واحد پول ملی ایران و روسیه باید هر چه سریعتر برای مبادلات تجاری گسترش یابد – خبرگزاری مهر ایران و جهان


به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور عصر امروز (چهارشنبه) در دیدار با ایگور لویتین دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه بر آمادگی تهران برای افزایش حجم مبادلات تجاری با مسکو تاکید کرد. : باید تلاش کنیم هر چه سریعتر ارزهای ملی ایران و روسیه را به بورس تجاری فیمابین گسترش دهیم.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با تاکید بر تسریع در اجرای پروژه راه آهن رشت آستارا خاطرنشان کرد: در صورت اجرای سریع این طرح گام مهمی در توسعه حمل و نقل ترانزیتی خواهد بود.

این مخبر افزود: همکاری های تجاری تهران و مسکو نه تنها پاسخگوی نیازها و منافع دو کشور است، بلکه بازارها و نیازهای منطقه را نیز تامین می کند و منافع بیشتری را برای هر دو ملت به همراه دارد.

معاون اول رئیس جمهور با دعوت از نخست وزیر روسیه برای سفر به تهران از برگزاری مناسب نشست کشورهای دریای خزر که اخیرا در مسکو برگزار شد، تشکر کرد.

در این دیدار، ایگور لویتین، دستیار رئیس جمهور روسیه نیز با تاکید بر اینکه مسکو آمادگی گسترش همکاری ها با تهران را در بسیاری از بخش ها به ویژه ترانزیت دارد، تاکید کرد: روسیه آماده مشارکت در سرمایه گذاری های مشترک برای توسعه این بخش است.

دستیار رئیس جمهور فدراسیون روسیه با بیان اینکه شرکت های روسی آماده گسترش همکاری ها با ایران هستند، تصریح کرد: شرکت های روسی فعال در زمینه تولید ماشین آلات کشاورزی و اتوبوس آماده صادرات محصولات خود به ایران و همکاری در این زمینه هستند.

چند معاون و نمایندگان بخش خصوصی روسیه در این نشست شرکت کردند و آخرین وضعیت مبادلات تجاری و پروژه‌های همکاری بین دو کشور و راه‌های توسعه روابط دو کشور را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

دیدار امروز دستیار رئیس جمهور فدراسیون روسیه با دکتر مخبر سومین نشست مشترک در سه ماه اخیر است.