پاسارگاد نشان از تمدن مدنی و بشری است


به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، عزت الله ضرغامی عصر پنجشنبه در حاشیه بازدید از میراث جهانی پاسارگاد گفت: منطقه گردشگری پاسارگاد از موضوعاتی است که در سفر ریاست‌جمهوری به فارس مورد توجه است و برای آن اعتبار در نظر گرفته‌شده است.

وی ادامه داد: عمده اعتبارات را به زیرساخت‌ها، مرمت و تسهیلاتی که به مردم باید داده شود، اختصاص می‌دهیم.

ضرغامی گفت: پاسارگاد یک موقعیت بین‌المللی منحصربه‌فرد است، اگر نگوییم جایگاه ویژه‌ای دارد یک نشان از تمدن مدنی و بشری است.

ضرغامی افزود: پاسارگاد نمادی از مدنیت است، بنابراین پاسارگاد متعلق به شخصیت جهانی کوروش است صرف‌نظر از اینکه در اینجا دفن شده یا نشده آنچه مهم است احترام به شخصیتی است که متعلق به ایرانیان است.

وزیر میراث تأکید کرد: در تحقیقاتی که انجام دادم شخصیت اسکندر در هالیوود نمی‌تواند ذی‌القرنین باشد، کوروش شاید اولین کسی است که تلاش کرد ازنظر قدمت تاریخی اقوام و قبیله‌ها را به وحدت برساند.

او گفت: تاریخ ایرانیان قدمت ۷ هزارساله و حتی بیشتر دارد. یک نقطه برجسته تاریخ، اقدامات کوروش است و باید گفت مدنیت پاسارگاد که هویت پدران ماست، ارزشمند محسوب می‌شود.

ضرغامی اضافه کرد: آثار باقیمانده نشانه‌های رفتار و عبرت مردم است البته دشمنان با بهانه‌هایی می‌خواهند دوقطبی راه بیندازند که باید وحدت را مورد توجه قرار دهیم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: تاکنون در این سفر ۲۰ میلیارد تومان اعتبار قطعی تخصیص داده‌شده و در جا‌های دیگر اعتبارات دیگری را نیز تخصیص خواهیم داد.

دیدگاهتان را بنویسید