یزدان سرایان آغاز بازسازی و دکوراسیون خانه است


یزدان سرایان آغاز بازسازی و دکوراسیون خانه است

یزدانی سرایان رئیس اداره میراث، گردشگری و صنایع دستی سرایان از آغاز مرمت این خانه خبر داد.

طبق اطلاعات گالونی محمد عرب، مدیر کل روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی روز دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱ گفت: گلدان های آجری و گل ساخته، سقف آن بازسازی و اجرا شد. پشت بام، آن طرف حصار، اتاق متناسب در ورودی خانه رفیعی، احداث خانه یزدانی متقارن، کار کامل نما و سقف، … «در حال ساخت ۲ میلیارد ریال از محل ملی هستیم. منابع.”

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سرایان گفت: در حال برنامه ریزی برای بازسازی حیاط بین بنای تاریخی یزدانی و رفیعی است که قرار است به پارک منطقه تبدیل شود و به اتمام نمی رسد. با وام.”

علاوه بر مرمت خانه یزدانی، مرمت خانه رفیعی توسط مالک ساختمان (شهرداری سرایان) آغاز می شود که نورپردازی سقف و بازسازی اصولی سقف را انجام می دهد مرحله اول.

عرب ادامه داد: خانه یزدانی برای تبدیل شدن به موزه تخصصی صنایع دستی شهر در حال مرمت است و امیدواریم کمیته برنامه ریزی شهری اعتبارات لازم را برای تکمیل مرمت این بنا تامین کند.

کاخ یزدان

وی گفت: این بنا از یک ایوان و دو ورودی در هر طرف تشکیل شده است که هر ورودی با یک حصار پلان مشخص و مجزا از هم جدا می شد و در واقع در سمت راست به خانه یزدانی و در سمت چپ به خانه رفیعی منتهی می شود. به حصار

در قسمت شمالی ساختمان یک کمپ زمستانی وجود دارد. ایوان جلویی ساختمان زمستانی جلویی به زیبایی تزئین شده است.

فضای چهارطاقی در پشت ایوان جلو برای استفاده تابستانی قرار دارد. در گوشه جنوب غربی حصار راهرویی به طول پنج متر پس از پیاده روی به آشپزخانه متصل می شود که مربع شکل و شامل اجاق گاز و سایر ملزومات ساختمانی سنتی است.

“اتاق نشیمن و اتاق های دیگر در تقارن کامل، موازی چپ و راست ساخته شده اند.”

عرب گفت: ساخت خانه یزدانی برای حفظ شکل ایستا و اصیل آن مهم و ارزشمند است.

از ویژگی بارز پلان خانه یزدانی، تاکید بر تقارن فرم پلان و استفاده دقیق از طاق اصلی و محل قرارگیری آن است. به ندرت در یک خانه قصر دیده می شود.”

وی افزود: تخریب الحاقات ساختمان، تخریب، اجرای برخی از قطعات، اندود خاک و گچ، جمع آوری چندین سقف که نیاز به تخریب دارند، نوسازی، مقاوم سازی پی و دیوارها، حصار کشی و نوسازی قسمت های آسیب دیده نما، ساخت و ساز اساسی. از آشپزخانه ها، ساخت تاسیسات ارزش بازسازی دارد، مانند تعمیر و نگهداری این بنای تاریخی، … و احداث برق، سرمایش، تاسیسات گرمایشی، کلیه فضاها، دکوراسیون نما، درب و پنجره. و … یکی از اقدامات توانبخشی مورد انتظار و ضروری است.»

این بنای تاریخی در فهرست آثار دولتی به شماره ۲۳۹۰۹ به ثبت رسیده و زیر نظر وزارت فرهنگ، گردشگری و صنایع دستی می باشد.

مرمت باغ موزه هرندی کرمان ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

انتهای پیام/

نگرانی ایرانیان چیست؟
پایان دیدن