7 راه برای حفظ تعادل pH واژن به طور طبیعی


بیایید صادق باشیم: ممکن است به سلامت واژن خود توجه زیادی نکنید مگر اینکه مورد دردناک ، خارش دار ، بد بو یا ناراحت کننده باشد. اما وقتی مشکلی در زیر وجود دارد ، این اغلب شامل ناراحتی شما در حال انجام است هر چه باشه.

تا حد زیادی ، سلامت بافت واژن شما به pH واژن کاهش می یابد – معیار اسیدیته یا قلیائیت نسبی آن. خبر خوب: روش های خاصی برای حفظ pH واژن سالم وجود دارد که به نوبه خود می تواند از عفونت ها ، بوی بد واژن و موارد دیگر جلوگیری کند.

در زیر ، ما نگاه می کنیم که pH واژن سالم چیست ، چه چیزی می تواند به آن آسیب برساند و چگونه می توان آن را به تعادل رساند.

چرا تعادل pH واژن مهم است

اصطلاح pH به میزان اسیدی بودن یا بازیابی (قلیایی بودن) چیزی اشاره می کند و مقیاس pH از 0 تا 14. pH زیر 7 اسیدی در نظر گرفته می شود ، در حالی که pH بالای 7 پایه محسوب می شود. بنابراین pH واژن سالم چیست؟ در حالی که ممکن است بی طرف باشید ، در واقع چیزی کمی اسیدی می خواهید.

وندی تروبو ، MD ، MBA ، متخصص زنان و زایمان در پنج سفر می گوید: “pH طبیعی واژن 3.8 تا 4.5 است که مانع از رشد باکتری های نامناسب می شود.” وقتی pH بالاتر است و وارد محدوده قلیایی می شود ، باکتری های ناخواسته می توانند رشد کنند و گاهی اوقات باعث ایجاد واژینوز باکتریایی (BV) می شوند – عدم تعادل ناشی از رشد بیش از حد Gardnerella vaginalis، که می تواند باعث خارش ، سوزش و بوی نامطبوع شود. علاوه بر این ، BV اغلب شامل سفیدی خاکستری ، زرد یا سفید با بوی بد و شیرین است.

واژینوز باکتریایی (BV) همچنین با فقدان واژن سالم مشخص می شود لاکتوباسیلوس باکتری ها این لاکتوباسیلوس این گونه بسیار مهم است ، زیرا این باکتری های مفید اسید لاکتیک ترشح می کنند ، که PH واژینال اسیدی تولید می کند. این از رشد باکتری های بیماری زا در واژن جلوگیری می کند. بنابراین ، وقتی این “مردان خوب” وجود نداشته باشد ، باکتری های بد می توانند رشد کنند. (مشابه آنچه برای میکروبیوم روده شما اتفاق می افتد.)

اگرچه BV چندان خطرناک نیست ، تحقیقات نشان می دهد که می تواند خطر ابتلا به انواع بیماری های مقاربتی مانند ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ، ویروس هرپس سیمپلکس 2 ، سوزاک ، تریکومونیازیس و HIV را افزایش دهد. چرا دقیقا؟ pH بالای واژن با تعداد زیادی ترکیبات التهابی به نام سایتوکاین های التهابی دهانه رحم مرتبط است که در افزایش حساسیت به STD ها و همچنین خطر زایمان زودرس در صورت بارداری دخیل است.

چه چیزی pH واژن را تغییر می دهد

عوامل مختلفی می توانند pH واژن را به سطح ناسالم برسانند ، از جمله هر چیزی که رشد خوبی را سرکوب می کند. لاکتوباسیلوس باکتری ها در اینجا تعدادی از متخلفان اصلی آورده شده است:

دوش زدن

حدود 1 از 5 زن به طور مرتب دوش می گیرند ، اگرچه پزشکان توصیه می کنند این کار را نکنید. دوش کردن شامل استفاده از نازل برای شستشوی داخل واژن با ترکیبی از مایعات از جمله آب و سرکه ، جوش شیرین یا ید است. با این حال ، واژن خود را تمیز می کند ، بنابراین این به هیچ وجه ضروری نیست. پاکسازی نه تنها ضروری است ، بلکه می تواند تعادل باکتری های خوب و مضر واژن مورد نیاز برای حفظ محیط اسیدی را نیز تغییر دهد. این به نوبه خود می تواند شما را آلوده کند.

قاعدگی

از آنجا که خون معمولاً کمتر پایه ای است ، قاعدگی می تواند به طور موقت pH واژن را افزایش دهد. اغلب ، این مشکلی ایجاد نمی کند ، اما وقتی خون قاعدگی بیش از حد طول می کشد – به عنوان مثال ، اگر تامپون خود را به اندازه کافی تغییر ندهید – pH به مدت طولانی تری افزایش می یابد ، که می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

رابطه جنسی محافظت نشده

انزال مایع منی در واژن می تواند در افزایش pH واژن نقش داشته باشد ، زیرا مایع منی کمی قلیایی است. باز هم ، هیچ ایرادی در این مورد وجود ندارد ، اما موارد دیگری که باید در نظر داشته باشید می تواند باعث شود شما تمایل بیشتری برای توجه به سلامت واژن خود داشته باشید. (رابطه جنسی دهانی تأثیر مشابهی نخواهد داشت.)

سلامت روده ضعیف است

در عمل دکتر Trubow ، BV مکرر اغلب با سلامت میکروبیوم روده همراه است. این به این دلیل است که میکروبیوم های روده و واژن ارتباط تنگاتنگی با هم دارند و باکتری ها و سایر میکروب های موجود در روده می توانند روی ترکیب میکروبی واژن تأثیر بگذارند. همه چیز از رژیم غذایی بیش از حد پردازش گرفته تا استرس بیش از حد گرفته تا استفاده از آنتی بیوتیک ها می تواند تأثیر منفی بر روده داشته باشد.

آنتی بیوتیک ها

در حالی که نمی توانید آنتی بیوتیک ها را در حالی که پزشک آنها را برای یک بیماری خاص تجویز می کند نادیده بگیرید ، مهم است بدانید که این داروها نه تنها باکتری های بیماری زا را از بین می برند ، بلکه باکتری های خوب مورد نیاز برای حفظ PH سالم واژن را نیز از بین می برند.

چگونه می توان PH واژن را متعادل کرد

پروبیوتیک فرج

در حالی که زیست شناسی منحصر به فرد شما این پتانسیل را دارد که pH نامتعادل واژن را ایجاد کند ، چندین راه برای حفظ سطح شما و جلوگیری از مشکلات ناخوشایند وجود دارد. دکتر تروبو گفت: “واژن یک اکوسیستم بسیار سرد است و به تعدادی از مداخلات به خوبی پاسخ می دهد.” در اینجا چند راه برای حل مشکلات ذکر شده در بالا آمده است:

  • از دوش داخل واژن خودداری کنیدبه در عوض ، فقط قسمت بیرونی واژن خود را با آب گرم و کمی صابون بدون عطر بشویید.
  • به طور مرتب تامپون ها را عوض کنید. هر 4-6 ساعت توصیه می شود یا بیشتر بسته به جریان شما. همچنین می توانید به جای آن از بانداژ یا فنجان قاعدگی استفاده کنید.
  • هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید. یا از شریک خود بخواهید قبل از انزال بیرون بیاید. در حالی که روش pull -out لزوماً از بارداری جلوگیری نمی کند ، این روش از گردش مایع منی قلیایی در واژن جلوگیری می کند و pH را افزایش می دهد. (البته ، این بستگی کامل به ترجیحات شخصی شما دارد ، اما اگر اغلب عفونت دارید ، مهم است که در نظر بگیرید.)
  • روان کننده مناسب را انتخاب کنید. اگر از روان کننده ها استفاده می کنید ، از روان کننده های معطر / طعم دار و روان کننده هایی که حاوی گلیسیرین یا گلیسرول هستند ، که تحریک کننده بوده و می توانند میکروبیوتای واژن را تغییر دهند ، که بر pH واژن به مرور زمان تأثیر می گذارد ، خودداری کنید. در عوض ، به دنبال یک روان کننده بدون عطر با پایه آب یا سیلیکون باشید. در واقع ، برخی می گویند که pH متعادل است.
  • از مصرف غیر ضروری آنتی بیوتیک ها خودداری کنید. این نوع داروها را فقط طبق دستور پزشک مصرف کنید و چند مکمل پروبیوتیک را چند ساعت بعد یا قبل از مصرف آنتی بیوتیک یا خوردن غذاهای تخمیر شده برای پر کردن بدن با باکتری های خوب در نظر بگیرید (بیشتر در مورد انواع باکتری های پروبیوتیک مفید در زیر) به
  • از روده خود با رژیم غذایی غنی از مواد مغذی حمایت کنید. دکتر تروبو گفت: “اگر واژن از تعادل خارج شده است ، مراقب روده باشید تا آن را متعادل کند.” “بر حذف غذاهای فرآوری شده ، شکر و الکل و بهبود استراحت تمرکز کنید.” سپس غذاهای غنی از مواد مغذی مانند سبزیجات ، میوه ها ، غلات ، آجیل ، دانه ها ، روغن های ضد التهابی مانند روغن زیتون و ماهی و گوشت با کیفیت بالا را اضافه کنید.
  • روزانه مکمل های پروبیوتیک مصرف کنید. پروبیوتیک ها می توانند از میکروبیوم روده سالم حمایت کنند ، که به نوبه خود به حمایت از نوع سالم میکروبیوم واژن کمک می کند که برای حفظ pH اسیدی سالم بسیار مهم است. به ویژه مکمل های حاوی لاکتوباسیلوس سویه های پروبیوتیک باکتریایی (به عنوان مثال لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس ، لاکتوباسیلوس رامنوسوس ، لاکتوباسیلوس روتری) به نظر می رسد برای سلامت واژن بسیار مفید است. تحقیقات نشان می دهد که این مفید است لاکتوباسیلوس میکروب ها می توانند بیوفیلم های BV و مخمر را مختل کرده و از رشد عوامل بیماری زای دستگاه تناسلی جلوگیری کنند.

بنابراین در حالی که pH نامتعادل واژن می تواند عواقب بسیار ناخوشایندی را ایجاد کند ، برخی از تغییرات ساده را می توانید در شیوه های بهداشت شخصی ، رژیم غذایی ، زندگی جنسی و روال مکمل خود ایجاد کنید تا pH واژن خود را در محدوده اسیدی سالم نگه دارید. در حالی که گاهی اوقات داروهای تجویزی برای درمان موارد مزمن BV مورد نیاز است ، فقط یک شیوه زندگی سالم سالم به حفظ سطح pH شما کمک می کند تا بتوانید از حملات BV در آینده جلوگیری کرده و خطر همه عوارض مرتبط را کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید