نحوه خواندن برچسب مواد غذایی


اطلاعات تغذیه ای روی برچسب مواد غذایی می تواند یک روش عالی برای انتخاب سالمتر هنگام خرید باشد. با این حال ، صفحات اطلاعات تغذیه گاهی اوقات می توانند بسیار زیاد و پیچیده باشند و همیشه آنطور که ما می خواهیم م effectivelyثر ارتباط برقرار نکنند!

بنابراین ما راهنمای خواندن برچسب مواد غذایی را آماده کرده ایم ، با همه چیزهایی که برای رمزگشایی اطلاعات باید بدانید و به شما کمک می کند آنچه را که می خرید و برای بدن خود وارد می کنید ، درک کنید.

راهنمای مرحله به مرحله

پانل های تغذیه به طور کلی اطلاعات مربوط به انرژی ، اندازه و مقدار و ارزش روزانه درشت مغذی ها ، ویتامین ها و مواد معدنی را نمایش می دهند.

در حالی که به محصول روبرو نگاه می کنید:

تاریخ

بهترین ها را قبل از مصرف یا تاریخ مصرف برای تازه بودن آنها بررسی کنید. هیچ چیز بدتر از این نیست که به خانه بروید و نتوانید غذای موردنظر خود را بخورید یا بپزید زیرا این ماده ضروری منسوخ شده است! ارزش خطرات بالقوه سلامتی را ندارد.

چیدمان مصالح

محتوای مواد تشکیل دهنده محصولات غذایی به ترتیب نزولی (بر حسب وزن) ظاهر می شود. وقتی غذا تهیه می شود ، اولین عنصر ذکر شده بیشترین مقدار را دارد و آخرین ماده ذکر شده کمترین مقدار را دارد. به عنوان مثال ، اگر شکر به عنوان یکی از اولین ترکیبات ذکر شده باشد ، این بدان معناست که محصول حاوی مقدار بیشتری شکر نسبت به سایر مواد ذکر شده در پایین لیست است.

حجم سرو

این اغلب توسط کسب و کار مواد غذایی که محصول را فرموله می کند تعیین می شود و گاهی اوقات می تواند متفاوت باشد. این اطلاعات برای محاسبه مقدار مواد مغذی خاصی که می خورید مفید است. به عنوان مثال ، اگر از رژیم غذایی کم سدیم پیروی می کنید ، از ستون “در هر وعده” برای تعیین میزان سدیم موجود در غذا استفاده کنید.

برای 100 گرم

عدد زیر این ستون برابر با درصد است. بنابراین اگر محصول حاوی 20 گرم قند در 100 گرم باشد ، محصول 20 درصد شکر است.

قند

ما می خواهیم محصولاتی داشته باشیم که حدود 10-15 گرم قند یا کمتر در 100 گرم دارند. خرید محصولات دارای قند که به عنوان یکی از اولین مواد تشکیل دهنده ذکر شده است را محدود کنید. سایر اسامی متداول که باید مراقب قند باشید شامل گلوکز ، شربت ، شکر نیشکر ، شربت ذرت و موارد دیگر است.

چاق

محتوای چربی اشباع / ترانس را بررسی کنید. ما می خواهیم کمتر از 3-5 گرم در 100 گرم را هدف قرار دهیم. مراقب محصولات “کم چرب” باشید زیرا این اغلب به معنی قند بیشتر یا شیرین کننده های مصنوعی یا نگهدارنده های مخفی است.

سدیم / نمک

دولت های استرالیا و نیوزلند به بزرگسالان توصیه می کنند که روزانه 2000 میلی گرم سدیم مصرف کنند. این مقدار معادل 5 گرم یا 1 قاشق چایخوری است. نمک پنهان در بسیاری از محصولات غذایی بسته بندی شده مانند نان ، غلات ، بسته های میان وعده ، چیپس و لوبیا پخته وجود دارد. به عنوان یک راهنمای کلی برای محصولات بسته بندی شده ، ما 250 تا 300 میلی گرم در هر 100 گرم یا کمتر را هدف قرار می دهیم. از 400 میلی گرم سدیم در 100 گرم تجاوز نکنید زیرا این مقدار زیاد در نظر گرفته می شود!

موادی که تلفظ آنها مشکل است

آیا قبلاً در مورد این ماده شنیده اید و می توانید نام آن را نام ببرید؟ اگر نمی توانید ، ممکن است کلمه دیگری برای شکر یا نوعی نگهدارنده ، شیرین کننده ، غلیظ کننده یا امولسیفایر باشد. شیرین کننده های مصنوعی (آسپارتام) و الکل قند را بررسی کنید. ما می خواهیم همه مواد طبیعی را هدف قرار دهیم!

به یاد داشته باشید ، گاهی اوقات اشکالی ندارد که به دستورالعمل های بالا گوش ندهید و بر اساس احساسی که دارید از خوردن غذا استفاده کنید – این کار را با دقت انجام دهید و از هر لقمه لذت ببرید. همیشه متعادل باشید!

منابع:

Goyal R ، Deshmukh N. خواندن برچسب غذا: قبل از غذا بخوانید. ارتقاء سلامت J Educبه 2018؛ 7:56. منتشر شده 2018 3 آوریل

Foodstandards.gov.au. 2021 صفحه اصلیبه [online] موجود در: [Accessed 16 September 2021]به

Foodstandards.gov.au. 2021 پانل اطلاعات تغذیهبه [online] موجود در: [Accessed 16 September 2021]به

دیدگاهتان را بنویسید