پس از خرید خودروی دست دوم حتما این قطعات را تعویض کنید


وضعیت نامناسب بازار خودرو ایران، خریداران را به سمت بازار دست دوم سوق می دهد. اما مصرف کنندگان این بازار قبل از خرید خودروی دست دوم باید بدانند که کدام قطعات خودروی خود نیاز به تعویض دارند.

برای به‌روزرسانی سریع‌تر داغ‌ترین اخبار بازار خودرو، اینستاگرام Kamapress را دنبال کنید. از جانب اینجا درج کنید.

به گزارش کاماپرس، هر راننده ای سبک رانندگی متفاوتی دارد، بنابراین نمی توان فهمید که چگونه از خودرو محافظت می شود. حتی اگر راننده معمولی باشد، پس از مدتی برخی از قطعات خودرو نیاز به تعویض دارد که در زیر به آنها اشاره می شود.

بعد از خرید ماشین دست دوم چه قطعاتی باید تعویض شوند؟

تسمه تایم بخش بسیار مهمی از خودرو است. در صورت پاره شدن تسمه تایم خودرو، برق رد نمی شود و موتور نمی سوزد. اگر تسمه تایم آسیب ببیند، سلامت موتور نیز آسیب می بیند. بنابراین بهتر است تسمه تایم خودرو را بعد از ۶۰۰۰۰-۸۰۰۰۰ کیلومتر تعویض کنید.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید بررسی لاستیک ها است. لنت های ترمز و گرد و غبارگیرها را بررسی کنید و در صورت لزوم یاتاقان های خودرو را روغن کاری کنید. همچنین اگر لاستیک خودرو آج نداشته باشد از رده خارج شده است و تعویض آن برای کاهش مصرف سوخت و استرس خودرو بهتر است.

در صورتی که سوپاپ های خودرو هیدرولیک نیستند، پس از خرید خودروی کارکرده، سوپاپ های خودرو باید آستر یا بسته شوند. از جمله مزایای پرکن می توان به تنظیم مصرف سوخت، شتاب گیری سریعتر و بهتر خودرو، جلوگیری از داغ شدن بیش از حد موتور، افزایش طول عمر موتور و کاهش میزان آلاینده های مضر خودرو اشاره کرد.

تعویض مایعات خودرو؛ یکی از مهمترین اصول

تعویض روغن موتور یک اصل مهم است که باید پس از خرید خودروی دست دوم انجام شود. باید گفت که قطعات موتور و جرم داخل موتور نسبت به تعویض روغن حساس بوده و نوع آن بسیار مهم است پس باید از فروشنده سوال کرد که چه نوع روغن موتوری در خودرو استفاده شده است.

بعد از اینکه خودرو حدود ۸۰ تا ۱۰۰ هزار کیلومتر را طی کرد، این روغن خاصیت خود را از دست می دهد، بنابراین علاوه بر روغن موتور، تعویض روغن گیربکس خودروی قدیمی نیز ضروری است. این روغن تحت فشارهای دمایی مختلفی قرار می گیرد که باعث می شود دنده خاصیت نرم کنندگی خود را از دست بدهد.

قسمت های مختلف دستگاه را بررسی کنید

بالانس تایر، به ویژه برای خودروهای قدیمی، عمر لاستیک، کیفیت سواری و پایداری خودرو را افزایش می دهد. این مشکل خودرو را از علائمی مانند لرزش فرمان، ناپایداری خودرو، فرسودگی لاستیک ها، مصرف سوخت بالا و فرسودگی بیش از حد قطعات می توانید درک کنید.

یکی دیگر از کارهای مهم پس از خرید خودروی دست دوم بررسی سیستم تعلیق جلو و عقب خودرو می باشد.از نشانه های خرابی سیستم تعلیق جلوی خودرو می توان به سواری خشک و خشن، چرخش خودرو بر خلاف فرمان راننده اشاره کرد. و عدم هماهنگی و هماهنگی آج تایرها. ، روغن کاری کمک فنرها و سایر قسمت های تعلیق جلو و همچنین واکنش نامناسب خودرو هنگام تکان دادن.

فیلتر را فراموش نکنید

یکی دیگر از قسمت های مهم خودرو فیلتر بنزین است که وظیفه تمیز کردن ناخالصی های موجود در بنزین را بر عهده دارد و اجازه می دهد بنزین تمیز وارد موتور شود. تعویض به موقع این قطعه دلایل زیادی از جمله طولانی شدن عمر موتور خودرو، کاهش میزان آلاینده های مضر، افزایش مشخصات فنی و … دارد، بنابراین تعویض آن پس از ۲۰۰۰۰-۲۵۰۰۰ کیلومتر کارکرد ضروری است.

در صورت نیاز بهتر است ضد یخ و آب رادیاتور خودرو طبق نظر کارشناسی تعویض شود. ضد یخ در خودرو اثر ضد خوردگی ایجاد می کند و با اکسید کردن فلزات در نزدیکی آب، خاصیت را از بین می برد. اگر ضد یخ در خودرو نباشد یا خاصیت خود را از دست بدهد می تواند منجر به پوسیدگی قطعات و سیستم های خنک کننده شود. آب رادیاتور وظیفه خنک سازی را بر عهده دارد و باید حداقل هر دو سال یا هر ۵۷۰۰۰ کیلومتر تعویض شود.

انتهای پیام

مربوط به: ذخیره

برای دسترسی سریعتر: