غذاهای دودی یک خطر بزرگ برای متخصصان تغذیه اصفهان است


غذای دودی ؛ خوشمزه ولی خطرناک

خطر استفاده از 50 گرم سوسیس دودی مانند کشیدن یک پاکت سیگار یا 4 روز هوای آلوده شهر است! در این قسمت از سایت دکتر تغذیه اصفهان دکتر رضا اطمینانانی ، ما می خواهیم اطلاعاتی در مورد مصرف غذاهای پرخطر به شما ارائه دهیم.

سیگار کشیدن فرآیندی است که طی آن غذا به مدت طولانی پخته ، چاشنی و ذخیره می شود. در این فرایند ، غذا در معرض دود قرار می گیرد (معمولاً دود ناشی از سوختن چوب است). در سیگار کشیدن داغ ، غذا برای چندین ساعت در معرض دود قرار می گیرد به طوری که غذای خام مانند گوشت یا ماهی در این فرایند پخته می شود. در سیگار کشیدن سرد ، مواد غذایی به مدت طولانی ، گاهی اوقات تا چند روز در معرض دود قرار می گیرند تا به مدت طولانی ذخیره یا طعم دار شوند. این روش معمولاً برای گوشت یا ماهی مفید است ، اما گاهی پنیر ، برخی از سبزیجات و میوه ها نیز از این طریق دود می شوند. گاهی مواد معطر به سوختی که برای دود غذا استفاده می شود ، اضافه می شود.

سیگار کشیدن در برخی از نقاط جهان مصرف می شود

در چین از مخلوط برنج خام ، شکر و چای برای سیگار کشیدن چای استفاده می شود. این مواد زیر تابه قرار می گیرند و گوشت یا غذای دیگر داخل تابه ریخته و دود نرم بریزید. هنگام خوردن دود ، عطر مخلوط برنج و چای به مشام می رسد.

در اروپا معمولاً از چوب بلوط برای سیگار کشیدن گوشت و ماهی استفاده می شد ، اما در حال حاضر چوب درخت اغلب برای سیگار کشیدن غذا استفاده می شود.

در آمریکای شمالی ، علاوه بر بلوط و گردو ، از گردو نیز استفاده می شود. البته گاهی از چوب درختان میوه مانند گیلاس یا آلو نیز برای سیگار کشیدن استفاده می شود.

در گذشته ، ساختمان خاصی در باغهای کشور غربی وجود داشت به نام خانه دود. در این قسمت انواع گوشت و گوشت دودی ذخیره می شود.

امروزه در روشهای جدید و صنعتی از دود مایع استفاده می شود که از تقطیر ، تصفیه و غلظت معمولی دود بدست می آید که تاثیر کمتری دارد.

خطرات غذاهای دودی خطرناک است

فرآیند سیگار کشیدن از رشد باکتری ها جلوگیری می کند و تجزیه چربی ها در محصولات را کند می کند ، اما از طرف دیگر ، تاکنون صدها ترکیب سمی در دود شناسایی شده است که برای سلامتی انسان مضر است و در برخی موارد سرطان زایی آنها ثابت شده است. به است.

برخی از مواد موجود در دود همان ترکیبات سمی موجود در دود سیگار است. این ترکیبات می توانند با تحریک دستگاه گوارش و افزایش خطر ابتلا به برخی انواع سرطان ، مانند سرطان معده و روده بزرگ ، سلامت انسان را به طور جدی تحت تأثیر قرار دهند. جالب است بدانید خطر استفاده از 50 گرم سوسیس دودی مانند کشیدن یک پاکت سیگار یا 4 روز تنفس هوای آلوده در شهر است.

سیگار کشیدن در شرایط کنترل نشده باعث ایجاد ترکیبات هیدروکربنی حلقوی مانند آنتراسن می شود که سمی و سرطان زا هستند و وارد محصولات دودی می شوند. این مشکلات در محصولاتی که به طور سنتی خارج از نظارت بهداشتی تولید می شوند ، زیاد است.

علاوه بر این ، مونوکسید کربن حاصل از سوخت چوب با هموگلوبین و میوگلوبین خون موجود در محصول ترکیب شده و رنگ خاصی از محصول دودی را تشکیل می دهد. مونوکسید کربن تعداد میکروب های هوازی را در محصول نهایی کاهش می دهد و اکسیداسیون چربی را کند می کند. از طرف دیگر ، مونوکسید کربن با تحریک میکروب های سازنده هیستامین ، میزان هیستامین موجود در یک محصول را افزایش می دهد و می تواند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک یا آلرژیک در مصرف کنندگان شود.


بیشتر بدانید: مضرات قند را بررسی کنید


فرآیند دود باعث ایجاد ترکیبات پراکسید در سطح محصولات گوشتی می شود که به نوبه خود خطر سرطان زایی این محصول را افزایش می دهد. گوشت و ماهی دودی نیز احتمال فعالیت لیستریا مونوسیتیک را در محصول افزایش می دهند. این باکتری ها عامل مسمومیت غذایی هستند که می توانند علائم شدیدی را در نوزادان ، سالمندان و سایر افراد آسیب پذیر ایجاد کنند.

علاوه بر خطرات ذکر شده در بسیاری از موارد ، مواد اولیه گوشت برای سیگار کشیدن استفاده می شود. حاوی آلاینده ها و ترکیبات اولیه ناشی از فساد مواد غذایی است. با توجه به این واقعیت که در فرآیند سیگار کشیدن ، طعم غذا تغییر می کند ، تشخیص فساد اولیه غذا دشوار است. و این ویژگی زمینه سود و کلاهبرداری را فراهم می کند.

در میان محصولات دودی ، سوسیس و فرآورده های گوشتی سوسیس به دلیل مصرف نادرست در بین اقشار جامعه ، بزرگترین تهدید برای سلامت مصرف کنندگان است. آنچه مسلم است این است که چنین محصولاتی حاوی نیترات بیشتری (که به راحتی در بدن به نیتروزامین تبدیل می شود) نسبت به سوسیس های معمولی است. مصرف چنین محصولاتی خطر ابتلا به سرطان معده و روده بزرگ را افزایش می دهد. سرطان معده در اروپای شرقی و ایسلند بسیار گسترده است ، جایی که چنین محصولاتی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات نشان داده است که خطر ابتلا به بیماری های مختلف از طریق محصولات دودی با بیماری ناشی از مصرف زیاد چربی اشباع شده یکسان است.

غذاهای دودی یک خطر بزرگ برای متخصصان تغذیه اصفهان است

پیشنهاد

1- اگر دوست دارید گوشت دودی یا گوشت شور بخورید ، فقط گاه و بیگاه از آن استفاده کنید. زیرا این محصول به تدریج تأثیر نامطلوبی بر بدن می گذارد. از مصرف آن تا حد ممکن در یک زمان یا به مدت طولانی جلوگیری کنید.

2 – هنگام سیگار کشیدن محصولات مانند ماهی ، گوشت ، سوسیس و کالباس ، نمک زیادی استفاده می شود. بنابراین ، مصرف این محصول برای افراد مبتلا به فشار خون بالا توصیه نمی شود.

افراد مبتلا به سردردهای میگرنی نیز باید از خوردن گوشت دودی خودداری کنند. از آنجا که این غذاها حاوی تیرامین هستند ، می توانند چنین سردردهایی را ایجاد کنند.


دکتر رضا اطمینانانی

متخصص تغذیه اصفهان


دکتر. رضا اطمینانانی می تواند با ارائه روشهای اساسی در مورد تغذیه و میزان و نحوه غذا خوردن ، نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه دکتر اینستاگرام کلیک کنید. رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه و رژیم درمانی در اصفهان.


مطالب توصیه شده:

مضرات رژیم بدون کربوهیدرات

نوع چربی مناسب برای سالم ماندن

محصولات تراریخته و تغذیه

آسیب مواد قندی را بررسی کنیددیدگاهتان را بنویسید