کنترل دیابت – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


عوارض مزمن دیابت

دیابت شایع ترین بیماری غدد درون ریز در جهان است و مسئول حدود 4 میلیون مرگ در سال است. دیابت فقط یک بیماری نیست ، بلکه یک بیماری متابولیک است که در نتیجه اختلال ترشح انسولین یا عملکرد انسولین یا هر دو ایجاد می شود و با قند خون بالا مشخص می شود. حفظ وزن طبیعی بدن و جلوگیری از افزایش وزن ، ورزش و فعالیت بدنی کافی ، عدم استعمال دخانیات و رژیم غذایی سالم نقش مهمی در کاهش بروز این بیماری ایفا می کند. دیابت به دلیل شیوع زیاد و عوارض زیاد اهمیت بیشتری دارد. ساخته شده. دیابت عوارض عمده ای در اکثر سیستم ها و اندام های بدن ایجاد می کند و منجر به عوارض بیماری می شود که به نوبه خود منجر به ناتوانی ، ناتوانی ، هزینه های درمانی بالا و مرگ می شود.

عوارض مختلف دیابت بر بدن به شرح زیر است:

غیر

قند خون کنترل نشده می تواند تا حد زیادی بر عروق چشم تأثیر بگذارد و باعث تاری دید و کوری شود. آب مروارید یا کدورت عدسی چشم یکی از شایع ترین بیماری ها در افراد دیابتی نسبت به افراد عادی است.

مغز

یکی از مناطقی که به دلیل دیابت و عدم کنترل می تواند به شدت آسیب ببیند ، عروق مغزی است. به دلیل حساسیت بالای این اندام ها ، انسداد شریان های مغزی باعث سکته مغزی می شود و صدماتی را ایجاد می کند که توسط شخص قابل درمان نیست و احتمال سکته مغزی در بیماران دیابتی دو برابر بیشتر از افراد سالم است.

اعصاب

نوروپاتی دیابتی (درگیری اعصاب در دیابت) یک عارضه شایع دیابت است که در آن اعصاب محیطی بدن دچار اختلال می شوند. اعصاب حسی و حرکتی اندام ها به ویژه پاها در اثر قند خون بالا که معمولاً خود را به صورت گزگز و سوزن سوزن شدن در کف پا نشان می دهد ، آسیب می بیند.

ربع

عدم کنترل قند خون و عدم مراقبت مناسب از پا می تواند باعث ایجاد درد در پا شود. این بیماری می تواند منجر به تغییر شکل و قطع پا شود. به طور کلی ، پس از حوادث و ضربه ، دیابت عامل شایع قطع عضو است ، به ویژه در جهان.

کلیه

اگر قند خون بالا باشد ، کلیه ها آسیب می بینند و دیالیز به دنبال آن انجام می شود. در مراحل اولیه بیماری ، پروتئین ها در ادرار ظاهر می شوند ، که اگر قند خون به درستی کنترل نشود ، می تواند منجر به دیالیز و در نهایت پیوند کلیه شود.

حالت

دیابت خطر انواع مشکلات قلبی عروقی ، از جمله بیماری عروق کرونر با درد قفسه سینه ، حمله قلبی ، سکته مغزی ، تنگی شریان و فشار خون بالا را به طرز چشمگیری افزایش می دهد. سکته قلبی حدود 2 تا 4 برابر بیشتر در بیماران دیابتی شایع است.

چرم

از یک سو ، دیابت باعث تعریق بدن می شود که باعث کاهش رطوبت بدن ، تحریک پوست و ایجاد عفونت می شود. از طرف دیگر ، تعریق را در اندام های خاصی مانند کف دست افزایش می دهد. تعریق بیش از حد روی بازوها شرایطی است که بسیاری از بیماران از آن شکایت دارند.

این که آیا دیابت نوع 1 یا 2 بر قند خون شما تأثیر می گذارد ، بستگی به این دارد که چرا ، چه وقت و چه مقدار غذا می خورید. اولین و م effectiveثرترین روش برای کنترل دیابت ، رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی است. هدف اصلی داروها در انواع دیابت تهیه ابزارهای مورد نیاز برای دستیابی به بهترین شرایط برای کنترل گلوکز ، چربی و فشار خون با هدف پیشگیری ، تاخیر یا مدیریت عوارض این بیماری است. تمرکز کلی درمانهای تغذیه ای-پزشکی برای دیابت نوع 2 شامل کاهش مصرف انرژی و دیابت نوع 1 شامل محاسبه کربوهیدراتها برای تنظیم دوز انسولین است.

دیدگاهتان را بنویسید