چرا آمریکا شروع به جنگ می کند؟


توجه نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، نقطه گفتگوی چین، بحث های قدیمی درباره سیاست خارجی هژمونیک آمریکا را دوباره برانگیخته است.

به گزارش آژانس Camapress، چین به شدت با این سفر مخالفت کرد و حتی آمریکا تهدید کرد که با آتش بازی نمی کند، زمانی که هواپیمای پلوسی وارد تایوان شد و جنگنده های آمریکایی را اسکورت کرد. تلاش آمریکا برای نفوذ در شرق آسیا و محدود کردن زمین بازی چین را می‌توان با بازخوانی «جنگ ابدی برای صلح دائمی» بهتر درک کرد. گور ویدال منتقد آمریکایی در این کتاب به انتقاد از سیاست خارجی این کشور پرداخته است. او کتاب را با اشاره به دو رویداد تکان دهنده در تاریخ مدرن آمریکا آغاز می کند. بمب گذاری تیموتی مک وی در ساختمان فدرال در اوکلاهاما سیتی که منجر به کشته شدن ۱۶۸ نفر شد و حمله ۱۱ سپتامبر به برج های تجارت جهانی در منهتن نیویورک توسط افراد بن لادن.

ویدال با روایت های رسمی و رسانه ای این دو تراژدی مخالفت می کند و هرگز مک وی و بن لادن را جنایتکار خطاب نمی کند. به نظر وی این حادثه و سایر حوادث مشابه نتیجه سیاست مداخله آمریکا در سایر کشورها به ویژه کشورهای جهان سوم است. این مداخلات، قربانیان ظلم و ستم آمریکا را وادار به پاسخگویی می کند. در پایان کتاب تاکید شده است که نه تنها مردم عراق، پاناما و سومالی قربانی سیاست های دولت آمریکا هستند، بلکه مردم آمریکا نیز از این سیاست ها رنج می برند. به گفته ویدال، بی‌تفاوتی مردم آمریکا نسبت به سیاست‌های تجاری-نظامی این دولت به سیاستمداران این امکان را داده است که آمریکا را تحت عنوان جهانی‌سازی به «امپراتوری علیه مردم» تبدیل کنند.

«جنگ دائمی برای صلح دائمی» تلاشی برای کاریکاتور کردن مخالفان فکری انتقادی آمریکا و افشای روایت دولت آمریکا از حقایقی است که بحران را ایجاد کرده است. ویدال در «جنگ دائمی برای صلح دائمی» تلاش می کند اساس جنگ و هژمونی را در دولت آمریکا ارائه دهد. این کتاب با ترجمه شهلا اطیابی توسط انتشارات مروارید در ۱۳۶ صفحه و شمارگان ۱۱۰۰ نسخه منتشر شده است.

گور ویدال کیست؟

گور ویدال یکی از مشهورترین نویسندگان، نمایشنامه نویسان و فعالان سیاسی آمریکا بود. او در طول زندگی حرفه‌ای خود ۲۵ رمان، بیش از ۲۰۰ مقاله و چندین نمایشنامه نوشت. ویدال به عنوان یک ستون نویس، مقالاتی برای نیویورکر و اسکوایر نوشت و از سیاست خارجی آمریکا انتقاد کرد. برخی او را وجدان بیدار جامعه آمریکا می نامند. او را منتقد سرسخت مک کارتیسم و ​​جنگ افروزی جورج دبلیو بوش می دانستند. مهمترین اثر حماسی او رمان آفرینش است. گور ویدال با فرهنگ و قومیت ایرانی آشنا و علاقه مند بود. او در رمان آفرینش داستان شخصیتی خیالی به نام کورش سپیتما، دیپلمات ایرانی دو هزار و پانصد سال پیش را روایت می کند. یکی دیگر از آثار او «اسپیتاما» است که هخامنشیان را از زبان سلسله زرتشتیان روایت می کند.

«ژولیانوس؛ ایران، سرزمین مقدس» اثر دیگری از داستان ویدال درباره جنگ جولیان پادشاه یونان و شاه شاپور ایران است که برخی از آثار این نویسنده توسط فریدون مجلسی و عبدالحمید سلطانی به فارسی ترجمه شده است.

انتهای پیام

مربوط به: انتشارات مروارید

برای دسترسی سریعتر: