ضرورت ایجاد چشم انداز تحولی برای دانشگاه علامه طباطبایی


به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، عبدالله معتمدی، در مراسم تودیع حسین سلیمی، رئیس سابق دانشگاه علامه طباطبایی که در سالن همایش‌های دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، گفت: نسل اول دانشگاه وظیفه خود را انتقال آموزش می‌دانست در نسل دوم بحث پژوهش نیز مطرح شد، نسل سوم دانشگاه‌ها آموزش و پژوهش را سرلوحه کار خود قرار دادند تا در خدمت فناوری و نوآوری قرار گیرد. شاید در ایران نیز تغییر نام وزارت فرهنگ و آموزش عالی به وزارت علوم نیز در همین راستا بوده باشد.

وی با بیان اینکه نسل چهارم گسترده‌تر شد به طوری که دانشگاه‌ها دیگر نباید مانند یک بنگاه اقتصادی عمل می‌کردند بلکه باید محیط اقتصادی و اجتماعی خود را مدنظر قرار می‌دادند، اظهار کرد: در رابطه با فصل بندی دانشگاه‌ها این سوال پیش می‌آید که ما باید وارد کدام دسته بندی شویم دو رویکرد وجود دارد یکی اینکه تمام این دسته بندی‌ها مسائل مربوط به غرب است و از آنجایی که مسیر ما متفاوت است نمی‌توانیم همچون غرب عمل کنیم و رویکرد دوم این است که علم، علم است زمانی باید در این مسیر حرکت کنیم در مقابل این دو رویکرد حضرت امام تعریفی را ارائه کردند که ما نمی‌توانیم به آن بی توجه باشیم امام فرمودند دانشگاه کارخانه انسان سازی و مبدا تحولات است، این‌ها شعار نیستند بلکه افق‌هایی هستند که ما ملزم هستیم به آن‌ها حساس باشیم. تحول در علوم انسانی این نیست که ما دانش را کنار بگذاریم و از اول شروع کنیم بلکه باید ساحت‌های مختلف انسان را مدنظر قرار دهیم.

وی ادامه داد: ما نیاز داریم تا یک چشم انداز تحولی برای دانشگاه علامه ایجاد کنیم در واقع ما به دنبال تحول راهبردی هستیم تا براساس آن چشم انداز خود را مشخص کنیم، اما این راهبرد قالب از پیش تعیین شده نیست. به عنوان مثال اگر راهبرد دانشگاه در حوزه استادان است باید با مشارکت تمام استادان رخ دهد. در ادامه از دل این راهبرد‌ها ماموریت‌های دانشگاه پیدا می‌شود.

وی ادامه داد: رسیدگی به ماموریت‌هایی همچون تحول در علوم انسانی، ارتباط با صنعت و جامعه و نقش آفرینی در حرکت جهانی از دانشگاه علامه انتظار می‌رود.

معتمدی در پایان خاطرنشان کرد: امروز یکی از مشکلات جدی جامعه دانشگاهی ما رساله‌های دانشگاهی است، زیرا موضوعاتی که در آن‌ها وجود دارد کاربردی نیستند به لطف الهی ما آینده را روشن می‌بینیم و معتقدیم در هیچ زمانی از تاریخ حیات دانشگاه‌های ایران در این حد از اقتدار قرار نداشتند امیدواریم از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید