واردات گاز چین به بالاترین مقدار در ۹ ماه اخیر رسید


به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو به نقل از وزارت نفت، واردات نفت خام چین در ماه سپتامبر نسبت به مدت مشابه پاسال ۱۵.۳ درصد کاهش یافت، زیرا شرکت‌ها در پی افزایش قیمت‌های جهانی نفت و سهمیه‌بندی وارداتشان، از ذخیره‌سازی‌ها برداشت کردند.

این در حالی است که بر اساس داده‌های اداره کل گمرک چین، واردات گاز طبیعی این کشور در ماه سپتامبر افزایش یافته و به بالاترین مقدار از ماه ژانویه تاکنون (۱۰ میلیون و ۶۲۰ هزار تن) رسیده است، زیرا شرکت‌ها در آستانه زمستان و در اوج کمبود زغال سنگ برای تولید برق که سبب قطعی برق گسترده شده است، ذخیره‌سازی‌های خود را افزایش دادند.

چین، بزرگ‌ترین خریدار نفت خام جهان، ماه گذشته میلادی ۴۱ میلیون و ۵۰ هزار تن (حدود ۹ میلیون و ۹۹۰ هزار بشکه در روز) نفت خام وارد کرد. این رقم در ماه اوت ۱۰ میلیون و ۴۹۰ هزار بشکه در روز و در مدت مشابه پارسال ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز بود.

واردات نفت خام این کشور در ۹ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۶.۸ درصد کاهش یافت و به ۳۸۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسید که دلیل آن کند شدن خرید‌ها از ماه آوریل در پی سهمیه‌بندی واردات نفت خام و سوخت شرکت‌ها بود.

دیدگاهتان را بنویسید