یک نگاه به ضرر برجام کافی است – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، آخرین اخبار مربوط به برجام را در تاریخ ۳ مهر ۱۴۰۱ بخوانید.

جزئیات اعزام آمریکا به آیت الله رئیسی در نیویورک

به گزارش ایرنا، جلال زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: مکرون رئیس جمهور فرانسه در دیدار با رئیس جمهور علاقه زیادی به مذاکرات هسته ای داشت و یکی دو پیام از آمریکا دریافت کرد اما رئیس جمهور تاکید کرد: ملاقات. یک بار قربانی ملاقات با ماکرون برای بررسی NDC کافی است.

وی درباره دیدار روسای جمهور ایران و سوئیس نیز گفت: رئیس جمهور سوئیس مجرای پیام آمریکا برای برگزاری دیدار دوجانبه با ایران بود، اما حجت الاسلام رئیسی در پاسخ گفت: آیا دیدارهای دوجانبه قبلی برای ما مفید بود؟

آمریکایی ها برای مذاکره می خواهند مذاکره کنند و این تحریم های مکرر اشخاص حقیقی و حقوقی جمهوری اسلامی است.

لاوروف: ما قصد داریم توافقنامه همکاری را احیا کنیم

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: قصد داریم توافق هسته ای با ایران را بازگردانیم.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه روسیه اعلام جنگ اقتصادی کردند که به افزایش قیمت ها کمک کرد. آمریکا تلاش می کند با تحریم همه دنیا را به حیاط خلوت خود بکشاند.

آیا ایران و آمریکا به توافق نزدیک هستند؟

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در روزهای اخیر گفته بود آمریکایی‌ها این پیام را داده‌اند که مایل به توافق هستند و نیت خوبی دارند و به آمریکایی‌ها گفته‌ایم که تمایل و حسن نیت خود را برای دستیابی به توافق واقعی نشان دهند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، وزیر امور خارجه در نیویورک درباره محورهای اصلی دیدار خود با وزرای خارجه سایر کشورها گفت: مذاکرات و توافقات ما با سایر کشورها و ایران عمدتاً بر رفع تحریم ها متمرکز بود. .

امیر عبداللهیان افزود: حضور ما در نیویورک حساسیت طرف های خارجی را نسبت به اتفاقاتی که در حال وقوع است افزایش می دهد.

وزیر امور خارجه ادامه داد: تیم ما و همکارانمان در نیویورک مذاکراتی با نمایندگان اتحادیه اروپا و نمایندگان کشورهای مرتبط با توافقنامه شورای امنیت داشته و این موضوع در دو روز گذشته در دستور کار قرار گرفته است. مذاکره با طرف های دیگر این کار است.

امیر عبداللهیان افزود: من در این دیدارها تاکید کردم که اراده و عزم برای دستیابی به توافق داریم و اکنون باید تصمیم جسورانه ای از طرف آمریکایی بگیریم تا راه حل خوب و قوی را بررسی کنیم. قرارداد پایدار

وزیر امور خارجه گفت: طرف آمریکایی در روزهای اخیر بارها به ما گفته است که اراده و حسن نیت برای توافق داریم و ما هم به آنها گفته ایم، لطفا اراده و حسن نیت خود را در واقعیت نشان دهید و ترجمه و ثابت کنید که می توانیم به توافق برسیم

سخنان رئیس جمهور صریح است

امیر عبداللهیان همچنین درباره مجمع عمومی سازمان ملل گفت: نشست امسال بر روی راه حل های تحول آفرین برای چالش های به هم پیوسته دنیای پسا کرونا متمرکز بود.

وی در ادامه گفت: بیشتر جلسات و صحبت های مسئولان به رهبری رئیس جمهور کشورمان نتایج بسیار مثبتی داشته است و در دیدار با نمایندگان از پیشنهادات آنها استفاده می کنم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: رویکرد و توجه علنی رئیس جمهور به موضوع چندجانبه گرایی و انتقاد وی از اقدامات یکجانبه کنونی جهان از سوی طرف های اصلی در این نشست مورد توجه جدی قرار گرفته است.

امیر عبداللهیان افزود: علیرغم اقامت کوتاه رئیس جمهور در نیویورک، جلسات زیادی برگزار شد که جلسات موثری برای حل و فصل مسائل دوجانبه، مسائل منطقه ای و بین المللی بود.

وی بیان کرد: در روزهای اخیر ضمن توجه به مفهوم سیاست خارجی متوازن دولت سیزدهم، با وزرای خارجه پنج قاره جهان به تشریح دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران در اجرای موضوعات دوجانبه پرداختیم.

راه حل دموکراتیک ایران برای مسئله فلسطین

وزیر امور خارجه همچنین گفت: روز شنبه در چارچوب نشست کمیته فلسطین جنبش غیرمتعهدها گزارشی از آخرین تحولات منطقه به این کمیته ارائه شد که در سخنرانی خود توضیح دادم. در کنفرانسی بر اساس مواضع جمهوری اسلامی ایران از جمله جنایات رژیم صهیونیستی و راه حل دموکراتیک برای جمهوری اسلامی ایران، نظرسنجی از همه ساکنان عمده فلسطین از جمله مسیحیان را توضیح دادم. ، مسلمانان و یهودیان.

مقابله با پدیده گرد و غبار

امیر عبداللهیان گفت: تاکنون وقایع ایران و جلسات اصلی سازمان ملل متحد موضوع مبارزه با گرد و غبار را در کمیته دوم پیگیری کرده ایم که در چارچوب گروه ۷۷ نیز رصد شده است. .
وزیر امور خارجه اعلام کرد: در تلاش هستیم دومین نشست بین المللی مبارزه با پدیده گرد و غبار در تهران را ترتیب و برگزار کنیم.

وی افزود: «گروه ۷۷» متشکل از ۱۳۴ کشور است و در رویدادی دیگر، مذاکرات برای رفع تحریم‌های ایران و حمایت قاطع از مواضع صلح‌آمیز هسته‌ای ایران از نقاط عطف حرکت جمعی بود.