرادی که به آنفولانزا مبتلا شده اند و علائمی از خود نشان می دهند نباید واکسینه شوند، فقط کسانی که علائم ویروس را ندارند باید واکسینه شوند. تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار تخت برای مقابله با اپیدمی کرونا آماده کرده‌ایم، اما اکنون ظرفیت خالی زیادی داریم.

وی گفت: یکی از برنامه های ما ایجاد عدالت برای همه مردم است و تعداد افرادی که از مراکز بهداشتی درمانی بهره مند می شوند در برخی جاها خوب است و در برخی جاها چندان خوب نیست، اکثر خانه های بهداشت در شمال تهران قرار دارند. و جنوب تهران روبه‌رو هستند.

به گفته عین اللهی در دولت سیزدهم توانستیم با حدود ۲ هزار میلیارد ۱۰ هزار تخت و ۷۹ هزار مرکز خدمات درمانی را تجهیز کنیم که این دستاورد بسیار خوبی است. برق آنجا کم است، امسال ظرفیت خود را در حوزه پزشکی ۲۰ درصد افزایش دادیم و بین بومیان هر شهر توزیع کردیم.

عین اللهی گفت: یکی از موضوعات مهمی که باید در کشور در اولویت قرار گیرد، پیشگیری و درمان است. در اکثر نقاط کشور ما مراکز بهداشتی وجود دارد و می توان گفت کشور ما بهترین شبکه بهداشت و درمان دنیا را دارد.

وزیر بهداشت در ادامه گفت: تدابیری در نظر گرفته ایم تا افراد ساکن در مناطق کم برخوردار بتوانند درآمد بیشتری داشته باشند. برای افزایش طول عمر شهروندان در شهرهایی با استانداردهای زندگی پایین باید کارهای زیادی انجام دهیم که برخی از آنها باید توسط دولت انجام شود و به شهرهایی با شرایط بدتر کمک کند تا عملکرد بهتری داشته باشند.

عین اللهی درباره طرح دارووار گفت: پروژه دارو یار حاصل تلاش چندین ماهه بسیاری از دانشمندان جوان ماست. قبل از اجرای طرح همه مقدمات را انجام داده ایم، دارویار طرحی است که تمام مشکلات و مزیت ها را دیده است، پایان این طرح اگر در پس زمینه دعوای بیمه ای قوی باشد جواب می دهد.

وزیر بهداشت گفت: همه ایرانیان تحت پوشش طرح درواری بیمه شده اند بنابراین راه پوشش و بهره مندی از طرح درواری بیمه شدن است که با اجرای طرح درواری بیمارستان ها به TITEC متصل می شوند.

وی گفت: از محل سازمان برنامه بودجه، ضروار در ابتدای طرح ۴ هزار میلیارد تومان بودجه در نظر گرفت که ۲ هزار میلیارد آن پرداخت شده و ۲ هزار میلیارد نیز تا پایان هفته پرداخت می شود. داروی وارداتی قطع نمی شود طرح داروار تشویق تولید داخلی است.

عین اللهی گفت: بهترین خدمات درمانی در دنیا توسط شرکت های بیمه ارائه می شود. حرکت ما فقط باید بر تقویت بیمه متمرکز شود که بر این اساس حدود ۶ میلیارد تومان برای بیمه برای پوشش سه دهک اول اختصاص داده ایم.

وی بیان کرد: اجرای این طرح برای بیمه همه شهروندان ضروری است و به همین دلیل امکان بیمه ۳ ماهه شهروندان فاقد بیمه وجود دارد و در این مدت می توان به این شهروندان در محل تعیین شده خدمات رسانی کرد. مراکز راه ورود به طرح درور استفاده از بیمه است.

به گفته وزیر بهداشت، شهروندان از این پس می توانند نسخه قبلی خود را تا ۲ بار بدون مراجعه به پزشک دریافت کنند و حدود ۱۰۰ نوع OTC و ۳۳۶ نوع داروی پرمصرف را در طرح داروار گنجانده ایم.

عین اللهی گفت: برای ایمن سازی سایت های مواد مخدر طرفین برای دریافت وجه دریافتی در ابتدای طرح سازمان برنامه بودجه قول تخصیص ۴۰۰۰ میلیون تومان به عنوان پرداخت و هفته گذشته نصف آن را داده است. پرداخت شد و مابقی آن را داریم.این هفته پرداخت می شود.خوب دیگر این است که ما از سیستم Titec استفاده کرده ایم و با این سیستم وضعیت خوبی داریم.حالا باید به سمتی برویم که خیلی ها را بیمه کنیم. مشکلات مردم در آینده

عین اللهی گفت: موضوع کلیدی مدیریت منابع است. متأسفانه مقادیر زیادی از داروهای تولید شده با ارائه ارز نرم در سراسر کشور قاچاق شد و به جای ۸۰ میلیون به ۴۰۰ میلیون نفر رسید. اما اکنون با مدیریت ثروت خود در مقابل قاچاق غیرقانونی مرزی ایستادگی کرده و انشاالله خدمات خوبی به شهروندان ارائه خواهیم کرد. تنها راه حل ما برای کاهش هزینه های از جیب ما بیمه است پس باید در مسیر تقویت بیمه حرکت کنیم.

به گفته عین اللهی، متوسط ​​نسخه در دنیا یک و نیم قلم است در حالی که ما ۳ قلم داریم، بنابراین باید به سمتی برویم که برای مردم خود دارو تجویز کنیم.

وی بیان کرد: شرکت های داروسازی مستعدی داریم اما با سوء مدیریت در گذشته نتوانستیم توانمندی های خود را به نمایش بگذاریم و ارز نرم بر مشکلات این شرکت ها افزوده است.

به گفته وزیر بهداشت، از آنجایی که ۹۲ تا ۹۸ درصد کل داروهای کشور ما در داخل تولید می شود، باید به آنها کمک کرد و به سمتی حرکت کرد که کمبود دارو وجود نداشته باشد و ارز ترجیحی تغییر نکند. به هر حال. .

وزیر بهداشت در خصوص تمهیدات اربعین حسینی از سوی وزارت بهداشت گفت: اولین توصیه ما به کسانی که در محرم و نماز اربعین شرکت می کنند، یادآوری واکسن کرونا است. واکسیناسیون بسیار مهم است.

به گزارش عین اللهی، اربعین به دلیل گرمای شدید هوا به مسافران توصیه می کند شب ها حرکت کنند و از راهپیمایی در گرمای روز خودداری کنند. مراکز درمانی ما در استان های اربعین به طور کامل آموزش دیده اند و آماده خدمت رسانی به مردم کشورمان در ایران و خارج از کشور خواهیم بود.

وی گفت: همه کسانی که افتخار خدمت در مراسم اربعین را دارند، سفر خود را یک رسالت می دانند و ما بهورزان را تشویق می کنیم تا جامعه را در این سفر همراهی کنند و نیازهای مردم را برطرف کنند.

وزیر بهداشت در پایان گفت: بستری را تحت عنوان انصاف و تعالی در حوزه سلامت نوشته و به صورت مرحله ای در حال اجراست. در پژوهش به دنبال گسترش شرکت های دانش بنیان هستیم. ما حدود ۸۰۰ مرکز تحقیقاتی در کشور داریم و قصد داریم این مراکز را کاربردی تر کنیم. در حوزه آموزش هم برنامه های مفصلی داریم، البته یکی از کارهای مهمی که به دنبال آن هستیم بحث جوانان جمعیت است، بنابراین برنامه هایی برای تشویق مردم به این کار داریم.

انتهای پیام/