یک قلاده پلنگ در سیشاد مشاهده شد


یک قلاده پلنگ در سیشاد مشاهده شد

سیشرد رئیس روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویار احمد در خصوص مشاهده یک پلنگ در حوالی پارک شهر به شهروندان گفت: محیط بانان کار خود را به صورت شبانه روزی افزایش داده اند، در آن منطقه گشت زنی کنید، کشاورزان مراقب باشید و اگر آنها را دیدید با ۱۵۴۰ تماس بگیرید.

خبر دادن گلو به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد، ساعتی پیش ویدئویی از یک قلاده پلنگ بین چشمه آبگرم و باغات انگور این شهرستان در فضای مجازی واقع در بندر سی صحح پخش می شود. انجام شده است

هادی سینایی رئیس روابط عمومی و رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست استان ضمن توصیه به حفظ خونسردی به منظور روشن شدن هدف، رفتار و دلایل این حیوان ارزشمند مطالبی را به شرح زیر بیان کرد. حاشیه جاده، مرز مناطق ویژه حفاظت شده و آزاد، ممکن است یک نقطه گردشگری باشد، برای مردم آگاه و دوستدار محیط زیست استان و شهر گردشگری سیشاد:

وی ادامه داد: پلنگ ها حیواناتی انسان نما هستند و تا حد امکان به انسان نزدیک نمی شوند، تجربه بارها ثابت کرده است که وقتی پلنگ حمله می کند، مردم با چوب، تبر، سلاح و… آن را تحریک می کنند. به این ترتیب حیوان برای محافظت از خود به تهدیدها و حملات واکنش نشان می دهد.

توسعه ساختمان‌ها در جنگل، تغییر کاربری زمین به شهرک‌های تفریحی، عدم تعادل دام و مراتع و اشغال چشمه‌ها (چشمه‌ها) در ارتفاعات توسط گله‌های حیوانات اهلی منجر به مهاجرت اجباری گونه‌های دیگر می‌شود. اینها غذای اصلی پلنگ ها را تشکیل می دهند و در نتیجه پلنگ ها نیز مهاجرت می کنند.

فعالیت‌های انسانی مانند حفاری قارچ‌های خوراکی، معدن‌کاری، جاده‌سازی، تخریب جنگل‌ها، آتش‌سوزی و چرای بی‌رویه به زیستگاه این گونه ارزشمند آسیب زیادی وارد می‌کند.

کاهش منابع غذایی پلنگ در بالادست، تکه تکه شدن زیستگاه پلنگ و از بین رفتن پیوندهای ژنتیکی از دلایل نزدیک شدن این حیوان به برخی روستاها است.

در نهایت پلنگ به همراه سایر پرندگان و خزندگان مجبور به شکار حیوانات کوچکی مانند موش، خرگوش، روباه و شغال می شوند که اغلب در حاشیه روستاها به وفور یافت می شوند و تهدیدی برای سلامت پلنگ محسوب می شوند.

همشهریان عزیز توجه داشته باشند با وجود اینکه محیط بانان گشت های نظارتی خود را در این منطقه افزایش داده اند اما ترسی از حمله پلنگ به مردم وجود ندارد، حیوان به مردم حمله نمی کند.

در این راستا اداره محیط زیست اقدامات لازم را انجام خواهد داد و در صورت مشاهده با شماره تلفن ۱۵۴۰ تماس حاصل فرمایید و توصیه می کنیم خودسرانه رفتار نکنید و مدارا کنید.

یک قلاده پلنگ در منطقه رامون جیرفت استان کرمان مشاهده شد

انتهای پیام

ایرانی ها نگران چه هستند؟
اینجا دیدن