وزیر امور خارجه عربستان سعودی در راس هیئت عربستان سعودی در اجلاس الجزایر – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش مهر، به نقل از خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، دادگاه سلطنتی عربستان اواخر روز یکشنبه با صدور بیانیه ای از حضور محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در اجلاس اتحادیه عرب در الجزایر به دلایل بهداشتی جلوگیری کرد.

بر اساس این گزارش، دربار پادشاهی عربستان سعودی اعلام کرد که ملک سلمان بن عبدالعزیز، ولیعهد عربستان سعودی، محمد بن سلمان را به عنوان رئیس هیئت عربستانی در اجلاس اتحادیه عرب در الجزیره منصوب کرده است، اما تیم پزشکی وی به وی توصیه کرده است که از ملاقات خودداری کند. . برای مدت طولانی اجتناب از توقف هواپیما

در پی این موضوع، پادشاه عربستان سعودی، فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان را به عنوان سرپرست هیئت اعزامی به اجلاس الجزایر منصوب کرد.

ریاست جمهوری الجزایر پیشتر اعلام کرده بود که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در نشست سران کشورهای عربی که اول نوامبر در الجزایر برگزار می شود، شرکت نخواهد کرد.

رئیس جمهور الجزایر در بیانیه ای اعلام کرد: شاهزاده محمد در تماس تلفنی با عبدالمجید تبون رئیس جمهور الجزایر در مورد پشیمانی خود از عدم شرکت در نشست کشورهای عربی صحبت کرد.

بن سلمان در مورد غیبت خود در نشست الجزایر توضیح بیشتری نداد.

وزارت خارجه عربستان نیز با صدور بیانیه ای تماس های تلفنی با ولیعهد عربستان و رئیس جمهور الجزایر را تایید کرد، اما اشاره ای به عدم حضور بن سلمان در نشست الجزایر نکرد.

سران کشورهای عربی در نظر دارند سی و یکمین اجلاس سران خود را در تاریخ ۱ تا ۲ نوامبر در الجزایر برگزار کنند. از سوی دیگر، عبدالمجید تابون رئیس جمهوری الجزایر از الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان دعوت کرد تا به عنوان میهمان افتخاری در نشست سران کشورهای عربی شرکت کند. این دعوت طبق رسم دعوت از شرکای خارجی به عنوان مهمان افتخاری انجام شد.