پاسخ به سوالات انتخاب رشته داوطلبان در کنکور


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس، یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۲۲۰ داوطلب در ۵ گروه آزمایشی مختلف کنکور سراسری ۱۴۰۱ در روزهای ۱۷ تا ۲۰ تیرماه شرکت کردند.

نتایج اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۱ بر روی سایت سازمان سنجش آموزشی کشور قرار گرفته است و داوطلبان می توانند با درج شناسنامه و اطلاعات داوطلبانه خود در اینجا کارنامه آزمون را مشاهده کنند.

۱.۱۵۷.۰۰۰ از مجموع داوطلبان شرکت کننده در کنکور حق انتخاب رشته با آزمون را دارند.

این کاندیداها باید از زمان و نحوه انتخاب شغل به طور کامل مطلع شوند.

* جزئیات انتخاب رشته

فارس: داوطلبان چه زمانی می توانند برای انتخاب شعبه اقدام کنند؟

عباس خواهد گفت: ویژه نامه انتخاب رشته سنسور پیک و سامانه انتخاب رشته مجازی از روز پنجشنبه ۲۲ مرداد در سایت سازمان سنسور فعال می شود.

راهنمای انتخاب رشته از جمعه ۱۴ مردادماه از طریق سایت سانس در دسترس خواهد بود.

مهلت انتخاب رشته نیز از روز دوشنبه ۲۶ مرداد آغاز و تا شنبه ۲۲ مرداد ماه ادامه دارد.

مسخره: سیستم انتخاب رشته مجازی چیست؟

پورعباس: سامانه انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش آموزش کشور از ۲۲ مردادماه از طریق سایت سازمان سنجش در اختیار داوطلبان قرار می گیرد، داوطلبان با در نظر گرفتن گروه امتحانی و سهمیه می توانند کمتر از ۲۰ هزار تومان هزینه کنند. ، درصد و رتبه داوطلبان لیست حرفه ای و دانشگاهی با آخرین اطلاعات سالهای اخیر برای انتخاب رشته با پذیرش روزانه، شبانه، دولتی، آزاد، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس، غیرانتفاعی.

البته داوطلبان علاوه بر این سامانه باید توجه داشته باشند که مدارس، مراکز مشاوره تحصیلی و برخی از دانشگاه ها نیز با کمک نهادهای سنجش، مشاوره ارزان قیمت را ارائه می دهند.

همچنین بنیاد شهید، امور ایثارگران و کمیته بهزیستی می توانند به داوطلبان کنکور مشاوره دهند.

فارس: برخی از داوطلبان در کنکور ثبت نام نکردند و اکنون تصمیم به ثبت نام برای ادامه تحصیل در رشته های بدون آزمون (ثبت نام دانشگاهی) گرفته اند، این داوطلبان چه باید بکنند؟

عباس خواهد گفت: داوطلبانی که در کنکور شرکت نکرده اند می توانند از ۲۷ مردادماه از طریق سایت سازمان سنجش نسبت به ثبت نام در رشته های بدون آزمون اقدام کنند.

این دوره تا ۲۳ مرداد ماه ادامه خواهد داشت.

فارس: داوطلبانی که در آزمون سراسری ثبت نام کردند اما حاضر نشدند چطور؟

عباس خواهد گفت: در صورتی که این داوطلبان تمایل به ادامه تحصیل بدون آزمون داشته باشند، نیازی به ثبت نام مجدد در این رشته ها ندارند و می توانند با توجه به سوابق قبولی خود، حداکثر ۱۵۰ رشته محل را از راهنمای انتخاب رشته در رشته ای که وارد کرده اند انتخاب کنند. (بدون معاینه).

فارس: متقاضیان پیام نور، غیرانتفاعی یا دانشگاه آزاد اسلامی چه باید بکنند؟

پورعباس: داوطلبانی که هنگام ثبت نام در دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی اعلام تمایل نکرده اند می توانند در این مرحله سود ۲۰۰ هزار تومانی برای هر یک از این رشته ها را به صورت جداگانه پرداخت کنند. سامانه پرداخت آنلاین سازمان سانسه و انتخاب رشته های مرتبط با این دانشگاه ها.

داوطلبانی که مایل به عضویت در دانشگاه های آموزشی و تربیت معلم شهید رجایی فرهنگیان تهران هستند، در صورت واجد شرایط بودن برای انتخاب دانشگاه و دانشکده تربیت معلم شهید رجایی فرهنگیان، می توانند در این مرحله سود را پرداخت کنند. در مبلغ ۲۰۰ هزار ریال، انتخاب رشته این دانشگاه ها از طریق سامانه پرداخت اینترنتی سازمان سنجش امکان پذیر است.

داوطلبان علاقه مند به انتخاب رشته تحصیلی واحد دانشگاه آزاد می توانند از ۲۷ مرداد پس از اعلام نتایج اولیه آزمون به درگاه اطلاع رسانی مرکز سنجش، پذیرش و فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد مراجعه کنند تا از زمان پذیرش خود مطلع شوند. و نحوه انتخاب واحد این دانشگاه..

به گزارش خبرگزاری «فارس»، ظرفیت پذیرش کنکور سراسری ۱۴۰۱ حدود ۵۰۳ هزار نفر است که از این تعداد ۱۶۷ هزار نفر از طریق رشته آزمون و ۳۳۶ هزار نفر تنها از طریق ثبت نام تحصیلی پذیرفته شده اند. کنکور سراسری ۱۴۰۱ هفته آخر شهریور ماه اعلام می شود.

انتهای پیام/
این مقاله را در صفحه اول توصیه کنید