چرا دریاچه ارومیه احیا نمی شود؟


چرا دریاچه ارومیه احیا نمی شود؟

خبر دادن گلو به گزارش کانال تلگرامی دغدغه ایرانیان، دکتر محمد فضلی جامعه شناس می نویسد چرا دریاچه ارومیه احیا نمی شود.

این روزها جنجال ها و جنجال ها در خصوص خشک شدن دریاچه ارومیه در فضای مجازی افزایش یافته است. این مسائل منبع بحث و تنظیم سیاسی است. ابعاد قومی و زبانی هم پیدا می کند. اما این استدلال ها مشکل را حل نمی کند.

برای حل مشکل خشک شدن دریاچه ارومیه و سایر مخازن از جمله زاینده رود، تالاب گاوخونی، طشک، بختگان و دریاچه هامون نیاز به بررسی دقیق و شناخت ابعاد آن است.

احیای دریاچه ارومیه موضوع مناسبی برای تحقیقات سیاسی است چرا که سازمانی مشخص به نام ستاد احیای دریاچه ارومیه هزاران میلیارد تومان ایمان و عزم سیاسی داشت و نتوانست به نتیجه مطلوب برسد.

گزارش پیوست بهترین تلاش من برای توضیح علت شکست احیای دریاچه ارومیه است. امیدوارم علاقه مندان به دریاچه ارومیه، خبرنگاران رسانه ها، ارگان های دولتی ذیربط و … پیشنهاداتی داده باشند. فکر می‌کنم گزارش‌های سیاسی مانند این نوشتن بهتر از دعواهای توییتری است.

گزارش را می توانید از اینجا دریافت کنید ارتباط دادن دانلود.”

لازم به ذکر است احیای دریاچه ارومیه یکی از دغدغه های مهم مردم منطقه است. خشک شدن دریاچه و پیامدهای زیست محیطی آن از جمله گرد و غبار نمک، سقوط بخش کشاورزی و تهدید جان میلیون ها نفر در منطقه شمال غرب کشور نگران کننده است.

به گفته کارشناسان با خشک شدن دریاچه ارومیه بیش از ۱۰ میلیارد تن نمک به صورت رانش زمین و طوفان بر سر مردم این منطقه می ریزد و این بحران نه تنها آذربایجان، بلکه بسیاری از کشورها را درگیر خواهد کرد. مناطق کشور خواهد داد

درخواست هزاران نفر برای نجات و احیای دریاچه ارومیه

انتهای پیام

ایرانی ها نگران چه هستند؟
اینجا را ببین