درمان ضربان قلب نامنظم با برداشت قلب


ضربان قلب نامنظم و ضربان قلب

تخلیه قلبی ؛ هر ضربان قلب در اثر شوک الکتریکی ایجاد می شود که به طور معمول توسط سلول های خاصی در حفره های فوقانی قلب (سلول های ضربان ساز) ایجاد می شود. این سیگنال در افرادی که فیبریلاسیون دهلیزی دارند شکسته می شود و به سرعت رخ می دهد و باعث می شود قسمت بالای قلب به جای ضربان م effectiveثر (فیبریلاسیون) دچار ارتعاش شود. برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب ، منبع این نقطه داغ باید از بقیه قلب جدا شود.

رایج ترین درمان فیبریلاسیون دهلیزی ، برداشتن کاتتر است. در این روش ، پزشک شما یک یا چند لوله نازک (کاتتر) را از طریق رگ خونی وارد قلب می کند. او از یک کاتتر نقشه برداری برای جستجوی محرک ها استفاده می کند و این نقاط را با سرما یا گرما با نوک سوند از بین می برد.

این امر باعث ایجاد زخم هایی می شود که با سیگنال الکتریکی اشتباه تداخل کرده و ریتم طبیعی قلب را باز می گرداند.
توجه داشته باشید که استفاده از سرماخوردگی شدید برای ایجاد صدمات (سرماخوردگی) روش جدیدتری است.

پزشک یک کاتتر را در کشاله ران وارد ناحیه ای از قلب می کند که در آن آریتمی ایجاد می شود. سپس از آن برای استقرار و گسترش بادکنک های کوچکی که منطقه را یخ می زند استفاده می کند. نتیجه یک بافت اسکار است که مسیر شلیک سیگنال معیوب را متوقف می کند. این روش زمان بیشتری نسبت به کاهش حرارت می گیرد و می تواند خطرات و عوارض جانبی یکسانی داشته باشد.

تصور می شد که در 48 ساعت اول پس از آزمایش خسته شده اید و ناراحتی را تجربه کرده اید. دستورات پزشک خود را برای مراقبت از آسیب ، داروها ، فعالیت بدنی و قرارهای بعدی دنبال کنید. الکتروکاردیوگرام های دوره ای انجام می شود و نوار ریتم حاصله برای بررسی ریتم قلب بررسی می شود.

برخی از افراد همچنین می توانند برای مدت کوتاهی از ضربان قلب نامنظم یا آریتمی پس از تخلیه قلب برخوردار شوند. این یک واکنش طبیعی بافت ها است که بهبود می یابد و باید با گذشت زمان ناپدید شود. در صورت لزوم ، پزشک می تواند اقدامات دیگری را انجام دهد ، از جمله کاشت ضربان ساز ، به ویژه برای درمان مشکلات پیچیده ریتم قلب.

درمان آریتمی های قلبی با فیبریلاسیون دهلیزی

در مورد فیبریلاسیون دهلیزی

در طول فیبریلاسیون دهلیزی ، دو حفره قلب (دهلیز) بی نظم و نامنظم – بدون هماهنگی با دو قسمت پایینی (بطن ها) می تپند. افراد مبتلا به بیماری قلبی می توانند تپش قلب (تنگی نفس) ، تنگی نفس و ضعف را تجربه کنند. این وضعیت همچنین می تواند آنها را در معرض خطر سکته مغزی قرار دهد. این بیماری در صورت عدم درمان اغلب با گذشت زمان بدتر می شود.

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی روشی است که برای درمان ریتم نامنظم قلب (آریتمی) که از قسمت فوقانی قلب (دهلیز) شروع می شود ، استفاده می شود. این یک نوع فرسایش قلبی است که با ایجاد زخم یا از بین بردن بافت قلب و تداخل با سیگنال های الکتریکی آسیب دیده باعث آریتمی می شود.

اگر داروها یا مداخلات دیگر برای کنترل نامنظم شدن ضربان قلب م notثر واقع نشوند ، می توان از فیبریلاسیون دهلیزی استفاده کرد. درمان فیبریلاسیون دهلیزی معمولاً علائمی مانند خستگی و تنگی نفس را بهبود می بخشد. توجه داشته باشید که بدون درمان ، فیبریلاسیون دهلیزی با گذشت زمان بدتر می شود.

این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: مقاله آریتمی قلبی ؛ هر آنچه باید در مورد آریتمی قلبی بدانید

انواع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی به علت نامنظمی ریتم قلب و سایر بیماریهای قلبی بستگی دارد. سه نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی عبارتند از:

کاتتر قادر

پزشک یک لوله باریک و بلند (کاتتر) را به قلب منتقل می کند و مقدار زیادی گرما یا سرما آزاد می کند. این باعث درد کوچکی در قسمت های خاصی از ماهیچه قلب می شود که سیگنال های الکتریکی نامنظم قلب شما را مختل کرده یا از بین می برد. می توانید به روشی به نام جداسازی ورید ریوی گوش دهید که نوعی برداشتن کاتتر است.

روش دخمه پرپیچ و خم دخمه پرپیچ و خم

یک روش برش قلب در حین جراحی قلب باز انجام می شود. پزشکان با استفاده از چاقوی جراحی یا ابلیشن ، الگویی (هزارتو) از بافت اسکار در قسمت فوقانی قلب ایجاد می کنند. مانند تخلیه کاتتر ، زخم های سیگنال های الکتریکی را که باعث برخی از انواع آریتمی می شود ، درمان می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی به داروهای دیگر پاسخ ندهد ، تصور می شود که شما نیاز به یک عمل جراحی قلب دیگر مانند جراحی بای پس عروق اصلاحی یا ترمیم دریچه قلب دارید ، زیرا این برای شما مناسب است.

فرسایش گره AV

با تخلیه گره دهلیزی بطنی ، پزشکان از کاتتر برای ایجاد اسکار در ناحیه ای از قلب به نام گره AV استفاده می کنند. این نقطه اتصال قسمت فوقانی (دهلیز) و قسمت پایین (بطن) است. بافت اسکار از ارسال تکانه های الکتریکی آسیب دیده به دهلیز جلوگیری می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی با سایر درمانها بهبود نیابد ، فرسایش گره AV می تواند گزینه مناسبی باشد. شما همچنین تصور می کردید که برای تنظیم ضربان قلب بعد از فرسایش گره AV به یک ضربان ساز نیاز دارید.

مزایای استفاده از روشهای فرسایش قلبی

مزایای استفاده از روشهای فرسایش قلبی

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی برای کاهش علائم و نشانه ها و بهبود کیفیت زندگی استفاده می شود. این می تواند گزینه ای برای افرادی باشد که تپش قلب (فیبریلاسیون) با داروها یا داروهای دیگر قابل اصلاح نیست.

خطر فرسایش فیبریلاسیون

خطر ساییدگی فیبریلاسیون دهلیزی به این بستگی دارد که آیا شما از کاتتریزاسیون یا جراحی قلب باز استفاده می کنید ، که کمتر رایج است.
خطرات عبارتند از:

خونریزی یا عفونت در محل جراحی یا محل سوند
• آسیب به عروق خونی
• سوراخ شدن قلب
• آسیب به دریچه های قلب
آسیب به سیستم الکتریکی قلب ، که می تواند باعث آریتمی شود و برای تنظیم آن به ضربان ساز نیاز است.
لخته شدن خون در پاها یا ریه ها (ترومبوآمبولی وریدی)
• سکته مغزی یا حمله قلبی
تنگ شدن عروق منتقل کننده خون بین ریه ها و قلب (تنگی ورید ریوی)
• مرگ در موارد نادر

لغزش فیبریلاسیون

چگونه خود را برای فرسایش آماده کنیم

پزشک شما را معاینه کرده و برخی آزمایشات را برای تجزیه و تحلیل وضعیت قلبی شما تجویز می کند. او در مورد خطرات و مزایای فیبریلاسیون دهلیزی با شما صحبت خواهد کرد. بنابراین ، شما باید در مورد هرگونه حساسیت یا واکنش احتمالی به دارو به پزشک خود اطلاع دهید. و اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید ، به او بگویید.
شب قبل از عمل باید غذا بخورید و بنوشید. اگر دارویی مصرف می کنید ، از پزشک خود بپرسید که آیا باید قبل از جراحی آن را ادامه دهید یا خیر. در برخی موارد ، به شما دستور داده می شود که مصرف داروهای آریتمی قلبی را چند روز قبل از عمل متوقف کنید.
اگر از دستگاه قلب کاشته شده مانند ضربان ساز یا دفیبریلاتور قلبی عروقی کاشته شده اید ، با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا احتیاط های خاصی نیاز دارید یا خیر.

در طول تخلیه کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی

1. سایش کاتتر در بیمارستان برای فیبریلاسیون دهلیزی انجام می شود. قبل از جراحی ، یک متخصص ورید را در بازو یا ساعد شما قرار می دهد و به شما آرام بخش می دهد. در برخی موارد ، بیهوشی عمومی می تواند به جای خواب آلودگی شما کار کند.

پس از م theثر بودن دارو ، پزشک یا متخصص دیگر ناحیه کوچکی را در ناحیه کشاله ران ، گردن یا شانه بررسی می کند. پزشک یک سوزن را وارد ورید می کند و یک لوله (دستکش) را از طریق سوزن هدایت می کند.

3. پزشک سوند را از داخل دستکش عبور داده و آن را به چند نقطه در قلب شما هدایت می کند. او می تواند رنگ را به کاتتر تزریق کند ، که به او کمک می کند با استفاده از تصویربرداری اشعه ایکس رگ های خونی و قلب شما را ببیند. کاتتر حاوی الکترودهایی است که می توانند برای ارسال تکانه های الکتریکی به قلب و ثبت فعالیت الکتریکی قلب استفاده شوند. این فرآیند استفاده از تصویربرداری و سایر آزمایشات برای قضاوت در مورد علت آریتمی شما را “الکتروفیزیولوژی (EP)” می نامند.

4- در مرحله بعد ، پزشک با استفاده از نوک کاتتر حرارت (رادیو ابلاسیون) یا سرما (کرایوآبلاسیون) را در ناحیه مورد نظر برای تخریب بافت و ایجاد زخم اعمال می کند.

5. این روش معمولاً سه تا شش ساعت به طول می انجامد. اما مراحل پیچیده ممکن است بیشتر طول بکشد.

6. در طی این روش ، ممکن است نیاز کمی به تزریق رنگ به سوند یا زمانی که انرژی از طریق نوک کاتتر تزریق می شود احساس کنید. بنابراین ، در صورت احساس درد شدید یا تنگی نفس ، به پزشک خود اطلاع دهید.

بعد از فیبریلاسیون قلبی

پس از برداشتن کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی

• بعد از عمل در بیمارستان بستری خواهید شد ضربان قلب و فشار خون سپس از نظر عوارض جانبی تحت نظر هستید.

بسته به شرایط ، فکر می کردید که می توانید همان روز به خانه بروید.

ممکن است در طول عمل احساس درد کنید ، اما این درد نباید بیش از یک هفته طول بکشد. معمولاً ظرف چند روز پس از جراحی کاتتر می توانید به فعالیت های عادی خود بازگردید.

نتایج

فیبریلاسیون دهلیزی می تواند علائم و نشانه های مشکلات ریتم قلب شما را کاهش داده و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. اما ثابت نشده است که می تواند خطر سکته مغزی را کاهش دهد ، بنابراین پزشک می تواند به شما توصیه کند که خون خود را ادامه دهید.

ریتم نامنظم قلب می تواند بازگردد. عود در افراد مسن و افرادی که بیماری قلبی دیگری دارند ، مانند فشار خون بالا یا سابقه فیبریلاسیون دهلیزی که درمان آن دشوار است ، شایع تر است.

فکر می کردید حدود سه ماه پس از جراحی به پزشک خود مراجعه کنید. در صورت بازگشت فیبریلاسیون دهلیزی ، می توانید آن را با دارو کنترل کنید. برخی از افراد به روشهای دیگر فرسایش نیاز دارند.

حتی پس از برداشتن موفق ، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که از مانیتور ضربان قلب مداوم مانند ضبط کننده حلقه کاشت استفاده کنید. اگر هنوز مشکل ریتم قلب دارید ، پزشک ممکن است ضربان ساز دائمی را توصیه کند.

فرسایش قلبی و میزان موفقیت آن

میزان موفقیت در جراحی برداشتن قلب

بینایی بعد از عمل نسبتاً خوب است ، اما بستگی به نوع و شدت مشکل دارد. بنابراین دستیابی به نتیجه مثبت حداقل 3 ماه طول می کشد.
در مورد این درمانهای فیبریلاسیون دهلیزی ، یک مطالعه بزرگ جهانی نشان می دهد که تخلیه کاتتر در بیماران مبتلا به این بیماری حدود 80 درصد م effectiveثر است و 70 درصد از مردم نیازی به داروهای ضد آریتمی ندارند.

در یک مطالعه دیگر ، میزان فرسایش به طور کلی برای برخی از مشکلات آریتمی فوق بطنی مورد ارزیابی قرار گرفت و مشخص شد که 74.1 درصد از افرادی که تحت این عمل جراحی قرار گرفتند در درمان ابلیشن موفق بودند ، 15.7 درصد کاملاً موفق و 9.6 درصد آنها می دانستند که این موفقیت آمیز نبوده است.

علاوه بر این ، میزان موفقیت بستگی به نوع مشکلی دارد که باید ایجاد شود. به عنوان مثال ، افرادی که مشکلات مداوم دارند موفق تر از کسانی نیستند که مشکلات مداوم دارند.

منبع:
www.mayoclinic.org

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید