«پارسیلون» همچنان بلاتکلیف است/ طرح منطقه ویژه اقتصادی چطور؟ خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر – گروه Aimag: تعطیلی یا تعطیلی جزئی واحدهای صنعتی یکی از موضوعات مبرم در حوزه تولیدی و اشتغال در لرستان است که منجر به از دست رفتن بسیاری از مشاغل در استان شده است.

«پرسیلونزخم های قدیمی صنعت لرستان

لوران واحدهای صنعتی زیادی دارد که زمانی یکی از بهترین واحدهای اقتصادی کشور به شمار می رفتند، اما در سال های اخیر به دلیل برخی مشکلات، این واحدها تا حد زیادی شتاب خود را از دست داده و تا حد زیادی تعطیل شده اند.

«پرسیلونهورامبا که به «زخم کهنه» صنعت لرستان معروف است، سال‌هاست تعطیل شده و مجموعه‌ای است که کارگران زیادی در آن مشغول به کار هستند و کمک خوبی به اشتغال و تولید در لرستان می‌کنند.

متأسفانه از زمان خصوصی‌سازی این کارخانه مشکلات متعددی به وجود آمد که منجر به تعطیلی بیش از ۲۰۰۰ کارگر شد.

در سال‌های اخیر تلاش‌هایی برای احیای این مجموعه توسط برخی از مسئولان لورانسی آغاز شده است که یکی از راه‌های احیای این مجموعه، تبدیل آن به منطقه ویژه اقتصادی بوده است.پرسیلونبرای تبدیل این کارخانه به منطقه ویژه اقتصادی به هرم آباد و لرستان سفر کردیم.

«پرسیلوناز دو طریق بازسازی یا ایجاد منطقه ویژه اقتصادی

بچمن جعفری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در خصوص وضعیت این مجتمع اظهار نظر کرد.پرسیلونهرم آباد مهرت گفت: این مجموعه که سابقاً در اختیار آتیه دماوند بود در سال ۸۲ خصوصی سازی می شود.

وی ادامه داد: بخش خصوصی توان مالی و فنی لازم برای این کار را نداشت و در نهایت مجموعه به آتیه دماوند بازگردانده می شود و در اختیار سرمایه گذار قبلی قرار می گیرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با بیان اینکه این شرکت در کنسرسیومی با بانک هایی که برای ساخت این مجتمع اقدام کرده بودند، متعلق به این شرکت است، گفت: در نهایت برای رعایت سفر رئیس جمهور به لوران و موضوع در حال حل شدن است. ” همچنین موضوعات این مجموعه و تاییدیه این شرکت در دو بعد پیگیری شد.

جعفری تصریح کرد: یکی از ابعاد مرتبط با راه اندازی واحد فعلی، استفاده از این ظرفیت برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در خرم آباد بود.

تبدیل “پرسیلونمنطقه ویژه اقتصادی هنوز قطعی نشده است

وی با بیان اینکه دو مصوبه برای ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در استان وجود دارد، یکی در بورگرد و دیگری در خرم آباد است: این مناطق ویژه اقتصادی مصوب دولت و مجلس است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: اکنون باید مجوزها در اولویت اجرا شود تا از عملکرد بخش خصوصی اطمینان حاصل شود.پرسیلونیکی از متقاضیان منطقه ویژه اقتصادی خرم آباد است و در چهار ماه گذشته جلسات متعددی داشته ایم.

جعفری افزود: هنوز دستگاه متولی این مجموعه به دبیر منطقه آزاد ارائه نکرده است چرا که هنوز به سازمان های صنعت، معدن و تجارت و استاندار لرستان ابلاغ نشده است. در حال بررسی گزینه هایی برای ایجاد این مجموعه به عنوان منطقه ویژه اقتصادی هستیم، اما هنوز تصمیم نگرفته ایم که آیا این مجموعه منطقه ویژه اقتصادی است یا خیر.

۱۶۰ میلیارد نیاز داریمپرسیلون»

وی در ادامه به واحد فعلی اشاره کرد.»پرسیلونوی افزود: حسابرسی ویژه صورت می گیرد، بانک هایی که برای مجموعه درخواست داده اند توسط کنسرسیوم مدیریت می شود و پس از سفر رئیس جمهور حسابرسی ویژه انجام می شود و ظرف شش ماه برای تعیین دارایی ها و نیازمندی ها انجام می شود. ” و … انجام دهید.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: حسابرسی مجتمع اواخر خرداد ماه به پایان رسید و پس از آن کار به کارشناسان حقوقی و پزشکی قانونی واگذار می شود. در نهایت بانک ها سهمی از تقاضا را دریافت کرده و متناسب با آن در پرتفوی سازی مشارکت خواهند داشت.

جعفری تاکید کرد:پرسیلون»پیشرفت های اخیر در زمینه نخ نایلون MI اکنون قصد دارند در صورت راه اندازی مجدد نخ پلی استر تولید کنند و شرکت می گوید برای تولید نخ پلی استر به ۱۶۰ میلیارد تن تسهیلات نیاز دارد که نیاز به سرمایه گذاری جدید و تامین نقدینگی و تعیین نیاز مجموعه دارد.

مجموعه در حال نهایی شدن است

وی گفت: در حال حاضر همه اینها در حال انجام است و در حال انجام ممیزی ویژه هستیم که در مرحله ارزیابی و تعیین درصد است.

مهرداد ویسکرمی نماینده مردم هرم آباد و چگنی وی در سخنرانی اخیر خود در مجلس شورای اسلامی به دیدار با مدیرعامل اشاره کرد. پرسیلون سخنگوی سازمان حسابرسی همچنین گفت: با دستور وزیر اقتصاد، بخشودگی جرایم مالیاتی از ۸۰ درصد به ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: ممیزی ویژه این مجموعه در حال نهایی شدن است.

مطابق با “پرسیلونهرم آباد در انتظار تبدیل شدن به منطقه ویژه اقتصادی یا راه اندازی مجدد است و دولت سیزدهم تصمیم به بازدید از لوران گرفته است و باید منتظر ماند و دید که چرخ های تولید این واحد صنعتی پس از سال ها دوباره به حرکت در می آید یا خیر. می آید، نه