وعده دروغین آتش بس برای ملت یمن اهمیتی ندارد خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المسیره، شورای عالی سیاسی یمن در بیانیه ای چارچوب کلی فعالیت های برنامه ریزی شده بر اساس گام های اعلام شده از سوی صنعا را تشریح کرد.

شورای عالی سیاسی یمن با تاکید بر اینکه برای حفظ منافع عمومی ملت یمن هر کاری که لازم باشد انجام خواهد داد، گزینه های مختلفی را براساس فعالیت ائتلاف متجاوز و مزدوران آن در مرحله جدیدی اتخاذ خواهد کرد.

در این بیانیه آمده است: ما اجازه نمی‌دهیم آتش‌بس تنها وسیله دستیابی به توافقی باشد که خواسته‌های مردم یمن را برآورده نمی‌کند و سازمان ملل را به خاطر اتلاف وقت و طرح مسائلی که منافع آن را تامین نمی‌کند محکوم می‌کنیم. ملت یمن و روند صلح.

در بخشی دیگر از بیانیه آمده است: وعده های دروغین برای ملت یمن اهمیتی ندارد، زیرا می تواند حقوق خود را در قبال ثروت نفت و گاز غارت شده توسط ائتلاف متجاوز بازپس گیرد.

شورای عالی سیاسی یمن با بیان اینکه این ائتلاف با حقوق مشروع ملت یمن مخالفت کرده و مسئولیت کامل روند صلح را بر عهده خواهد گرفت، شهروندان یمنی را به هوشیاری و آمادگی کامل برای فعالیت های ائتلاف متجاوز فراخواند.

پیش از این مهدی المشاط، رئیس شورای عالی سیاسی یمن، ضمن پذیرایی از هانس گراندبرگ، نماینده سازمان ملل در یمن و هیئت همراه وی، تاکید کرده بود که پرداخت حقوق به کارمندان و مستمری بگیران یک نیاز اساسی است. اگر این اتفاق نیفتد، ما آن را تمدید می کنیم، ما اجازه آتش بس را نمی دهیم و اجازه آتش بس بدون بهبود وضعیت به معنای ادامه محاصره و جنگ علیه یمن عزیزمان است، بسیار بزرگ است.

به هر حال، سازمان ملل در دوم اوت اعلام کرد که توافق آتش بس موقت در یمن برای ۲ ماه دیگر تمدید شده است. آتش بس با میانجیگری سازمان ملل در یمن از دوم آوریل آغاز شد و برای اولین بار در دوم ژوئن برای دو ماه دیگر تمدید شد.