چه زمانی گیربکس اتوماتیک را تعمیر کنیم؟


صاحبان خودروهای سبک و سنگین معمولاً با گیربکس ها و نحوه کار آنها آشنایی دارند. این قسمت نیروی محرکه حرکت وسیله نقلیه را فراهم می کند و باید در سرویس دوره ای انواع خودروها بررسی شود. کارشناسان به دارندگان خودرو توصیه می کنند علائم خرابی گیربکس اتوماتیک را بدانند تا در صورت بروز مشکل سریعا به مکانیک حرفه ای مراجعه کنند.

به گزارش کماپرس به نقل از گیربکس وان، گیربکس ها دو نوع دستی و اتوماتیک هستند. در گیربکس های دستی تعویض دنده بر اساس سرعت دنده است اما انواع اتوماتیک بسته به میزان گاز تغییر می کند. یکی از تفاوت های آشکار در گیربکس این است که هنگام تعویض دنده، این کار با کلاچ یا پرس در گیربکس معمولی انجام می شود. اما در مدل های اتوماتیک تعویض دنده توسط سنسورهایی با فشار روغن، گشتاور و حجم گاز انجام می شود.

مزایای گیربکس اتوماتیک در دنیای خودرو

گیربکس های اتوماتیک به دلیل کاهش قابل توجه درگیری راننده در رانندگی، یکی از ویژگی های لوکس صنعت خودرو در نظر گرفته شدند. اما امروزه استفاده از گیربکس اتوماتیک به دلیل سهولت در رانندگی، کاهش تصادفات، دوام بالا و عملکرد بهتر نسبت به گیربکس دستی، بسیار رایج شده است.

یکی از مزایای مهم گیربکس اتوماتیک دوام و سازگاری آن با انواع رانندگی است. با توجه به حساسیت گیربکس اتوماتیک، رانندگان باید نکات فنی و تکنیک های ساده ای را رعایت کنند تا از آسیب دیدن این قطعه جلوگیری شود. اما اگر به دلایلی گیربکس اتوماتیک نیاز به تعمیر داشت، این مشکل را نباید نادیده گرفت و باید آن را به تعمیرکاران مجاز و شناخته شده سپرد.

تعمیر گیربکس اتوماتیک کاماپرس

دلایل اصلی خرابی گیربکس اتوماتیک چیست؟

اکثر مکانیک های ناشناخته با سیستم های گیربکس اتوماتیک آشنایی ندارند و یا آموزش های لازم و کافی در زمینه تعمیرات را ندیده اند. علائم خرابی گیربکس اتوماتیک متفاوت است و مشکلات مختلفی می تواند در بروز آن نقش داشته باشد که در زیر به آنها پرداخته می شود.

* احساس مالش دنده همراه با لرزش

معمولاً گیربکس های اتوماتیک هنگام تعویض دنده کند هستند. اگر ماشین هنگام تعویض دنده لرزید، ساییده شد یا بلغزد، ممکن است لازم باشد ماشین را به مرکز خدمات یا مکانیک حرفه ای ببرید.

* هنگامی که وسیله نقلیه در حال حرکت یا در دنده عقب است، گیربکس درگیر نمی شود

رانندگان باید به سرعت واکنش خودرو یا درگیر شدن دنده عقب یا گیربکس در حین عملکرد توجه کنند. اگر این دو مورد به خوبی کار نکنند، نشان دهنده مشکل است. این مشکلات ممکن است مربوط به مایع انتقال، کامپیوتر و غیره باشد. تعمیر کامپیوتر گیربکس اتوماتیک باید توسط متخصص انجام شود زیرا سیستم آن به روز است و نیاز به اطلاعات زیادی دارد.

* مصرف نامناسب سوخت یا بوی سوختن

عامل دیگری که نشان دهنده خرابی گیربکس است، مصرف نامناسب سوخت یا بوی سوختگی است. اگر خودرو بیش از حد معمول سوخت مصرف می کند یا در سربالایی بوی سوختگی می دهد، این نیز به دلیل نقص گیربکس اتوماتیک است. بیشتر این مشکلات گیربکس اتوماتیک توسط کامپیوتر آن ایجاد می شود. بنابراین تعمیر کامپیوتر دنده اتوماتیک باید توسط فرد ذیصلاح انجام شود.

* گیربکس اتوماتیک ترک می خورد

تکندوپاشی گیربکس اتوماتیک می تواند به دلایل مختلفی از جمله خرابی دریچه رادیاتور، آلودگی روغن گیربکس، شیرهای الکترونیکی، خرابی سوپاپ، فرمان نامناسب و اتصالات انتقال داخلی رخ دهد. تشخیص علت ترک یک کار بسیار تخصصی است و در اکثر موارد حتی با تجهیزات خاص نیز به راحتی قابل تشخیص نیست. نیاز به مهارت و تجربه یک تعمیرکار ماهر دارد. به همین دلیل، اغلب بررسی علت دقیق این مشکل زمان می برد.

در تعمیر گیربکس اتوماتیک دقت کنید

موارد فوق ناشی از خرابی گیربکس خودرو است و در صورت بروز هر یک از آنها باید با مکانیک حرفه ای تماس بگیرید. تعمیر و عیب یابی گیربکس اتوماتیک کاری زمان بر و پرهزینه است. اما در هر صورت، از آنجایی که این قسمت از خودرو مهم است، باید نسبت به مکانیک خود حساس باشید، زیرا اگر بیشتر توسط افراد غیرحرفه ای رسیدگی شود، ممکن است خودرو حتی بیشتر خراب شود و به سایر قطعات اصلی آسیب برساند. قطعاتی مانند موتورها وجود داشت.

انتهای پیام

مربوط به: یک جعبه دنده

برای دسترسی سریعتر: